Ahogy arról korábban beszámoltunk, a vártnál kedvezőbb adatokat publikált a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a hazai munkaerőpiacról. 2026 májusában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 654 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 209 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt Magyarországon
A foglalkoztatottak májusban mért száma az idén mért eddigi legmagasabb érték. „A 4 millió 654 ezer fő havi szinten 35 ezres bővülést jelent – éves összevetésben persze továbbra is mérséklődő foglalkoztatást látunk, de 'csak' 11 ezer fővel maradt el a foglalkoztatottak száma az egy évvel korábbitól” – írta a friss adatközlésre reagálva Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, amiről laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor számolt be.
Abban egyetértenek az elemzők, hogy a tavaszi hónapok némiképp kedvezőbb képet mutatnak a hazai munkaerőpiac állapotát illetően. Azonban, ha egy hosszabb, 1 éves periódust vizsgálunk, már az látszik, hogy a 15-74 éves korosztályban 33 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma.
Sőt, mivel a közfoglalkoztatottak száma is enyhén emelkedett (71 ezerre), az elsődleges munkaerőpiacon 48 ezerrel dolgoztak kevesebben idén tavasszal, mint egy évvel korábban – emelte ki Molnár Dániel, az MGFÜ Gazdaságelemzési Központ vezető elemzője. A foglalkoztatás mérséklődésében a külföld elszívó ereje is szerepet játszott.
„Nőtt a hazai háztartásban élő, azonban külföldi telephelyen dolgozó, azaz ingázók száma. 120 ezer fölötti létszámra legutóbb a koronavírus-járványt megelőzően volt példa”
- mutatott rá Molnár Dániel. Egy évvel korábban még 106 ezren állt ez a mutató.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza az év egészében 4,5 százalékos munkanélküliségi rátára számít, ami emelkedést jelentene a március és május között látott 4,3 százalékhoz képest. Balog-Béki Márta, az MBH Elemzési Centrum szenior elemzője 4,6 százalékos mutatót vár.
A teljes cikkben arról is olvashatnak, hogyan dolgozik a magyar munkaerőpiac ellen a népességfogyás. Az elemzők emellett a Tisza-kormány által tervezett, vendégmunkás-behozatalra vonatkozó szabályok szigorítására is reagáltak.

Lerántotta a leplet: ezzel zsebelte be az idei díjakat az Erste profija




