4p
Szakadatlanul éleződik a szíriai helyzet: a polgárháborúba beavatkozó két szuperhatalom pár hete még közös parancsnokság alatt akart harcolni, most pedig már a legdurvább fenyegetések hangzanak el köztük. Elmérgesedett a helyzet, Aleppóban pedig szünetel a bombázás, hogy aztán kiéheztetéssel vegyék be a várost.

Múlt héten még azon töprengtek az amerikai elnök tanácsadói, hogyan ellensúlyozhatnák Aleppó felkelők által uralt részének oroszok által támogatott brutális ostromát. Felmerült, hogy ha nem is pont ott, de katonailag fellépnének Aszad erői ellen. A Bloomberg szerint az orosz védelmi minisztérium jelezte, hogy ha ilyen történik, saját maga elleni támadásnak veszi, és légelhárítási rendszere minden azonosítatlan tárgyat azonnal megsemmisít, amely az Aszad által uralt területek fölött megjelenik.

Rég volt ilyen

Ilyen fenyegetést Oroszországtól utoljára akkor lehetett hallani, amikor Amerika és szövetségesei az Ukrajnának nyújtandó katonai segítségről gondolkoztak. Akkor Putyin azt mondta, ha túlmennek egy bizonyos ponton, kénytelen lesz megelőzésképp Varsóra és Bukarestre atomcsapást mérni. Ez hatott is, egyrészt Ukrajnában visszavonultak a nyugati erők, másrészt viszont a NATO elkezdte kiépíteni a megfenyített országok fölötti vaskupolát.

Ezt megelőzően csak a hidegháborúban voltak ilyen fenyíegetések, de akkor ki sem kellett mondani őket, hisz nyíltan a katonai stratégia része volt, hogy ha mondjuk a kettévágott Németországban egymás szférájába hatolnának, azonnali atomcsapás lenne a következmény, legfeljebb abban reménykedtek, hogy ez korlátozott lesz és csak Európa színe-java esik neki áldozatul, Amerika és Oroszország központi területei megúszhatják.  Végül a józan ész mindig felülkerekedett, ódzkodtak a felek a provokációktól, ellenben más kontinenseken annál jobban kiélték magukat, amikor egy-egy távoli országban megpróbáltak baráti rendszereket hatalomra juttatni.

Nagyra nőtt az orosz hatalom

Ez most igen durva fenyegetés, és azért tér el minden eddigitől, mert azt mutatja, hogy Oroszország hatalma akkora lett, hogy Amerika tehetetlen vele szemben Szíriában. Innentől kezdve Aszad területei olyanok, mint az egykori NDK, azzal a különbséggel, hogy annak voltak Jaltában meghúzott határai, míg Aszad rendszere orosz segítséggel újabb területeket szerezhet. Hacsak Amerika nem húzza meg a saját érdekszféráját ugyanígy, egy hasonló fenyegetéssel.

Addig viszont könnyen teljesülhet az elsődlegesen kitűzött szír-orosz cél: Aleppó teljes lerohanása. A város felkelők által tartott részét két hete szakadatlanul bombázták hordóbombákkal, bunkerrombolókkal, gyújtóbombákkal és napalmmal, miközben a területen rengeteg civil tartózkodik. akik földalatti lyukakban próbálnak meghúzódni. Ilyen, a polgári lakosságra fittyet hányó, mindent elpusztító bombázás leginkább Vietnamra és a második világháborúra emlékeztet, az utóbbi években sokkal inkább vigyáztak arra, hogy célzott, és lehetőleg csak az ellenség katonáit és infrastruktúráját pusztító támadások történjenek. Eddig Szíriában az oroszok is vigyáztak erre, de Aleppónál mintha elengedték volna vérszomjas láncoskutyájukat, Aszadot.

Aleppónak lőttek

Most a bombázásokat beszüntették, és ultimátumot kaptak a bent rekedtek, hogy szabadon távozzanak, vagy jön a kiéheztetés, majd a lyukról lyukra folyó kifüstölés. Ilyen már volt Damaszkuszban is, amelyik a forradalom egyik bölcsője volt, és annak idején Csecsenföldön is hasonló volt a módszer, igaz, ott az ellenfél sem válogatott túlságosan az eszközökben.

A diplomáciai próbálkozások közben folynak, de így nem sok értelmük van, bár nem zárható ki, hogy ha Aleppó egésze megvan, akkor Aszad és Oroszország egyaránt belemenne valamilyen ténylegesen működő tűzszünetbe. Most Oroszországot nagyon bírálják a drezdai típusú bombázásért, mire ő azzal reagál, hogy az amerikaiak hibája, hogy nem tudták szétválasztani az általuk támogatott mérsékelt lázadókat a terroristáktól, ezért most mindenkire lőnek. Ez persze nem mentség a polgári lakosságot ugyanúgy tizedelő pusztításra.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hiába épült több épület, nem remekelt az építőipar
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 08:34
Az egy évvel korábbinál 0,4 százalékkal kisebb, az előző hónaphoz képest 4,9 százalékkal nagyobb volt az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Három választókerület még nem dőlt el, és néhány szavazaton múlhat a győzelem
Vámosi Ágoston | 2026. április 12. 23:50
Paks, Keszthely és Nyírbátor választókerületében éjjel is számolják a szavazatokat, éjfél után sincs egyértelmű győztes. Pakson és Nyírbátorban a fideszes jelölt vezet, Keszthelyen a tiszás van lépéselőnyben.
Makro / Külgazdaság Utcahosszal nyerte meg a választókerületét is Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:31
A Tisza Párt elnöke a voksok 63 százalékát szerezte meg Budapest 03. számú egyéni választókerületében a majdnem végleges adatok szerint. Steiner Attila (Fidesz-KDNP) mindössze 30 százalékot kapott.
Makro / Külgazdaság Térképen mutatjuk a Tisza Párt választási győzelmét
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:18
Az egyéni választókerületek eredménye rendkívül beszédes képet fest. 
Makro / Külgazdaság Békésben és Csongrád-Csanádban is tarolt a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 22:08
4-4 választókörzetben nyert a fő ellenzéki erő.
Makro / Külgazdaság Veszprém vármegyét teljesen benyelheti a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:59
Nagyon úgy tűnik, hogy mind a 4 egyéni választókerület az ellenzéki párté lesz.
Makro / Külgazdaság Hadházy Ákos távozik a politikából
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:51
Visszatér civil foglalkozásához. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Fájdalmas a választás eredménye
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:39
A távozó kormányfő ígérte: soha nem adják fel.
Makro / Külgazdaság Átlépte a kétharmados küszöböt a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:15
45,71 százalékos feldolgozottságnál.
Makro / Külgazdaság Nagyon vezet a Tisza Vadai Ágnes körzetében is
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 21:08
Komárom-Esztergom vármegye 1. számú választókörzetében is jelentősen vezet a tiszás képviselő, míg a DK-s Vadai Ágnes kevés százalékon áll. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG