3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Miközben csapatai minden fronton visszavonulnak, az orosz elnök aláírásával is szentesítette a négy ukrán régió annektálásáról szóló törvényeket.

Aláírta a négy ukrajnai régió Oroszországhoz csatolásáról és az Oroszországi Föderáció új jogalanyainak megalakulásáról szóló szövetségi alkotmányos törvényeket szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök.

A dokumentumokat a jogi információk internetes portálján tették közzé. A négy terület, vagyis a szakadár Luhanszki és Donyecki Népköztársaság, valamint a megszállt Zaporizzsja és Herszon megye Oroszországhoz csatolásáról szóló alkotmányos törvényeket, valamint a régiók "annektálásáról" szóló szerződéseket az orosz parlament alsóháza hétfőn, a felsőháza pedig kedden szavazta meg egyhangúlag.

A csatlakozási népszavazásokat, valamint a területek annektálását a külföldi államok közül csak Észak-Korea tekinti legitimnek. Az orosz hadsereg a területek egyike felett sem gyakorol teljes ellenőrzést. [És az orosz megszállás alatt álló területet napról napra, sőt óráról órára zsugorodik, ahogy ma reggeli háborús összefoglalónkból is kiderül - a szerk.]

Az új törvényi keretekben az Oroszországi Föderáció új jogalanyainak a 2026. január 1-jéig tartó átmeneti időszakban kell megoldaniuk az orosz gazdasági, pénzügyi, hitel- és jogrendszerbe, valamint a hatóságok rendszerébe való integráció kérdéseit, beleértve azokat is, amelyek a katonai szolgálatra vonatkoznak.

Az orosz törvények az érintett régiókban az Oroszországhoz való csatlakozásuk napjától, vagyis a "csatlakozási" szerződések szeptember 30-i aláírásától léptek hatályba. Herszon és Zaporizzsja megye jogszabályai nem alkalmazandók, ha ellentétesek az orosz alkotmánnyal.

A négy entitásban Ukrajna és más országok állampolgárait, valamint a hontalan személyeket orosz állampolgároknak ismerik el, kivéve azokat, akik egy hónapon belül kinyilvánítják, hogy meg kívánják tartani a jelenlegi állampolgárságukat, vagy hontalanok akarnak maradni. A régiók külföldön tartózkodó állampolgárainak Jevgenyij Ivanov orosz külügyminiszter-helyettes szerint egy hónapjuk van arra, hogy állampolgárságot váltsanak, ugyanúgy, ahogy ez a Krím 2014-es elcsatolása idején történt.

Oroszország a szerződés értelmében az érintett régiókban minden népcsoport számára garantálja az anyanyelv megőrzésének jogát, valamint a nyelvtanulás és nyelvtudás-fejlesztés feltételeinek megteremtését.

Az állami Összoroszországi Közvélemény-kutató Központ (VCIOM) kedden kiadott felmérése szerint a válaszadók háromnegyede (75 százaléka) pozitívan viszonyult a négy ukrajnai régió Oroszországhoz csatolásához, minden második válaszadó (52 százalék) ezt teljes bizonyossággal állította. A megkérdezettek 12 százaléka semleges, 11 százaléka pedig negatív hozzáállást tanúsított.

Ugyanakkor a válaszadók túlnyomó többsége (83 százalék) úgy véli, hogy Oroszországnak még akkor is meg kell védenie lakosai érdekeit, ha ez megnehezítené a más országokkal fenntartott kapcsolatait.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály: volt olyan tanácstag, aki a kamatcsökkentésre szavazott
Imre Lőrinc | 2026. május 26. 16:48
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 6,25 százalékon hagyta az alapkamatot a május 26-i ülésén. A döntést követően Varga Mihály jegybankelnök sajtótájékoztatón ismertette a kamattartás hátterét és kitért arra is, hogy volt olyan tanácstag, aki már a monetáris lazítás mellett döntött volna.
Makro / Külgazdaság Világos, mit kell teljesítenie Magyarországnak az uniós forrásokért
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 15:11
27 feltétel választ el minket az EU-pénzektől.
Makro / Külgazdaság Ha jön az euró, az Otthon Startra sem lesz szükség – és ez egyáltalán nem baj
Barát Mihály Tamás | 2026. május 26. 14:32
Minden előzetes várakozást felülmúlt a 2025 szeptembere óta elérhető Otthon Start hitel sikere. A Magyar Nemzeti Bank BiztosDöntés.hu által feldolgozott adatai szerint a múlt év utolsó 3 hónapjában 643,3 milliárd, 2026. első három hónapjában pedig 629,4 milliárd forint értékben kötöttek támogatott lakáshitelekre vonatkozó szerződéseket a bankok, ami túlnyomórészt az új támogatott konstrukció megjelenésével magyarázható.
Makro / Külgazdaság Vihar előtti csend? Itt van a Magyar Nemzeti Bank döntése az alapkamatról
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 14:00
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának május 26-i ülése után is 6,25 százalékon maradt az alapkamat.
Makro / Külgazdaság Vészjelzés jött a német autóiparból
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 13:11
A német feldolgozóipari vállalatok az előző havinál jelentősen kedvezőtlenebbül ítélték meg exportlehetőségeiket májusban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének havi rendszerességgel végzett felmérésének kedden közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Magyar Péterék lépése egész Európában példa nélküli lehet
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 11:48
Ritkaság, hogy a miniszterelnöki ciklusokat korlátozzák.
Makro / Külgazdaság 118 milliárdos rekorderedmény 2025-ben a 4iG-nél
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 11:18
A nyereséget a társaság arra fordítja, hogy tovább növelje értékét: a nemzetközi növekedésének támogatására és saját tőkéjének erősítésére.
Makro / Külgazdaság Végre olcsóbb lesz piaci áron tankolni
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 10:47
Szerdán a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi piaci ára is csökken.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést kell ma meghoznia a jegybanknak
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 06:56
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter fontos részleteket árult el a legfontosabb kampányígéreteiről
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 06:37
Egy-két héten belül benyújthatják az Országgyűlésnek a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatalról szóló törvényjavaslatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG