4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

71 év után először szól király a birtekhez karácsonykor, magyar idő szerint 16 órakor. Az adást több csatorna, köztük a BBC és a Sky News is közvetíti majd.

A király várhatóan tiszteleg majd a szeptemberben elhunyt II. Erzsébet királynő előtt, és meglehet, hogy Harry hercegre és Meghan Markle-re is utalni fog, akiknek nemrég jelent meg a hatrészes, igencsak nagy port kavaró dokumentumsorozata a Netflixen.

Először beszél karácsonykor. Fotó: Depositphotos
Először beszél karácsonykor. Fotó: Depositphotos

II. Erzsébet 2020-as ünnepi beszédét a nap legnézettebb műsorának kiáltották ki, miután több mint 8 millióan követték figyelemmel. A 2021-es változat ezt is felülmúlta, azt több mint 9 millióan nézték.

Különbség lesz az eddigi beszédekhez képest, hogy III. Károly idén a windsori Szent György-kápolnából jelentkezik majd be, míg II. Erzsébet rendszeresen a Buckingham-palotából szólt a népéhez.

Frissítés:

Íme a király első karácsonyi adásának teljes szövege:

„Itt állok, ebben a csodálatos Szent György-kápolnában a windsori kastélyban, közel ahhoz, ahol szeretett édesanyámat, a néhai királynőt, drága apámmal együtt örök nyugalomra helyezték. Emlékezem azokra a mélyen megható levelekre, kártyákra és üzenetekre, amelyeket oly sokan küldtek a feleségemnek és jómagamnak, és nem tudom elégszer megköszönni azt a szeretetet és együttérzést, amelyet egész családunk felé tanúsítottak.

A karácsony különösen megrendítő időszak mindannyiunk számára, akik elveszítettük szeretteinket. Érezzük hiányukat az év minden ismerős fordulójában, és minden dédelgetett hagyományban emlékezünk rájuk. Az Ó Betlehemi kisváros című dalban arról énekelünk, hogy „sötét utcáidban örök fény ragyog”.

Édesanyám e fény erejébe vetett hite lényeges része volt Istenbe vetett hitének, de az emberekbe vetett hitének is, és ezt teljes szívemből osztom. Az a hit, hogy minden ember rendkívüli képességgel rendelkezik, hogy jósággal és együttérzéssel megérintse mások életét, és megvilágítsa az őket körülvevő világot.

Ez közösségünk lényege és társadalmunk alapja.

Látjuk ezt fegyveres erőink és sürgősségi szolgálataink önzetlen odaadásában, akik fáradhatatlanul dolgoznak mindannyiunk biztonságán, és olyan nagyszerűen teljesítettek, amikor néhai királynőnk halálát gyászoltuk.

Látjuk ezt egészségügyi és szociális szakembereinkben, tanárainkban és minden olyan közszolgálatban dolgozóban, akiknek készségei és elkötelezettsége a közösségeink középpontjában állnak. És ebben a nagy szorongásokkal teli nehézségek idején, legyen szó akár konfliktusokkal, éhínséggel vagy természeti katasztrófával küzdőkről, vagy azokról, akik próbálják számláikat kifizetésni, vagy családjuk táplálékára és melegére, azt látjuk, hogy nemzeteink és a Nemzetközösség emberisége készségesen reagálnak mások sorsára.

Különösen szeretnék tisztelegni mindazon csodálatosan kedves emberek előtt, akik oly nagylelkűen adnak ételt vagy adományt, vagy a legértékesebbet, az idejüket, hogy támogassák a körülöttük lévőket, akiknek a legnagyobb szükségük van rájuk, és a sok jótékonysági szervezettel együtt. 

Templomaink, zsinagógáink, mecseteink, templomaink ismét egyesültek az éhezők táplálásában, szeretettel és támogatással egész évben. Az ilyen szívből jövő szolidaritás a felebarátaink önmagunkként való szeretetének leginspirálóbb kifejeződése.

A walesi herceg és hercegnő nemrég Walesben járt, és megvilágította ennek a közösségi szellemnek a gyakorlati példáit. Néhány évvel ezelőtt teljesíthettem egy életre szóló vágyam, hogy meglátogassam Betlehemet és a Születés templomát.

Ott lementem a Jászló kápolnájába, és néma tisztelettel álltam a padlóra kirakott ezüstcsillag mellett, amely Urunk Jézus Krisztus születésének helyét jelzi. Többet jelentett számomra, mint amennyit ki tudnék fejezni, hogy azon a helyen álljak, ahol – ahogy a Biblia mondja – megszületett a világba érkezett világosság.

Míg a karácsony természetesen keresztény ünnep, a fénynek a sötétséget legyőző erejét a hit és a hit határain túl ünneplik. Tehát bárkinek bármilyen hite van, vagy nincs, ebben az éltető fényben és a mások szolgálatában rejlő igaz alázattal hiszem, hogy reményt találhatunk a jövőre nézve.Ünnepeljük hát együtt, és ápoljuk mindig. Teljes szívemből kívánok mindenkinek békés, boldogságos és örök fényes karácsonyt."

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG