2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Joe Biden amerikai elnök kormánya első alkalommal hagyott jóvá Tajvan számára közvetlen katonai segélyt egy külföldi kormányoknak szánt segélyprogram részeként - közölték szerdán tisztviselők.

A külügyminisztérium kedden tájékoztatta a kongresszust egy 80 millió dolláros (mintegy 28 milliárd forintos) csomagról, amely szerény a Tajvannak a közelmúltban történt fegyvereladásokhoz képest, de Tajpej számára ez lenne az első a tengerentúli katonai támogatási program keretében. Bár Washington 1979 óta elismeri Kínát Tajvan rovására, az amerikai kongresszus párhuzamosan kötelezettséget vállalt arra, hogy fegyvereket szállít az autonóm, demokratikus szigetnek, azzal a kimondott céllal, hogy Pekinget visszatartsa az expanziós törekvésektől.

Az egymást követő amerikai kormányok ezt inkább eladásokon, mint közvetlen támogatáson keresztül tették Tajvannak. Az amerikai külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy ez a program keretében nyújtott első támogatás nem jelenti Tajvan szuverenitásának elismerését.

Az eddigi kormányok másként oldották meg. Fotó: EPA/Yuri Gripas / POOL
Az eddigi kormányok másként oldották meg. Fotó: EPA/Yuri Gripas / POOL

"A tajvani kapcsolatokról szóló törvénnyel és az egy Kína-politikánkkal összhangban, amely nem változott, az Egyesült Államok Tajvan rendelkezésére bocsátja a szükséges (fegyver) eszközöket és védelmi szolgáltatásokat, amelyek lehetővé teszik számára, hogy elegendő önvédelmi képességet tartson fenn" - mondta a washingtoni külügyminisztérium szóvivője. "Az Egyesült Államoknak tartósan érdeke (a) béke és stabilitás fenntartása a Tajvani-szorosban, ami alapvető fontosságú a regionális és globális biztonság és jólét szempontjából" - tette hozzá.

Peking a 23 millió lakosú Tajvant saját tartományának tekinti, amelyet a kínai polgárháború 1949-es befejezése óta még nem sikerült újraegyesítenie a terület többi részével. Kína azt állítja, hogy a Tajvannal történő békés újraegyesítést részesíti előnyben, ugyanakkor nem zárja ki az erő alkalmazását ennek érdekében. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bátrabb lehet Kína Tajvan körül, az Egyesült Államok iráni kudarca miatt?
Imre Lőrinc | 2026. március 23. 05:58
A Hormuzi-szoros blokádja és a közel-keleti háború miatt egy későbbi időpontban rendezik meg az idei év egyik leginkább várt csúcstalálkozóját az amerikai és a kínai elnök között. Donald Trumpnak az elszabaduló energiaárak miatt jelenleg kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy minél hamarabb Pekingbe utazzon. Az amerikai elnök ehelyett lázasan próbál megoldást találni a Hormuzi-válságra, miközben Kína hátradőlve nézi, ahogy az Egyesült Államok egyre jobban beleragad az iráni háborúba.   
Makro / Külgazdaság Nem nézi jó szemmel a lengyel elnök és Orbán Viktor találkozóját Donald Tusk
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 17:31
Donald Tusk lengyel kormányfő és Radoslaw Sikorski külügyminiszter is élesen kritizálta Karol Nawrocki hétfői, budapesti látogatását. Végzetes hibának tartják, hogy Nawrocki „oroszpárti és euroszkeptikus politikusokkal” találkozik Budapesten.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij: Putyin érdeke, hogy az iráni háború minél tovább elhúzódjon
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 15:07
Az iráni háború miatt kevesebb védelmi erőforrás jut Ukrajnának az Egyesült Államok részéről, a hosszan tartó háború pedig apasztja az USA fegyverkészleteit. Erről is beszélt az ukrán elnök a BBC-nek. 
Makro / Külgazdaság Hárommillió szegény élhet Magyarországon, a kutatókat is meglepték a friss adatok
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 14:08
A 2021-ben és 2025-ben is elvégzett magyar kutatás alapján a társadalom 42 százaléka az alsó réteghez tartozik. A kutatást vezető Kovách Imre arról beszélt, sok társadalmi probléma erősödött fel az elmúlt években.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktorról és a szlovák-magyar viszonyról is beszélt Robert Fico az állami rádióban
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 13:06
A szlovák közszolgálati rádiónak adott interjújában azt is elmondta, hogy szerinte hogyan eshet szét a NATO. 
Makro / Külgazdaság Ez az alapanyag sem jut át a Hormuzi-szoroson – és majdnem olyan fontos, mint az olaj
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 11:50
A műtrágyaforgalom fennakadása egyelőre nem okoz áremelkedést a magyar mezőgazdaságban, de az agrárminiszter már az Európai Bizottsághoz fordult egy termék importengedélyezése miatt. A tankolásnál is tapasztal fennakadást a gazdák egy része.
Makro / Külgazdaság Egészségügyi digitalizáció: az egész világ útkeresésben van
Kormos Olga | 2026. március 22. 06:04
Bár sokan csak a tehetősek divathóbortnak tartják a longevity-t, a hosszú élettel foglalkozó tudományt, valójában sokkal mélyebb rétegeket érintő szegmens. Mindeközben a mesterséges intelligencia megjelenésével még inkább gellert kapnak az ezzel foglalkozó innovációk – a március 26-i Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia pedig épp ilyen fókuszból tekint a témára, melyről a résztvevők közül két szakértő beszél.
Makro / Külgazdaság Újabb rémálmok várhatnak a benzinkutakon azokra, akik piaci áron tankolnak
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 10:49
További áremelkedés jöhet.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést hoztak az iráni olajról Washingtonban
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 08:54
A tengeren szállított olajt érinti a szankciók felfüggesztése.
Makro / Külgazdaság Megvágja az üzemanyagok áfáját egy nagy uniós ország az iráni háború miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 17:01
A spanyol kormány 80 pontból álló, 5 milliárd euró értékű intézkedéscsomagot fogadott el a közel-keleti konfliktus gazdasági hatásainak ellensúlyozására rendkívüli ülésén pénteken Madridban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG