2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A mai napig rengeteg menekült próbál meg bejutni keletről Európába, egy jelentős hányaduk azonban kísérő nélkül érkező fiatalkorú. Bár a számok valamelyest csökkentek a tavalyi évhez képest, még mindig rengeteg gyerek érkezik a határra. Hová tartanak? Mi a céljuk? Az Eurostat összegyűjtötte.

Tavaly összesen 63 ezer kísérő nélküli fiatal nyújtott be menekültkérelmet az Európai Unióba, ami ugyan harmadával kevesebb az egy évvel korábban érkezett 96 500-hoz képest, még mindig ötszöröse a 2008-2013 között összesen érkezetteknek. A gyerekek döntő többsége (89 százalék) fiú, több mint kétharmaduk 16-17 éves. Az érkezők ötöde 14-15 év közötti, 10 százalékuk pedig 14 év alatti fiatal, olvasható az Eurostat közleményében.

Az érkező gyerekek különböző országokból érkeznek, a legtöbben Afganisztánból, tíz gyerekből négy volt afgán állampolgárságú, vagy vallotta magát annak – ez összesen 24 ezer fiatalt jelent. A második helyen a szír menekültek végeztek, a gyerekek 19 százaléka (12 ezer) mondta magáról, hogy Szíriából érkezett. Utóbbiakból igyekezett a legtöbb Németországba, 10 érkező fiatalból 8 nyújtotta be ide a menekültkérelmét.

Hová mennek?

Németország továbbra is az ígéret földjét jelenti számukra, összesen 36 ezren nyújtottak be ide menekültkérelmet, ez az egész évben érkezettek több mint fele. A második helyre Olaszország került, ide a gyerekek 10 százaléka nyújtott be menekültkérelmet, majd Ausztria (3900 ember), az Egyesült Királyság (3200 gyerek), Bulgária (2750 gyerek), Görögország (2350) és Svédország (2200) következett. A fő úticélok közül Görögországba nyújtottak be lényegesen több kérelmet, 2015-höz képest egész pontosan négy és félszer annyit, Németországban kétharmaddal többet, Bulgáriába pedig másfélszer annyit.

Svédországba ugyanakkor gyakorlatilag be sem engedik őket, ide 94 százalékkal kevesebb menekültkérelmet nyújtottak be egy év alatt, Magyarországra 86, Hollandiába 56, Ausztriába pedig 53 százalékkal kevesebbet. A menekültkérelmek eloszlását illetően Szlovéniába és Olaszországba érkezik arányaiban a legtöbb gyerek, előbbibe az összes menekültkérelem 57, utóbbiba 54 százalékát nyújtották be 18 év alatti fiatalok. Az uniós tagállamokba érkező menekülteknek így összesen a 16 százalékát alkották kísérő nélküli 18 év alattiak. Az érkező menekültek tételes listája az alábbi táblázatban olvasható:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most végre kiderül, hogy hozott össze ekkora hiányt a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 08:53
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a munkaerőpiacról közöl adatokat, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az államháztartás tavalyi részletes adatait teszi közzé.
Makro / Külgazdaság Minden csepp olajat kihozatna a Chevronnal Venezuelából az amerikai kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 15:42
Az Egyesült Államok mielőbb bővítené a Chevron venezuelai engedélyét.  
Makro / Külgazdaság Bemondták az új számot, indul a hajsza a 2 százalékos növekedésért
Imre Lőrinc | 2026. január 17. 10:19
A 2 százalék lett az új bűvös GDP-célkitűzés. A legtöbb hazai elemző ekkora mértékű, vagy ennél enyhén magasabb, de mindenképp kettessel kezdődő növekedést vár 2026-ban Magyarországon. Ami biztos, hogy a kormány költekezései a választások előtt fűtik a gazdaságot, az ipar és a beruházások viszont továbbra is nagy kérdőjeleknek számítanak. Miként bizonyos értelemben az infláció is, hiába alakult az elmúlt időszakban a vártnál kedvezőbben.
Makro / Külgazdaság Kölcsönösen csökkenti a vámokat Kanada és Kína
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 17:35
Kanada és Kína kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg – jelentette be pénteken Mark Carney kanadai miniszterelnök Pekingben.
Makro / Külgazdaság Egy jó és egy rossz hírt kapott Donald Trump hazájából
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 17:01
Az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban decemberben havi összevetésben, ugyanakkor éves szinten lassuló ütemű bővülést jegyeztek fel – derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) pénteken közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor adóemeléssel ünnepelheti a választási győzelmet
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 13:31
A magyar gazdasági folyamatok kifejezetten gyengén alakulnak, évek óta nem növekszik a GDP, miközben a költségvetés hiánya magas szinten ragadt. A gazdasági problémákat tetézni fogja a választási osztogatás, ami után Orbán Viktor komoly megszorításokra kényszerülhet az áprilisi voksolás után, olvasható laptársunk, az Mfor péntek reggeli cikkében.
Makro / Külgazdaság Előre lesöpör az asztalról minden kritikát a választásokkal kapcsolatban Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 12:37
Az az uniós nagykövet pedig, aki megszólal, kényelmetlen helyzetben találhatja magát. Kemény figyelmeztetéssel készült a miniszter egy pénteki eseményre.
Makro / Külgazdaság Az energia is jóval olcsóbb lett Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 11:36
Itt vannak a legfrissebb német inflációs adatok. 
Makro / Külgazdaság Hosszú vita után vette az első komoly akadályt Orbán Viktor cseh szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:58
Eddig még ilyen hosszan nem vitáztak kormányprogramról Csehországban, de a végén kényelmes többséggel szavazták meg Babisék terveit.
Makro / Külgazdaság 46-szor nyúlt hozzá a kormány a tavalyi költségvetéshez
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 10:46
Összesen 2212 milliárdot mozgattak meg kormányhatározatokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG