2p
Visszaemelte Horvátországot a befektetésre ajánlott államadós-besorolási kategóriába a Fitch Ratings, elsősorban a folyamatosan javuló költségvetési teljesítménnyel indokolva a lépést.

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy a hosszú futamú horvát szuverén devizaadósság-kötelezettségek osztályzatát az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BBB mínusz"-ra javította. Ez a besorolás a befektetési ajánlású osztályzati sáv alapszintje.

A Fitch az új horvát államadós-osztályzaton is további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást hagyott érvényben.

Túlteljesítő költségvetés

Az osztályzatjavításhoz fűzött indoklásában a hitelminősítő kiemelte, hogy a horvát költségvetés tavaly már harmadik éve folyamatosan túlteljesítő volt: az államháztartási egyenleg a GDP 0,2 százalékának megfelelő többletben zárt 2018-ban, jóllehet a hivatalos költségvetési cél 0,5 százalékos hiánnyal számolt.

A Fitch korábbi előrejelzésében 0,2 százalékos deficit szerepelt a tavalyi évre. A cég várakozása szerint középtávon is pozitív marad a horvát költségvetési dinamika.

A Fitch Ratings kiemeli, hogy a horvát kormány várhatóan az idei harmadik negyedévben kéri Horvátország felvételét az ERM-2 átváltási mechanizmusba, amely a későbbi euróövezeti csatlakozás előfeltétele.

A hitelminősítő szerint valószínűsíthető, hogy ez a költségvetési politika hirtelen irányváltásai ellen hat majd.

A cég 2019-re 0,3 százalékos GDP-arányos költségvetési többletet vár Horvátországban, hangsúlyozva, hogy a horvát kormány 0,4 százalékos deficit-előrejelzést állított be az idei költségvetésbe.

A Fitch prognózisa szerint a többlet jövőre 0,1 százalékra csökken a ciklikus feltételek kedvezőtlenebbre fordulása miatt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter és Vitályos Eszter is helyet kap a Fidesz padsoraiban
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 16:36
Megalakult a Fidesz frakciója.
Makro / Külgazdaság Negatívról stabilra – döntött a hitelminősítő
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:37
Jó hírt kapott a kínai gazdaság.
Makro / Külgazdaság Mosolyt csalt Magyar Péter arcára Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:17
Itt a válasz a hétfői levélre.
Makro / Külgazdaság Ukrán segítséggel épülne a lengyel drónarmada
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:58
Kell az ukránok szakértelme.
Makro / Külgazdaság Hiába a fölényes Tisza-siker, Varga Mihályék még nem lazíthatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:49
Ezt mutatja a Monetáris Tanács keddi kamadöntése előtt az Mfor Elemzői Konszenzus.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a Tisza-kormány egyik legnagyobb gazdasági kihívása
Imre Lőrinc | 2026. április 27. 12:18
Az Orbán-kormány 16 éve alatt összességében nem sikerült csökkenteni a Budapest és a vidéki régiók közötti gazdasági különbségeket. 2016 környékén valamelyest szűkült az olló, de a 2020-as évek után visszatértünk a startvonalra, vagy talán még azon is túlra. A Tisza most ismét nekikezdhet a felzárkóztatásnak.
Makro / Külgazdaság Érdekes közleményt adott ki a kormány, Orbán Viktorról szó van benne, a vagyonmentésről nem
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:04
Nem tűnik el hetekre a leköszönő miniszterelnök? De mi a helyzet a bécsi repülőtérről felszálló magángépekkel?
Makro / Külgazdaság Keddtől megint érdemes szemkötővel menni a benzinkútra
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 11:41
Itt a fordulat, újra meglódulnak felfelé a piaci árak.
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc a munkavállalói miatt aggódik, megkereste Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 10:51
Nem szeretik a bizonytalanságot a Mészáros Csoportnál.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek jöttek egy másik fontos tengeri kereskedelmi útvonalról is
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 10:39
Aktivizálódtak a kalózok is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG