3p
Orbán Viktor a Tourism Summit 2019 konferencián úgy fogalmazott, hogy a magyarok számára ez a hazaszeretet kifejezésének egyik formája. A hazai turisztikai ágazat dicséretét ezután azzal folytatta, hogy Magyarország hamarosan behozza Csehországot ezen a területen. Megnéztük, hogy áll az ország ténylegesen.

A miniszterelnök kijelentése nagyon jól hangzik, de a statisztika nem őt igazolja: az eltöltött vendégéjszakák számát tekintve 2018-ban és 2019-ben sem sikerült sokkal közelebb kerülni Csehországhoz, mint a korábbi években. A távlati célkitűzésként emlegetett Ausztriát pedig nem a magyar, hanem a cseh turizmus fogja hamarosan behozni az Eurostat adatai szerint.

Az osztrák síszezon utolérhetetlen

A külföldi turisták által eltöltött éjszakákat mutató grafikonból látszik, hogy 2016 és 2019 közt a hazai és csehországi turizmus jellemzően együtt mozog, és szinte semennyit sem sikerült közelednie Magyarországnak. Az osztrákoknál tapasztalható óriási kilengésekre a síszezon a magyarázat, ám még szezonon kívül is jelentősen több turista érkezik az országba, mint a másik két vizsgált esetben.

Mi a helyzet belföldön?

Ha a belföldi turizmust nézzük, a helyzet máris sokkal kiegyenlítettebb, hiszen a magyarok többsége mindig is inkább belföldön nyaralt. Itt az évek során sokat tudott közeledni Magyarország a másik két országhoz, ám még így is nagy a különbség. Az országok komoly népességkülönbsége miatt azonban a számszerűsített grafikonnál sokkal érdekesebb az, hogy arányaiban hogy változott a látogatók száma az előző év azonos időszakához képest.

Arányaiban az feltűnő, hogy a hazai vendégéjszakák számának alakulása eléggé hullámzó teljesítményt mutat az elmúlt egy évben, viszont a növekedés többször is megközelítette, sőt néhányszor még túl is ugrotta a másik két országban mértet.

Orbán Viktor beszédében úgy fogalmazott, hogy „turisztikai teljesítményünkkel már ott lihegünk Prága és Csehország tarkójánál, őket hamarosan behozzuk”, hozzátéve, hogy lassan „érdemes új cél után nézni: ideje megkezdeni Ausztria és Bécs ostromát”. Az eltöltött vendégéjszakák száma nem igazolja a miniszterelnök kijelentését, azt viszont nem lehet elvitatni, hogy az elmúlt években komoly fejlesztések történtek a turizmusban, elég csak Orbán azon kijelentését feleleveníteni, miszerint öt év alatt 86-ról 147-re emelkedett a Budapestről légi járattal közvetlenül elérhető városok száma. Nem beszélve a NER-hez közeli vállalkozók szédítő Balaton-parti terjeszkedéséről, ami azt jelzi, hogy van pénz az iparágban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fed: drágulástól tartanak az amerikaiak
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 19:21
Az Egyesült Államokban emelkedtek a fogyasztók inflációs várakozásai júniusban a Federal Reserve (Fed) New York-i részlege által készített Survey Of Consumer Expectations havi felmérésének adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Még annál is több kamatcsökkentés jöhet, mint amire eddig számítottunk
Imre Lőrinc | 2026. július 7. 19:01
Pozitívan lepte meg az elemzőket a júniusi inflációs mutató, ami éves alapon 1,7 százalékra csökkent. Az adat ismét felveti az élelmiszerárréstop kivezetésének kérdését, de azt is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) még annál is bátrabb lehet, mint amit Varga Mihály jegybankelnök a „mini kamatcsökkentési ciklus” június 23-i bejelentésekor kommunikált.
Makro / Külgazdaság Újra csúcson a japán gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 13:46
Májusban sorban a 12. hónapban, 2021 július óta a tényleges szintre emelkedett a japán gazdaság összetett teljesítményindexe.
Makro / Külgazdaság WHO: még mindig felszálló ágban van a kongói járvány
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 13:25
Még nem csendesedett le a Kongói Demokratikus Köztársaságban az ebolajárványról, a betegség továbbra is terjed, amit a lakosság mozgása is elősegíti – közölte kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik tisztségviselője.
Makro / Külgazdaság Nem lesz boldog, aki szerdán tankol
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 11:19
Újra jönnek a 600 feletti árak?
Makro / Külgazdaság Kilencszeresen lepődtek meg az elemzők Németországban
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 10:26
Az autóipar villantotta a legnagyobbat.
Makro / Külgazdaság Éledezik a brit autópiac is, de mit vettek a vásárlók?
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 09:11
Éves szinten és az előző hónaphoz képest is nőttek az eladások – de nem minden hajtásláncot szerettek a britek.
Makro / Külgazdaság Nagy durranással indulhat a NATO-csúcs Ankarában
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 08:59
Több tízmilliárd dollárral igyekeznek meglágyítani Trump szívét az európai tagállamok vezetői.
Makro / Külgazdaság Varga Mihályéknak lesz igazuk? Ismét csökkent az infláció Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 08:30
A fogyasztói árak átlagosan 1,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos hónapi értékeket.
Makro / Külgazdaság Ömleni fognak az uniós milliárdok, de készen állnak a cégek rá?
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 07:11
Nagy lehetőségek az építőiparban, de ki is kellene használni ezeket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG