2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

További dollármilliárdok kellenek az újjáépítéshez.

Az ukrán állam jelenleg csak a külföldi partnerek által biztosított pénzügyi támogatásnak, kölcsönöknek és hiteleknek köszönhetően marad életben - jelentette ki Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a kijevi nagyköveti értekezleten csütörtökön az Ukrinform ukrán hírügynökség szerint. Az ukrán fegyveres erők támogatása és a háború megvívása évente 54 milliárd dollárjába kerül Kijevnek. Ez jóval több, mint az ukrán állami költségvetés 35 milliárd dolláros bevételi oldala békeidőben.

A korábbi orosz légitámadásban megrongálódott ortodox katedrális belső tere a dél-ukrajnai Odesszában. Fotó: MTI/EPA/Igor Tkacsenko
A korábbi orosz légitámadásban megrongálódott ortodox katedrális belső tere a dél-ukrajnai Odesszában. Fotó: MTI/EPA/Igor Tkacsenko

A politikus elmondta, Ukrajna idén 45,8 milliárd dollárnyi támogatást vár a nemzetközi partnerektől az állami költségvetés finanszírozására, és 14 milliárd dollárt a legsürgősebb újjáépítésekre.

"Ekkora összegre van sürgősen szükségünk, hogy reményt és erkölcsi biztatást adhassunk a társadalomnak a küzdelmünkhöz, valamint hogy biztosíthassuk államunk egységét, és az ukrán társadalom erkölcsi és lelki tartását" - fogalmazott a kormányfő.

Smihal szerint Ukrajnának eddig 28 milliárd dollárnyi külföldi támogatást sikerült biztosítania. Ugyanakkor megjegyezte: bár Ukrajna partnerei jelenleg támogatják az országot a háború miatt, de ha annak vége lesz, a nemzetközi támogatás mértéke jelentősen csökkenni fog.

"Lényegében egyedül maradunk a problémáinkkal. A támogatás mértéke sokkal alacsonyabb lesz. Ezt is figyelembe kell venni, és most kell megtenni a lehető legnagyobb erőfeszítéseket. Elvesztettük gazdaságunk és vállalataink mintegy 30 százalékát. Elveszítettünk mintegy 3,5 millió munkahelyet. A háború első évében elveszítettük az ukrán hazai össztermék (GDP) 29,5 százalékát. Ez azonban kevesebb a vártnál. Az üzleti vállalkozások alkalmazkodtak, és továbbra is alkalmazkodni fognak. Idén enyhe növekedést várunk a tavalyi évhez képest. Idén 12,8 százalékra csökkentették az éves szintű inflációt az országban" - mondta.

Smihal arra kérte a jelenlévő ukrán nagyköveteket és misszióvezetőket, hogy aktívan igyekezzenek Ukrajnára irányítani a világ közvéleményének figyelmét annak érdekében, hogy ne csökkenjen a nemzetközi érdeklődés szintje. Hangsúlyozta az ukrán diplomaták fontos szerepét, ők ugyanis szavai szerint manapság nagyon sok funkciót látnak el, mert mindennel foglalkozniuk kell: fegyvervásárlással, gyógyszerekkel és humanitárius kérdésekkel is. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hernádi Zsolt: Az EU az orosz energiát nem kiváltotta, hanem lecserélte
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 19:25
Hernádi Zsolt szerint az Európai Unió az orosz energiát valójában nem kiváltotta, hanem amerikai LNG‑re és kínai technológiára cserélte, miközben az importfüggőség alig csökkent. Mindeközben az EU Tanácsa 2027‑re teljes tilalmat vezet be az orosz gázra, amit a magyar kormány jogi úton támad meg.
Makro / Külgazdaság Újabb befektetéssel támogatja az amerikai ritkaföldfém-ellátást az USA
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 17:11
Az USA Rare Earth ritkaföldfém-gyártó vállalat hétfőn közölte, hogy a Kereskedelmi Minisztérium 1,3 milliárd dolláros hitelt és 277 millió dolláros vissza nem térítendő támogatást ítélt a cég számára.
Makro / Külgazdaság Ennyiért vásárolja be magát a Mol a NIS olajtársaságba
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 16:24
Elárulta a szerb elnök, hogy mennyiért vásárolta be magát a MOL a NIS olajtársaságba.
Makro / Külgazdaság Csökkent a legendás amerikai gazdasági teljesítményindex novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 15:58
Novemberben sorban a negyedik hónapban csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe havi szinten.
Makro / Külgazdaság Mutatjuk a YouTube 2026-os terveit
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 15:35
A YouTube vezérigazgatója, Neal Mohan közzétette a 2026-os év terveit blogbejegyzésében. 
Makro / Külgazdaság Tíz ország giga szélerőmű-hálózatot épít az Északi-tengeren
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 14:45
Az Egyesült Királyság és kilenc másik európai ország megállapodott egy tengeri szélerőmű-hálózat kiépítésében az Északi-tengeren egy mérföldkőnek számító együttműködés keretében, amelynek célja az elöregedő olajmedencét „tisztaenergia-tározóvá” alakítani.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Magyarország bírósági eljárást indít
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 14:01
Magyarország európai bírósági eljárást fog indítani az orosz energiaimport ellehetetlenítését célzó, jogi csalással elfogadott REPowerEU-rendelet megsemmisítését kérve – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Thesszalonikiben.
Makro / Külgazdaság Jókora gyomrost kapott az Orbán-kormány Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:48
Simán átment az orosz gáz kivezetéséről szóló rendelet, a magyar kormány csak a perben bízhat.
Makro / Külgazdaság SZÉP-kártyával is minden negyedik forintot élelmiszerre költöttük
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:26
Legalábbis az OTP-nél. Gyorsan népszerű lett a virtuális SZÉP-kártya, de mennyit és mire költöttek a bank ügyfelei?
Makro / Külgazdaság Az egész amerikai kormányzat leállhat az ICE viselt dolgai miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:12
A minnesotai halálesetek miatt blokkolnák a kormányzati kiadásokat a demokrata szenátorok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG