3p
A minisztérium azt szeretné, maradjon több pénze a megszorítás után. Szerinte rosszul számolt a kormány.

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) azt kezdeményezte, hogy a tárca számára előírt zárolást 1,2 millió forinttal csökkentsék - derül ki az igazságügyi miniszternek a parlament honlapján közzétett válaszából. Trócsányi László indoklása szerint a tárca esetében az összeg meghatározásakor egy olyan intézményt is számításba vettek, amely az új kormányzati struktúrában a Miniszterelnökséghez került.

Varga Mihály július 17-én jelentette be: a kormány 110 milliárd forintot zárol a kormányzati kiadásokból, hogy biztonsággal teljesíthető legyen a 2,9 százalékos hiány. A 2014. évi hiánycél tartásához szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározat alapján a minisztériumok közül a legnagyobb zárolási kötelezettség az Emberi Erőforrások Minisztériumára jut mintegy 9,671 milliárd forinttal, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak 8,378, a Földművelésügyi Minisztériumnak 5,552 milliárd forint zárolásáról kell gondoskodnia.

Ugyancsak jelentős a Honvédelmi Minisztériumot (3,253 milliárd), a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot (2,881 milliárd), a Belügyminisztériumot (2,726 milliárd) és a Miniszterelnökséget (1,446 milliárd forint) érintő zárolás. A Külgazdasági és Külügyminisztériumnak 536,2 millió forintot kell megtakarítania, míg a legkevesebb zárolást (271,1 millió forintot) az Igazságügyi Minisztériumnál rendelte el a kormány.

Szakmai programokon is spórolnak

Az igazságügyi tárcavezetőtől Harangozó Tamás szocialista országgyűlési képviselő érdeklődött a IM-et érintő intézkedés végrehajtásáról. Trócsányi László írásbeli válasza szerint a legnagyobb összeget, 160 millió 100 ezer forintot a tárca felügyelete alá tartozó szervezetek és szakmai programok támogatásánál, 53 millió forintot pedig a fejezeti általános tartalék terhére zároltatnának. Ezen felül a tárca igazgatásánál több mint 28 millió forintos megtakarítást javasolt a miniszter, míg a "Közép-kelet európai regionális együttműködés 2014" keretösszege 20 millió forinttal lehet kevesebb. Ezen felül az Igazságügyi Szakértői és Kutató Intézetek költségvetésében 8,5 millió forintos zárolást javasolt a miniszter.

Trócsányi László kitért arra is, hogy a tárcát érintő több mint 271 millió forintos zárolás meghatározásakor az IM-nél vették figyelembe a Közpolitikai Kutatások Intézetét is, noha az egy június 30-iki kormányhatározat alapján a Miniszterelnökséghez került. "Ezért az Igazságügyi Minisztérium kezdeményezte a Nemzetgazdasági Minisztériumnál az előírt összegből 1,2 millió forint tekintetében a fejezetek közötti nullszaldós átrendezést" - írta Trócsányi László, hozzátéve: a tárca zárolási javaslatának jóváhagyása még folyamatban van.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ennél többet vár Brüsszel a Magyar-kormánytól
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 07:54
Nem elégedett az Európai Bizottság az új kormány reformjaival.
Makro / Külgazdaság Brüsszelben csak ámulhatnak a Budapestről érkező híreken
Csabai Károly | 2026. július 17. 05:43
Ez esetben azon, hogy az infláció júniusban csak négy európai országban lett alacsonyabb, mint nálunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Csak kicsit lehet rosszabb a helyezésünk az uniós országokat tekintve az Eurostat által kiszámolt harmonizált fogyasztóiár-indexek összevetésében, amiről bizonyosságot a ma délelőtt nyilvánosságra kerülő adatokból kaphatunk. Üröm az örömben, hogy ehhez az is kellett, hogy a Magyar-kormány még fenntartsa az elődje által bevezetett piactorzító intézkedést, az árrésstopot.
Makro / Külgazdaság Ennek a felmérésnek örülhetünk: több mint három éves csúcsra pörgött az üzleti bizalom Magyarországon
Imre Lőrinc | 2026. július 16. 19:10
A vállalkozók nagyon bíznak az új kormányzatban, de már szeretnék látni a konkrét gazdaságpolitikai lépéseket. Az üzleti bizalom a VOSZ Barométer több mint 3 éves történetében sosem volt ennyire magasan, ez azonban még nem csapódik le a beruházási aktivitás ugrásszerű növekedésében.
Makro / Külgazdaság Vizsgálják Szijjártó Péter orosz kapcsolatait – ezek voltak a bejelentések a kormányszóvivői tájékoztatón
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 17:45
Csütörtök délután tartották a tájékoztatót.
Makro / Külgazdaság Ma még tankolhat a korábbi hatósági ár alatt, pénteken már nem biztos
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 11:49
Emelkedik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára pénteken, ezzel a kiskereskedelmi átlagárak átléphetik a korábbi rögzített árakat. A régió néhány más országában viszont lehet spórolni a tankoláson.
Makro / Külgazdaság Haaland öltönye és Szoboszlai csodanadrágja: így lesznek divatikonok a sztárfocistákból
Elek Lenke | 2026. július 16. 11:41
Manapság a leghíresebb sportolók márkahordozók és divatmodellek is egyben, és ez nemcsak a futball világában van így, hanem például a teniszben vagy a jégkorongban is. Minél figyelemreméltóbb teljesítményt ér el valaki a sportágában, minél magasabb a gázsija, annál többet kap egy-egy reklámszerződésért.
Makro / Külgazdaság Elsöprő a miniszterek támogatottsága, ők a legnépszerűbbek
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 09:08
A Medián felmérése szerint még a legmegosztóbb tiszás politikusoknak is kétszer-háromszor akkora a támogatói tábora, mint az ellenzőiké.
Makro / Külgazdaság Közel 30 százalékos fizetésemelés? Elképesztő számok jöttek ki a magyar költségvetési szektorból
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 08:30
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 8,7 százalékkal, míg a nettó fizetés 11,0 százalékkal nőtt 2026 májusában. A KSH adatai szerint az alacsony, 1,8 százalékos infláció mellett a reálkeresetek 9,0 százalékkal emelkedtek, köszönhetően a kibővített családi és anyasági adókedvezményeknek is. 
Makro / Külgazdaság Anglia a 85. percig vezetett a vb-elődöntőben, aztán jött a dráma
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 06:51
A mérkőzés utolsó perceiben Argentína megfordította a mérkőzést, Spanyolország ellen játszhatnak a torna utolsó mérkőzésén vasárnap.
Makro / Külgazdaság Ranjay Gulati: A demokratikus bátorságkultúra feltámasztása Magyarországon is hosszú folyamat lesz
Béndek Ábris | 2026. július 16. 05:46
Könnyebb ellenzékből mozgósítani, mint ténylegesen kormányozni, a tartós társadalmi változáshoz pedig a megosztó politikai csaták helyett közös nemzeti célokra van szükség – mutat rá Ranjay Gulati, a Harvard Business School professzora, akivel A merészség mikéntje c. könyve magyar megjelenése apropóján beszélgettünk. A nemzetközileg elismert transzformációkutatót a magyarországi politikai erőtér látványos átrendeződése, a rendkívüli bizonytalanság közepette előtörő karizmatikus vezetők és az államilag táplált félelemklíma kapcsán kérdeztük a bátorság természetéről. Interjúnkban Gulati professzor rávilágít, miként építik le az elnyomó rendszerek szándékosan az autonóm gondolkodást, miért igényel a magas elvárások kezelése emberfeletti vezetői merészséget, és hogyan nyerheti vissza egy autoriter berendezkedéstől megfáradt társadalom a saját cselekvőképességét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG