3p

Július óta először adott rádiós interjút Orbán Viktor miniszterelnök. A szankciók és az arról rendezett nemzeti konzultáció mellett szóba került a rezsitámogatás, a jövő évi költségvetés és a nyudíjasok helyzete is.

A politikában a legrugalmasabb forma, ha megkérdezzük az embereket, ennek a formája a nemzeti konzultáció. Ennek során meg tudjuk keresni a konszenzust – vezette föl Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádiós interjújában.

A rezsiárakról szólva azt mondta, korábban úgy számoltak, a gáz ára 100 dollárnál nem lesz magasabb. Felidézte, egyszer csak az EU vezetői bevezették az olajszankciókat, és szóba került a gázembargó is. A „kilőtt energiaárak” miatt súlyos extraprofit-milliárdokat kaszálnak az energiacégek – közölte a kormányfő, megemlítve Soros György nevét is. Mint a miniszterelnök fogalmazott, ő „előre látta”, hogy ez a szankciós politika élelmiszerárakat is felviszi, ezért kellett bevezetni az élelmiszerár-stopot.

Orbán szerint az uniós vezetés hazudott az embereknek, de ez a szankciós hiba kijavítható. Emlékeztetett, a szankciókat hathavonta kell megújítani, az elkövetkező időszakban az EU vezetésének lesz lehetősége a döntések revíziójára.

A hazai viszonyokra áttérve a miniszterelnök megismételte: egy család átlagosan 181 ezer forint támogatást kap a rezsicsökkentés révén, amely az átlagjövedelem 30 százaléka, ez a németeknél 20, az osztrákoknál 6 százalék. Mint mondta, ezt idén bírja a költségvetés, és azon dolgoznak, hogy 2023-ban is bírja.

Felidézte a támogatási rendszert, megemlítve a tűzifaprogramot, a kkv-knak nyújtott energetikai támogatást és a nagyobb cégeknek nyújtandó gyártámogatást.

A jövő évi költségvetést egyelőre „békén hagyják”, majd decemberben meglátják, hogyan alakulnak az energiaárak, és akkor visszatérnek a kérdésre – közölte Orbán Viktor.

A nyugdíjakról a kormányfő azt mondta, az „becsületbeli ügy”, meg fogják kapni a 13. havi nyugdíjat, és az inflációnak megfelelő nyugdíjkorrekciót. Azt mondta, ha év közben látszik, hogy magasabb lesz az infláció a tervezettnél, akkor év közben is emelnek. Szerinte – bár erről még vita van – az idén fizethető nyugdíjprémium, mert a Magyar Nemzeti Bank szerint a gazdasági növekedés 4 százalék lesz, ami meghaladja a nyugdíjprémiumhoz szabott 3,5 százalékos növekedési feltételt.

Az ellenzéknek juttatott külföldi kampánytámogatásról úgy vélekedett, „aki fizet, az rendeli a nótát”.

Az abortuszhoz alkotott „szívhangrendelettel” kapcsolatban pedig azt mondta, nincs olyan abortusztörvény, ami tökéletes lenne, ő maga nem változtatna a jelenlegi abortusztörvényen. De hozzátette, jelenleg sokkal nagyobb gond a szankciók miatti válság, inkább ilyen ügyekkel foglalkozna.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Baljós adat érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 19:59
Nem jó irányba tart a munkaerőpiac.
Makro / Külgazdaság Ha a Barátság vezeték leáll, nem fog újraindulni? Hernádi Zsolt megszólalt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 17:41
A Mol-vezér aggódik a Barátság vezeték miatt.
Makro / Külgazdaság Barátság vezeték: Szijjártó Péter nagy bejelentést tett
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 16:53
Részben újraindul a szállítás.
Makro / Külgazdaság Újabb pofon Ukrajnának? Pert indít a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 15:54
Ukrajnának szánt támogatások kifizetését támadja meg a kormány.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor magával vitte nyaralni a GDP-bővülést? Irigykedhetünk a horvát adatra
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:59
Ez volt a 18. negyedév sorozatban, amikor bővült a gazdaság, és az első negyedévhez képest is tudtak még javítani.
Makro / Külgazdaság Megint bezsebelt az Orbán-kormány 20 milliárdot, ráadásul kicsit olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:46
Ajánlat még többre is lett volna.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől drágulás jön a benzinkúton – de nem mindenkinek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 11:39
Most a benzinesek az egyenlőbbek.
Makro / Külgazdaság Már megint kerekedhet az elemzők szeme: mi történik Németországban?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 11:18
Rossz irányba mennek a dolgok?
Makro / Külgazdaság Megállt a Tisza áradása? Itt egy új közvélemény-kutatás
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:46
Nem tudott nyáron új szavazókat szerezni Magyar Péter pártja?
Makro / Külgazdaság Meghökkentő tényt közölt az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:30
A nonprofit szektorban dolgozók jóval többet vihettek haza júniusban, mint a vállalkozásoknál és a költségvetésben alkalmazottak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG