3p
Az alacsony olajár az amerikai gazdaságnak fáj, de az elemzők Oroszországban meglepő tendenciát vettek észre.

Londoni pénzügyi elemzők szerint az alacsony olajárak miatt az olajipari beruházások meredek csökkenését alaposan megérzi az amerikai gazdaság, az orosz gazdaság viszont a meglepően jó első negyedévi adatok alapján a vártnál erősebben teljesít az idén.

A Fitch Ratings Londonban ismertetett új negyedéves globális előrejelzésében közölte: 2016 egészére már csak 1,8 százalékos növekedést vár az amerikai gazdaságban az előző prognózisában valószínűsített 2,1 százalék helyett. A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozza, hogy ha az új előrejelzés valóra válik, 2013 óta most növekedne először 2 százalék alatti ütemben az amerikai hazai össztermék (GDP).

A Fitch iparági adatai szerint a kitermelés fejlesztésére fordított olajipari beruházások globális értéke tavaly 24 százalékkal zuhant - ez 150 milliárd dolláros visszaesésnek felel meg -, és az idén várhatóan további 17 százalékkal csökken.

Ez a tényező, valamint a kínai gazdaságban végrehajtott beruházások növekedésének lassulása, illetve az orosz és a brazil hazai kereslet nagyon meredek visszaesése semlegesítette az alacsony olajárak kedvező globális növekedési hatását.

A ház szerint ennek legutóbbi bizonyítéka a vártnál gyengébb idei első negyedévi amerikai gazdasági növekedés volt, amelyet elsősorban az energiaipari beruházások meredek visszaesése okozott.

Fitch Ratings adatai szerint 2016 első negyedében az olajiparhoz kötődő beruházások értéke 33 százalékkal zuhant az Egyesült Államokban, és ez önmagában 0,2 százalékponttal rontotta az amerikai gazdaság első negyedévi növekedési ütemét. A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy az amerikai ipar már technikai recesszióban van, mivel az ipari termelés két egymást követő negyedévben csökkent.

Sokkal jobb a kép

JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felülvizsgált prognózisa szerint ugyanakkor az orosz gazdaság idei recessziója a korábban vártnál jóval sekélyebb lesz: a ház az általa eddig valószínűsített 0,7 százalék helyett 0,3 százalékos GDP-visszaesést vár Oroszországban az idén.

A felülvizsgálatot a cég a váratlanul erős idei első negyedévi orosz növekedéssel indokolja.  A JP Morgan londoni elemzői emellett felfelé módosították olajár-előrejelzésüket is, hangsúlyozva: ez is alátámasztja azt a várakozásukat, hogy fordulat várható az orosz gazdaságban.

Az orosz gazdaság kilátásait más nagy londoni házak is valamivel derűlátóbban ítélik meg, mint korábban.

Kisebb a recesszió

A Moody's Investors Service is enyhítette minapi elemzésében az orosz gazdaság idei recessziójának mélységére adott előrejelzését: a hitelminősítő jelenleg az orosz hazai össztermék 1,5 százalékos visszaesésével számol 2016-ban az eddigi prognózisában szereplő 2 százalékos csökkenés helyett.

A Moody's a 2017-2018-as időszakban, éves átlagban számolva már növekedést vár Oroszországban, feltételezve, hogy az orosz gazdaságot nem éri újabb cserearány-romlási sokk.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom zárja be a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Még be sem lépett, máris szárnyakat adott az euróövezet Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:25
Javította Bulgária minősítési országplafonját a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kedden Londonban bejelentett döntést Bulgária közelgő euróövezeti csatlakozásával indokolta.
Makro / Külgazdaság 140 ezer magyar már Ausztriában dolgozik, és lesz ez még több is
Kollár Dóra | 2025. december 23. 14:44
Októberhez képest minimálisan csökkent, de egy évvel ezelőtthöz képest enyhén nőtt a nyugati szomszédunkban dolgozó honfitársaink száma a legfrissebb ausztriai munkavállalási adatok szerint. A téli szezon pedig még csak most kezdődik igazán.  
Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG