3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Az orosz gazdaság messze nincs olyan állapotban, hogy még évekig támogatni tudja Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen. Legalábbis egyre több szakértő van ezen a véleményen.

Az orosz gazdaság sokkal rosszabb állapotban van, mint amilyennek látszik. Lehet, hogy ez arra kényszeríti Vlagyimir Putyint, Oroszország elnökét, hogy már jövőre véget vessen az orosz hadsereg Ukrajna elleni agressziójának. Erre a következtetésre jutott Anders Aslund közgazdász, akinek a Project Syndicate-en megjelent cikkét a a Fortune amerikai gazdasági magazin szemlézte.

A szakértő szerint az orosz medve pénzügyi, technológiai és demográfiai ellenszélben próbál előrearaszolni az ukrajnai háború mocsarában. A gazdaság a stagnálás közeli állapot felé tart a növekedés helyett. Aslund becslése szerint a nyugati szankciók évente két-három százalékot faragnak le az orosz GDP-ből.

A moszkvai kormány feléli az ország pénzügyi tartalékait

A helyzet még rosszabbá válhat Putyin nézőpontjából, oly annyira, hogy befolyásolhatja Oroszország agresszióját szomszédja ellen. Aslund hivatkozik az ukrán titkosszolgálat jelentésére, amelyből orosz dokumentumokra hivatkozva az derült ki, hogy az egyre feszesebbé váló gazdasági és pénzügyi helyzet miatt a Kreml 2025 végére be akarja fejezni a háborút.

A számok miatt kell visszavonulót fújni?
A számok miatt kell visszavonulót fújni?
Fotó: Depositphotos

A nyugati szankciók „lopakodó inflációt” okoznak és megfosztották a moszkvai kormányt attól, hogy forráshoz jusson a nemzetközi pénzpiacokon. Ehelyett kénytelen saját tartalékaira támaszkodni. A Kreml a GDP két százalékában maximálta a költségvetési hiányt, ami nagyjából 40 milliárd dollár. Ugyanakkor a tartalék márciusban már csak 55 milliárd dollár volt, így jövőre kimerül.

Ukrajna megnyerheti a háborút, ha...

Eközben az ország a háború nyomán emigrált emberekkel elvesztette legjobb szakértőit, és a rezsim kleptokráciája ellopja az ország üzemeltetésére és a háborúra fordítható pénz egy részét. Az egyik legjobb bevételi forrás, a fegyverexport összeomlott, mert a háborús szükséglet elnyeli az eladható árut. A gazdaság és a hadsereg versenyez a munkára-, illetve hadra fogható emberekért.

Aslund szerint a pénztartalékok felélése miatt nehezen jön ki a költségvetési matek. Eközben idén 190 milliárd dollárt, a GDP 10 százalékát emészti fel a háború. A szakértő úgy véli, hogy Ukrajna megnyerheti a háborút, ha nyugati támogatóitól kap még 50 milliárd dollárt és bevetheti az importált fegyvereket Oroszországon belüli katonai célpontok ellen.

A hadigazdaság hirtelen megroppanását vizionálják finn szakértők

Hasonló következtetésre jutottak az orosz gazdaságról a Bank of Finland feltörekvő országokkal foglalkozó szakértői. Várakozásuk szerint az orosz GDP növekedési tempója 2025-ben és 2026-ban egy- egy százalékra lassul a 2024-es 3,5 százalék után. Ahhoz hogy fenntartsák az idei tempót jelentősen javítani kellene a munka termelékenységét.

Ez azonban nagyon kevéssé valószínű, mert minden pénzt felemészt a háború finanszírozása. A munkaerőhiány, és a nyugati alkatrészek beszerzésének akadályozása szintén lassítja a gazdasági növekedést. A finn jegybank elemzői szerint az orosz politika rövidlátó irányváltása nyomán a hadigazdaság teljesítménye hirtelen megváltozhat.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály az euró bevezetéséről is beszélt
Herman Bernadett | 2025. október 21. 17:41
Az alapkamat maradt, egyhangú döntést hozott a monetáris tanács. A nemzetközi helyzet bizonytalan, a magyar gazdaságban is vannak problémák, de a forint legalább erős. Euró pedig egyhamar nem lesz. 
Makro / Külgazdaság Döntött az MNB: óvatos és megfontolt maradt
Herman Bernadett | 2025. október 21. 14:00
Októberben is maradt a 6,5 százalékos alapkamat. A jegybank monetáris tanácsa ismét óvatos maradt, tavaly szeptember óta nem nyúlt az irányadó rátához. 
Makro / Külgazdaság Svédország szorítaná sarokba az Orbán-kormányt – egyetlen euró sem jöhetne Brüsszelből
Litván Dániel | 2025. október 21. 11:17
Bezárná az uniós forrásokhoz vezető kiskapukat a svéd kormány tervezete. Eközben egyre nő a nyomás Ursula von der Leyenen a kémbotrányba keveredett Várhelyi Olivér miatt is.
Makro / Külgazdaság Ekkora a baj? A Mol hozzányúlhat a stratégiai olajkészletekhez
Privátbankár.hu | 2025. október 21. 10:22
Hónapokra kieshet ugyanis a százhalombattai finomító kapacitásának 40 százaléka. Eközben Orbán Viktor elrendelte a százhalombattai tűzeset kivizsgálását.
Makro / Külgazdaság Huncutkodnak a hazai benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. október 21. 09:56
A gázolaj átlagárát kevésbé vitték le, mint amennyivel a Mol adja olcsóbban nekik.
Makro / Külgazdaság Mindenki Varga Mihály mai beszédére vár
Privátbankár.hu | 2025. október 21. 07:15
Bár az nem lehet kérdés, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa nem nyúl a 6,5 százalékos jegybanki alapkamathoz, érdekes lesz, reagál-e az elnök e fórumon is a kormány felől érkező kamatcsökkentési nyomásra.
Makro / Külgazdaság Nincs megállás, megint hozzányúlna a kormány az Otthon Start feltételeihez
Privátbankár.hu | 2025. október 21. 06:35
Kiemelt beruházássá minősítenének bizonyos építési beruházásokat, a kiemelt beruházással összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket meg kiemelt jelentőségű üggyé.
Makro / Külgazdaság Nagyon begurult Szijjártó Péter – minden eszközt be fog vetni
Privátbankár.hu | 2025. október 20. 17:29
Nem fogadta jól a magyar miniszter az Európai Tanács döntését. De még nincs vége a játszmának?
Makro / Külgazdaság Hová fajulhat a Matolcsy-féle MNB-botrány? Ezt is kérdezzük Oszkó Pétertől a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. október 20. 16:38
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója október 27-én, hétfőn délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Lecsap az uniós bunkósbot az orosz gázexportra – a magyar kormány nem lesz boldog
Privátbankár.hu | 2025. október 20. 15:31
Elfogadta az Európai Tanács az Európai Parlament szigorított javaslatát, 2026 végétől tiltott lesz az orosz gáz importja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG