2p

Ha lesz róla pecsétes papírjuk, akkor megteszik a szükséges lépéseket.

Az Európai Bizottság egyelőre nem kapott semmilyen hivatalos értesítést az uniós termékeket érintő amerikai vámok kivetéséről, és hétfői közleménye szerint nem fog reagálni „általános bejelentésekre részletek vagy írásos tisztázás nélkül”.

Donald Trump amerikai elnök vasárnap újságíróknak nyilatkozva jelentette be, hogy még hétfőn 25 százalékos vámot kíván bevezetni az importált acélra és alumíniumra. Azt is közölte: kedden vagy szerdán vámokat léptet életbe azokkal az országokkal szemben, amelyek vámot vetnek ki az amerikai árukra.

Az Európai Bizottság hétfői közleményében hangsúlyozta: nem lát indokot az exportra kivetett vámok bevezetésére. „Meg fogjuk tenni a szükséges lépéseket az európai vállalkozások, munkavállalók és fogyasztók érdekeinek védelme érdekében az indokolatlan intézkedésekkel szemben” – szögezte le a brüsszeli testület.

A bizottság szerint vámok kivetése jogellenes és gazdaságilag kontraproduktív lenne, különös tekintettel az EU és az Egyesült Államok között a transzatlanti kereskedelem és befektetések révén kialakult mélyen integrált termelési láncokra.

A vámok károsan érintenék a jól kialakult ellátási láncokat
A vámok károsan érintenék a jól kialakult ellátási láncokat
Fotó: Pexels

„A vámok lényegében adók. Az Egyesült Államok saját polgárait adóztatná meg azok bevezetésével, növelve az üzleti költségeket és fokozva az inflációt. Ráadásul a vámok növelik a gazdasági bizonytalanságot, valamint rontják a globális piacok hatékonyságát és integrációját” – áll a testület közleményében.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Megint szívhatják a fogukat a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 12:58
Jelentősen szigorodnak a nehéz tehergépkocsik közlekedésére vonatkozó szabályok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Magyarország egy „hanyatló unió” tagja
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 11:27
Többek között ezt jelentette ki a kormányfő a Magyar Nemzetnek adott ünnepi interjújában.
Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom kezdi bezárni a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Még be sem lépett, máris szárnyakat adott az euróövezet Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:25
Javította Bulgária minősítési országplafonját a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kedden Londonban bejelentett döntést Bulgária közelgő euróövezeti csatlakozásával indokolta.
Makro / Külgazdaság 140 ezer magyar már Ausztriában dolgozik, és lesz ez még több is
Kollár Dóra | 2025. december 23. 14:44
Októberhez képest minimálisan csökkent, de egy évvel ezelőtthöz képest enyhén nőtt a nyugati szomszédunkban dolgozó honfitársaink száma a legfrissebb ausztriai munkavállalási adatok szerint. A téli szezon pedig még csak most kezdődik igazán.  
Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG