1p
A miniszterelnök egy "elegáns romkocsma félhomályában" beszélgetett diákokkal, és sok mindent megértett. Eltörlik a keretszámokhoz kötött felsőoktatási felvételi rendszert, az ezzel kapcsolatos előterjesztés jövő hét szerdára készül el.

Egy elegáns belvárosi "romkocsma félhomályában, merengő" diákok közt beszélgetett ma Orbán Viktor a felsőoktatás ügyeiről. A beszélgetésen középiskolások, egyetemisták és főiskolások beszéltek félelmeikről, kételyeikről, a miniszterelnök pedig ezután videóüzenetben foglalta össze saját gondolatait a "vitáról", mely a megvágott felsőoktatási keretszámok ügyében alakult ki.

A Facebookon videón üzent Orbán Viktor



A kormányfő sok konkrétumot nem mondott mondanivalójának első részében, leginkább azt taglalta, hogy "átlátható és egyszerű" rendszerre van szükség a felsőoktatásban, mert a mostani bonyolult és összetett rendszer csak a fiatalok félelmeit táplálja a jövőjükkel kapcsolatban, sok a bizonytalanság. A kormányfő szerint a "beszélgetés hasznos volt, sok döntést meg tudnak hozni ez alapján".

"Új kormányzati előterjesztésre van szükségünk, ami összevonja a különböző kérdéseket és leegyszerűsíti, egyszerre érthetővé is téve azokat" - mondta. A kormányfő szerint a legfontosabb dolog, amit megértett a mai esemény után, hogy újra és újra el kell mondani, hogy akik megkezdték a tanulmányaikat az egyetemeken, főiskolákon, azokat az új rendelkezések nem érintik.

El kell törölni a keretszámokat

"Ki kell szabadítani a vitát abból a keretből, ami szinte mindnyájunk számára érthetetlenné teszi, hogy miről is vitatkozunk. Úgy látom, hogy a diákok úgy vélik, a keretszámok elzárják a lehetőségeket előlük, (...) ezért a keretszámszabályozás rendszerét el kell törölni".

A kormányfő megértette, hogy "akik elérik a minőségi korlátait annak, hogy bekerüljenek a felsőoktatásba, ott rendesen végzik a tanulmányaikat, és itthon akarnak dolgozni, no, nekik mindenféle adósságteher nélkül ingyenessé kell tenni a felsőoktatást. Ez lehetséges" - mondta.

Balog Zoltán területért felelős miniszter a jövő szerdai kormányülésre erről fog előterjesztést készíteni.

A videót sajnos nem tudjuk átemelni, de a kormányfő Facebook-oldalán ITT elérhető.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Megint szívhatják a fogukat a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 12:58
Jelentősen szigorodnak a nehéz tehergépkocsik közlekedésére vonatkozó szabályok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Magyarország egy „hanyatló unió” tagja
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 11:27
Többek között ezt jelentette ki a kormányfő a Magyar Nemzetnek adott ünnepi interjújában.
Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom kezdi bezárni a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Még be sem lépett, máris szárnyakat adott az euróövezet Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:25
Javította Bulgária minősítési országplafonját a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kedden Londonban bejelentett döntést Bulgária közelgő euróövezeti csatlakozásával indokolta.
Makro / Külgazdaság 140 ezer magyar már Ausztriában dolgozik, és lesz ez még több is
Kollár Dóra | 2025. december 23. 14:44
Októberhez képest minimálisan csökkent, de egy évvel ezelőtthöz képest enyhén nőtt a nyugati szomszédunkban dolgozó honfitársaink száma a legfrissebb ausztriai munkavállalási adatok szerint. A téli szezon pedig még csak most kezdődik igazán.  
Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG