2p

A várt mérsékelt lassulás helyett összességében gyorsult az euróövezet gazdasági aktivitásának növekedése augusztusban - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank (HCOB) közös felmérésének előzetes értékeiből.

A szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) nem végleges, augusztusi értéke négy hónapja legmagasabb, 53,3 pont lett, meghaladta a júliusi 51,9 pontot. Elemzők arra számítottak, hogy a mutató 51,7 pontra süllyedt.

A feldolgozóipari BMI a júliusi 45,8 pontról augusztusban 45,6  pontra, nyolchavi mélypontra süllyedt. Szakértők a mutató kisebb gyengülésére, 45,7 pontra számítottak.

Gyorsult az euróövezet gazdasági aktivitásának növekedése
Gyorsult az euróövezet gazdasági aktivitásának növekedése
Fotó: Depositphotos

A szolgáltatóipari és feldolgozóipari adatokat összesítő kompozit BMI augusztusi értéke háromhavi csúcsra, 51,2 pontra emelkedett a júliusi 50,2 pontról, meghaladta az elemzői várakozások átlagában szerepelt, romlást jelző 50,1 pontot.

A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedési ütemét számszerűsíti, 50 pont alatti értéke pedig a teljesítménycsökkenés ütemének mértékét.

Augusztusban az euróövezeti szolgáltatóipar már a hetedik hónapban ért el 50 pont feletti mutatószámot, a feldolgozóipari BMI viszont már 17. hónapja állt az 50 pontos határ alatt.

Az augusztusra vonatkozó végleges feldolgozóipari adatokat szeptember 2-án, a végleges szolgáltatóipari és kompozit adatokat pedig szeptember 4-én ismertetik.

(MTI) 
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csak a gyors átállás menthet meg az évszázad energiaválságától?
Szirmai S. Péter | 2026. május 16. 17:01
Az évszázad eddigi legnagyobb energiaválságával néz szembe Európa, ezért fel kell gyorsítani az áttérést a saját megújuló energiákra, figyelmeztet az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC).
Makro / Külgazdaság Szalay-Berzeviczy Attila: Az orosz imperializmus nemcsak Ukrajnára, hanem egész Európára veszélyes
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. május 16. 11:51
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke a május 14-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 97. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Különleges tárlatvezetést tartott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 11:08
Személyesen vezette körbe a sajtó munkatársait Magyar Péter kormányfő a Miniszterelnökség volt épületében, a Karmelita kolostorban szombat délelőtt.
Makro / Külgazdaság Erre nem lehet büszke Románia
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 09:59
Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással keleti szomszédaink államadós-besorolásait az S&P.
Makro / Külgazdaság Kubában megduplázták az üzemanyagok árát
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 08:37
Kubában csaknem a duplájára emelték a benzin és a gázolaj árát pénteken, ennek ellenére Havannában csaknem az összes benzinkút zárva volt, mert nem volt mit eladni, ami jól tükrözi az amerikai olajblokád hatékonyságát.
Makro / Külgazdaság Tapasztalt segítőt kaphat maga mellé Kapitány István
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 15:50
Az MVM korábbi vezérigazgató-helyettese, Tótth András lehet az energetikai államtitkár a Portfolio szerint. Korábban az EON-nál is szerzett tapasztalatot, most pedig Paks II. ügyével is foglalkoznia kell, ha valóban ő lesz a pozícióban.
Makro / Külgazdaság Beindult a tőzsdén a Mol, már a 4000 forintot közelíti az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:43
Több mint 2,5 százalékos erősödés után 3968 forinton áll péntek délután a Mol árfolyama. A vezető részvényeknél azonban vegyes a kép: a Richter több mint 1,5 százalékot gyengült. 
Makro / Külgazdaság Jelentős a külföldi „hot money” jelenléte a forintpiacon
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:13
Barlai Róbert támogatja az euró bevezetését Magyarországon, de az edigi árfolyammozgás okait szerinte nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az új kormány részéről hiányolja a megtakarítási intézkedéseket, és arról beszélt: az uniós források hazahozatala önmagában nem megoldás.
Makro / Külgazdaság A reptér állami visszavásárlását is megvizsgálja majd a Tisza-kormány?
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 11:15
Orbán Viktor az állami vagyon megmentésének egyik zálogának nevezte, ám szakértők és a vele nem egy táborba tartozó politikusok ezt másként látják.
Makro / Külgazdaság Újra levelet írt a Mol – szerintük lesz elég üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:58
Mint korábban laptársunk, az Mfor.hu megírta, május 11-én még arról ment ki értesítés, hogy hamarosan korlátozásokra lehet számítani, pár napon belül elfogyhat a stratégiai készletből származó üzemanyag.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG