2p
6 év alatt megháromszorozódtak a külföldről hazautalt jövedelmek, és mostanra a folyó fizetési mérleg többletében is komoly tényezőnek számítanak - olvasható az Aegon Alapkezelő blogján, a Totalreturnön megjelent friss posztban, amelyet Duro jegyez.

2010-ben új, minden korábbinál erősebb trend indult el, a mostanra mindenki által ismert, és személyes élményen, családi és baráti körben megtapasztalt elvándorlás. A külföldről hazautalt munkajövedelmek hat év alatt megháromszorozódtak, és most már 3 és fél milliárd eurót tesznek ki, mellyel szemben félmilliárd eurónyit utalnak ki a hazánkban dolgozó külföldiek. Ez utóbbi hat évvel ezelőtt kétszer annyi volt, ami arra utal, hogy kevesebb külföldi dolgozik nálunk most, mint 2010-ben.

Az egyenlege 3 milliárd euró, a GDP majdnem 3 százaléka, és a folyó fizetési mérlegünkre is komoly hatása van.

Mi az a folyó fizetési mérleg?A folyó fizetési mérleg az egyik legfontosabb, ún. egyensúlyi mutatónk, mivel azt méri, hogy egy ország a megtermelt jövedeleméből mennyit költ el. A június 30-val zárult évben a magyar folyó fizetési mérleg többlet 4,963 milliárd, tehát majdnem ötmilliárd euró volt, ennyivel költekeztünk erőnk alatt. Ez a GDP 4,5 százaléka volt, ami ennyit tkp. jelent, hogy 100 egység megtermelt jövedelméből az ország 95,5 egységet költött el, a többit megtakarította.

Az érintettek tehát külföldön dolgoznak és fogyasztanak, viszont jövedelmeik nem kis részét hazautalják. Enélkül az összeg nélkül is többletes lenne a folyómérleg, de azért nem ennyire: a GDP 4,5 százaléka helyett nem érné el a GDP 2 százalékát.

Túldimenzionálni a dolgot persze nem kell, de érdemes észben tartani, hogy a tartósan, vagy átmenetileg, vagy így is, úgy is külföldön dolgozó honfitársaink komoly tényezővé váltak - zárja a posztot Duro. A teljes posztot itt olvashatja >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely: a közvélemény-kutatás mint szakma halott
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:42
Csütörtökön vélhetően az utolsó előtti Kormányinfó volt a választások előtt, amelyen természetesen szóba kerültek az elmúlt napok botrányai is. 
Makro / Külgazdaság Gazprom: újabb dróntámadás a Török Áramlat ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:26
Meddig jöhet még az orosz gáz a vezetéken?
Makro / Külgazdaság Többen maradtak munka nélkül Ausztriában
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:57
Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest nőtt a munkanélküliség, pedig sokan lekerültek a listáról egy hónap alatt.
Makro / Külgazdaság A Publicus olyat mért, amit még eddig soha
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:57
Az új kutatásuk szerint már nemcsak többen szavaznának a Tiszára, de többen is gondolják, hogy Magyar Péter pártja nyerhet.
Makro / Külgazdaság Átvágnák a gordiuszi szorost az Öböl menti országok
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:29
Támadt egy ötletük, hogyan kerüljék ki a könnyen lezárható átjárót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG