3p

Nem törte meg az ukrán földművesek hitét a jövőben a háború egyik legnagyobb tragédiája, a kahovkai gát felrobbantását követő pusztítás, de a következmények újra és újra próbára teszik őket. 

Pusztító áradást szabadított a Kahovkai gáttól nyugatra lévő területekre a gát felrobbantása, amiért szinte biztosan az orosz hadsereg tehető felelőssé. A BBC riportjában megszólaltat két farmert, akiknek a földjét, házát és állattartó épületeit elöntötte a víz.

Mi történt a gazdákkal a gátszakadás után? Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Mi történt a gazdákkal a gátszakadás után? Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat

Egyikük Szvitlana Kridiner, aki férjével, Vaszilijjal együtt két  tucat tehenet és kacsákat tart. Az állatokat összeterelve pánikszerűen menekültek el, miután falujuk, Afanasziivka 70 kilométerre van a gáttól. Így volt néhány órájuk, mielőtt az áradás elérte volna a települést. A hat méter magas víz házuk plafonjáig ért, de legalább nem rombolta le otthonukat.

A tehenek takarmánya azonban odaveszett és az áradás mindenféle muníciót hozott magával, amitől egyelőre nem tudtak megszabadulni. Például kaszálójuk közepén egy rakéta hever, amelyet Vaszilij gondosan körbekerül, amikor a füvet kaszálja. Az ukrán kormány kártérítésként 5000 hrivnyát (50 ezer forint) adott, ami természetesen semmire sem elég. Az asszony ennek ellenére nem vesztette el a hitét abban, hogy túlélheti a katasztrófát. Úgy véli, hitelt vehetnek fel, hogy takarmányt vegyenek teheneiknek télire.

Új megoldásokat találtak ki

Hozzá hasonlóan optimista Vagyim Seremet, akit az Afanasziivkától tíz kilométerre távolabbra, Pavlo-Marianivka faluból üldözött el az áradás, ám azóta visszatért, hogy helyreállítsa kicsi gazdaságát. Az 52 éves férfi megmutatta a BBC riporterének, mi maradt a javaiból. Nem sok, és gátrobbantás a második katasztrófa volt az életében gyors  egymásutánban. Az orosz megszállók ugyanis 2022 őszén 250 hektáron felégették a termését. Éppen hogy kilábaltak a sokkból, amit ez okozott, amikor jött az áradás. Vagyim önkéntesek segítségével új házat épített és éppen szántott a következő évre szóló vetés előtt, amikor a riporterek nála jártak. A földek vízellátására új módszereket találtak ki szomszédaival. Élni akarását még egy igazi nagy személyes tragédia sem törte meg. Húszéves fia meghalt, amikor rálépett egy az áradással a település határába sodort aknára.

A Kahovkai gát felrobbantása utáni árvíz legkevesebb 58 ember életét követelte. Hétszázezren maradtak ivóvíz nélkül. Több mint 30 ezer ház rongálódott meg vagy pusztult el. Nagyjából 326 ezer hektár maradt öntözés nélkül. Közel 300 kilométernyi út semmisült meg. Az anyagi kár összegét kétmilliárd dollárra becslik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kármán András fontos személycserét jelentett be hirtelen
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 17:33
Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését.
Makro / Külgazdaság A hollandok simán verték a svédeket – eredmények
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:52
Pontot szerzett Curacao.
Makro / Külgazdaság Nyolc hónapig is kibírnák a magyarok jövedelem nélkül?
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:33
A középkorúak pénzügyi ellenállóképessége javult.
Makro / Külgazdaság A Fidesz szerint különös allkut kötöttek a tiszások (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 12:58
Titkos megállapodást, paktumot feltételez a Fidesz amögött, hogy hét alkotmánybíró kizárási okot jelentett be, ami miatt lekerült az Alkotmánybíróság (Ab) napirendjéről Sulyok Tamás köztársasági elnök beadványának tárgyalása.
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír az autótulajdonosoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 10:41
Roham indulhat a benzinkutakra annak hatására, hogy a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk Mfor Üzemanyagár-figyelője szerint a jövő héten tovább eshet a benzin és a gázolaj ára.
Makro / Külgazdaság Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 17:32
Benyújtottak egy javaslatot, a főpolgármester is érintett lehet.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás aláírta: Orbán Viktor soha többet nem töltheti be ezt a tisztséget
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 14:15
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését – közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken. Az aláírt módosítókat tartalmazó Magyar Közlöny nem sokkal péntek délután kettő óra előtt meg is jelent.
Makro / Külgazdaság Elképesztő áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:24
Szombaton folytatódik a csökkenő tendencia a hazai benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: éleződik a piaci verseny
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:58
Az idei I. negyedév végén átlagosan 55 407 forintot fizettek a normál használatú egyedi személyautók üzembentartói.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG