1p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Egyre inkább veszít versenyképességéből Hongkong, a trend visszafordításához Kína különleges igazgatású területének elsősorban a gazdaságra kellene koncentrálnia - véli a kínai vezetés hongkongi ügyekért felelős tagja.

Csang Tö-csiang hongkongi üzletemberekkel találkozott és azt mondta: a világ minden táján a gazdasági válságból való leggyorsabb és legkedvezőbb kilábalás a cél, ami a versenytársak erősödését hozhatja. Hongkong versenyképessége már most is gyengül, és a folyamat fokozódhat, ha nem helyeződik nagyobb hangsúly a gazdaságra. Csang, az új kínai vezetés harmadik legmagasabb rangú hivatalnoka, tavaly év végén a Kínai Kommunista Párt főtitkárává kinevezett Hszi Csin-pingtől hozzá került a különleges igazgatású területet érintő ügyek vezetése.

A múlt héten Csou Po, a kínai kormány hongkongi a makaói ügyekért felelős hivatalának helyettes vezetője a Csangéhoz hasonló aggodalmainak adott hangot. Csou az ázsiai térség erősödő gazdaságai jelentette növekvő versenyre figyelmeztetett, és megjegyezte, a szárazföldi Kína középső területeinek fejlesztése is új kihívásokat jelenthet. Ahhoz, hogy Hongkong pozíciója és érdekei ne sérüljenek, a lakosságnak együttesen kell dolgoznia az új fejlődési lehetőségek kigondolásán - mondta a hivatalnok.

A megjegyzésekre válaszul a South China Morning Post hongkongi napilap terjedelmes kommentárjában azt írja: a különleges igazgatású terület versenyképessége koránt sincs veszélyben, az erősebb, mint valaha. A gazdasági válság nemhogy rontott volna, javított besorolásán - véli a lap, többek között a Világgazdasági Fórum rangsorát bizonyítékul felmutatva, mely szerint például a 2008-as 12. helyről tavaly már a 9. helyre erősödött, miközben a szárazföldi Kína még mindig csak a 29.

Az újság több véleményt is egymás mellé állít. Andrew Kvan-jüan demokratapárti szövetség egyik képviselője szerint a megjegyzések figyelmeztetésként szolgálnak, azt sugallják: a következő évek meghatározóak lehetnek Hongkong jövőjét illetően. Johnny Lau Jü-sziu hongkongi Kína-megfigyelő szerint ugyanakkor Peking csak a legutóbbi hónapok általános választójogot illető diskurzusát kívánja tompítani, gazdasági ügyekre terelve a közvélemény fókuszát.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az USA és Japán megállapodott potenciális közös atomenergia-projektjükről
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 12:02
Az Egyesült Államok és Japán megállapodott egy, a Westinghouse és a japán atomenergia-berendezés-gyártók részvételével zajló potenciális közös atomenergia-projektben betöltendő szerepükről – mondta Dan Lipman, a Westinghouse globális üzleti kezdeményezésekért felelős elnöke szombaton a Reutersnek.
Makro / Külgazdaság Segítettek az uniós pénzek is – felminősítette Horvátországot az S&P
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 09:30
Egy fokozattal emelte Horvátország besorolását az S&P Global Ratings.
Makro / Külgazdaság Megint durván drágulnának az üzemanyagárak a hazai kutakon védett ár nélkül
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 20:06
Hét, illetve három forinttal nőnek a piaci árak.     
Makro / Külgazdaság Bács-Kiskun bezuhant, Hajdú-Bihar húzott, Irán viszont keresztbe tehet a szép reményekkel induló magyar iparnak
Imre Lőrinc | 2026. március 13. 17:16
Megcsillant a fény az alagút végén a magyar iparban. A már évek óta mélyrepülésben lévő ágazat termelése idén januárban, a kiigazított adatok szerint csaknem két év után ismét növekedést mutatott. Az egyik legfőbb húzóerőt a folyamatosan felpörgő debreceni BMW-gyár jelentette. Az iráni háború nyomán elszálló energiaárak viszont súlyos kockázatként tornyosulnak a szektor és az európai gazdaság jövője fölé.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz hírt kapott Trump: behúzta a féket az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:35
Jelentősen lassult az Egyesült Államok gazdasági növekedése 2025 utolsó negyedévében. Eközben a fogyasztás továbbra is bővült, az infláció pedig a jegybanki cél felett maradt – közölte a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági statisztikai hivatala, a BEA (Bureau of Economic Analysis) pénteken.
Makro / Külgazdaság Alacsony az infláció, de drágul a rezsi Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:01
Lengyelországban januárhoz hasonlóan februárban is 2,1 százalék volt az éves infláció, ami 2024 óta a legalacsonyabb érték – áll a statisztikai hivatal (GUS) pénteki közleményében.
Makro / Külgazdaság Az elemzők is foghatják a fejüket: váratlanul zuhant az ipari termelés az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:54
Növekedést vártak, visszaesés lett belőle.
Makro / Külgazdaság Orosz olaj: Európának is lépnie kéne, különben nem sokat ér az amerikai mentesség
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:26
Bendarzsevszkij Anton reagált az amerikai lépésre. Az amerikai és az európai szankcióknak együtt kell mozogniuk.
Makro / Külgazdaság Rosszul jár, aki idén megy nyugdíjba
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:16
Közzétette a minisztérium a korábbi évek kereseteinek beszámításához használt új szorzókat – kevesebb lett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Valami nem stimmel a babaváró hitelekkel
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:02
De nem a konstrukcióval van a baj, csak kezdenek elfogyni a jogosultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG