Bassár el-Aszad (kép forrása: EPA) |
Aleppó városának megszerzése olyan aránytalan előnyhöz juttatná Aszad rendszerét és így a mögötte álló orosz erőket, ami Amerika számára már vállalhatatlan pár héttel azután, hogy a két nagyhatalom együtt próbált összehozni egy tűzszünetet, sőt közös hadműveleteket terveztek. Most újra egymás ellen fordulnak, és ha nem is közvetlenül csapnak össze, eltérő területeken próbálnak előnyökhöz jutni. Az Iszlám Állam maradéka most úgy tűnik, nem izgat senkit.
Az igazi ellenségek
A Reuters szerint az Obama kormányzat gondolkozni kezdett azon, milyen konkrét lépésekkel kompenzálhatná az esetleges aleppói veszteséget, ami nem is közvetlen veszteség számára, hanem a tűzszünet idejére elért egyensúlyi helyzet felborulása. Kétségkívül kínos, ha egy megállapodás kudarca után a másik fél azonnal nagy előnyre tesz szert, és minden jel arra vall, hogy a fő konfliktus, akárcsak 5 éve, most is Aszad szír diktátor és a különféle ellenzéki erők között van, és miután a két szuperhatalom a két ellentétes fél mögött áll, egymással is szembekerülnek, hiába próbálkoztak tűzszünettel. A közös ellenség, azaz az Iszlám Állam elleni összefogás csak illúzió.
Mit tehetnek?
Egyelőre csak ennyi történt, hogy Kerry külügyminiszter az oroszokkal való tárgyalások megszakításával fenyegetőzött, de ennek az adott helyzetben nincs nagy jelentősége, hisz úgysem jutnak semmire a tűzszünet összeomlása óta. Kormányzati tanácsadók azonban ennél komolyabb reagálást szeretnének, a keményebb odaszólástól kezdve az erő alkalmazásáig. Szóba kerülhet az is, hogy a környék szunnita államainak hagyják, hogy a felkelőket az eddigieknél komolyabb fegyverzettel lássák el.
Felmerült, hogy Aszad valamelyik légibázisát bombázzák, ez azonban azt a kockázatot hordozza, hogy az oroszokat is eltalálhatják. Olyan megoldás viszont kizártnak tekinthető, ami amerikai katonák tömeges bevetésével járna, hisz ilyesmibe már nem megy bele a négy hónap múlva távozó Obama elnök. Obamát amúgy is bírálják azért, hogy még évekkel ezelőtt célként tűzte ki Aszad eltávolítását, de ezt nem követték a megvalósításhoz szükséges határozott lépések, mint például a lázadók sokkal eredményesebb felfegyverzése vagy a környékbeli szövetségesek támogatása ebben, nem is beszélve az amerikai erők közvetlen bevetéséről, még mielőtt az oroszok katonailag Aszad mögé álltak volna egy évvel ezelőtt.
A reális lehetőségek
Így viszont szakértők szerint a reális lehetőségek a következők: a felkelők további fegyverzettel, esetleg légicsapásokkal való megtámogatása Aleppótól távolabbi területeken, ami Aszad erőit és az oroszokat visszariasztaná a további előrenyomulástól. Ráadásul arra is vigyázni kell, hogy a fegyverek ne kerüljenek az Iszlám Állam kezébe. Emellett az is felmerül, hogy további speciális amerikai erőket küldenek, hogy kiképezzék és irányítsák a lázadó és a kurd erőket, esetleg további tengeri-, és légierőt telepítsenek a térségbe.