2p

Szerdán negyedével csökkent az orosz gáz szállítása Ukrajnán keresztül az EU-ba, miután az ukrán gázvezeték-üzemeltető megtagadta a gáz további átvételét az ország orosz csapatok ellenőrzése alatt álló területeiről.

Ukrajna többé nem vállal felelősséget az orosz gáz az orosz katonai megszállás alatt álló ukrán területeken keresztül történő továbbításáért - közölte az ukrán állami tulajdonú Naftogaz gázipari vállalat.

Ez az első alkalom azóta, hogy Oroszország február 24-én megtámadta Ukrajnát, hogy Kijev megfenyegette az orosz gázexportot; az invázió pusztítása és vérontása ellenére a gáz továbbra is zavartalanul áramlott Ukrajnán keresztül az európai országok fogyasztóihoz. Ukrajna nyomást gyakorol az EU-ra, hogy hagyjon fel az orosz gázvásárlással - amely milliárdokat hoz a Kremlnek -, de az uniós országok egyelőre csak annyit ígértek, hogy "2030 előtt" függetlenednek az orosz gázszállításoktól - írja a Politico. 

A türelemnek kedd este vége szakadt, amikor az ukrán gázhálózat-üzemeltető GTSOU közölte, hogy már nem tudja ellenőrizni és felügyelni vezetékrendszerének az orosz csapatok által megszállt keleti luhanszki területen lévő részeit. Az üzemeltető azzal is vádolta a megszálló erőket, hogy beavatkoznak a vezetékek működésébe, „beleértve a gáz tranzitfolyamokból történő engedély nélküli gázkivételeket, veszélyeztetve ezzel az egész ukrán gázszállítási rendszer stabilitását és biztonságát.”

Gáz van a gázzal. Fotó: Depositphotos.com
Gáz van a gázzal. Fotó: Depositphotos.com

Az orosz propaganda évekig azt hazudta, hogy Ukrajna lopja a gázt. A választott bíróságon egyetlen bizonyítékot sem tudtak felmutatni - mondta szerdán Jurij Vitrenko, a Naftogaz vezérigazgatója.

Engedett a Gazprom

A GTSOU emellett azt is követelte, hogy a Gazprom a Szokhranivka nevű összekötőről egy északnyugatibb, Szudzsa nevű határátkelőhelyre - egy még mindig ukrán ellenőrzés alatt álló területre - helyezze át a gázszállítást.

Bár a Gazprom először visszautasította mindezt arra hivatkozva, hogy egy ilyen változtatás technológiailag lehetetlen, végül eleget tett a kérésnek, és az orosz TASZSZ hírügynökség szerint szerdán 72 millió köbmétert (mcm) szállított az európai fogyasztóknak, szemben az egy nappal korábbi 95,8 mcm-rel. A Gazprom a kelet-ukrajnai folyam leállításával egyébként leállította a gázszállításokat az oroszok által támogatott szakadár Luhanszk és Donyeck régiókba is.

(Politico)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom kezdi bezárni a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Még be sem lépett, máris szárnyakat adott az euróövezet Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:25
Javította Bulgária minősítési országplafonját a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kedden Londonban bejelentett döntést Bulgária közelgő euróövezeti csatlakozásával indokolta.
Makro / Külgazdaság 140 ezer magyar már Ausztriában dolgozik, és lesz ez még több is
Kollár Dóra | 2025. december 23. 14:44
Októberhez képest minimálisan csökkent, de egy évvel ezelőtthöz képest enyhén nőtt a nyugati szomszédunkban dolgozó honfitársaink száma a legfrissebb ausztriai munkavállalási adatok szerint. A téli szezon pedig még csak most kezdődik igazán.  
Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG