3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

Növelte katonai készültségét Svédország az Ukrajna elleni orosz invázióra válaszul. Gotland szigete potenciális célpont lehet stratégiai elhelyezkedése miatt.  

A békeidőben többnyire csak géppuskával gyakorlatozó Gripenekre most felkerültek a levegő-levegő rakéták is, továbbá a légierő emelte a felderítőgépek aktivitását a Balti-tenger térségében.

Számos hadgyakorlatra is sor kerül majd az országban, amik bizonyos objektumok védelmére és felügyeletére irányulnak

- nyilatkozta a svéd Dagens Nyheternek Therese Fagerstedt, a svéd fegyveres erők szóvivője.

A svéd kormány egy csütörtöki sajtótájékoztatón a nemzetközi jog legsúlyosabb megsértésének nevezte és elítélte Oroszország ukrajnai invázióját, a második világháború óta. Magdalena Andersson miniszterelnök, Ann Linde külügyminiszter és Peter Hultqvist védelmi miniszter kijelentették, hogy Svédország ki fog állni Ukrajna mellett.

Ann Linde külügyminiszter, Magdalena Andersson miniszterelnök és Peter Hultqvist védelmi miniszter sajtótájékoztatója Stockholmban 2022. február 24-én. EPA/PAUL WENNERHOLM
Ann Linde külügyminiszter, Magdalena Andersson miniszterelnök és Peter Hultqvist védelmi miniszter sajtótájékoztatója Stockholmban 2022. február 24-én. EPA/PAUL WENNERHOLM

Oroszország le akarja rombolni az ukrán demokráciát, meg akarja teremteni az orosz dominanciát és meg akarja változtatni az európai biztonsági rendet – nyilatkozta Peter Hultqvist az Aftonbladet című lap tájékoztatása szerint.

Ukrajna segítséget kért Svédországtól, de a kormány egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy konkrétan hogyan kíván segítséget nyújtani Kijevnek.

A svéd hadsereg egyébként már egy hónappal ezelőtt jelentősen megnövelte katonai jelenlétét Gotlandon, a Balti-tenger legnagyobb svéd szigetén, válaszul az Oroszország és Ukrajna között kialakult feszült helyzetre.

Oroszország azóta megtámadta Ukrajnát és bár Svédország közvetlenül egyelőre nincs veszélyben, de Gotland – stratégiai elhelyezkedése miatt – mindig is csábította a nagyhatalmi ambíciókkal rendelkező birodalmakat, ugyanis aki Gotlandot felügyeli, az a Balti-tengert is felügyeli.

A Kalinyingrádtól kevesebb mint 300 kilométerre elhelyezkedő sziget átvételével könnyen körül lehetne zárni a Balti köztársaságok légterét, valamint „egy orosz megszállás alatt álló Gotland komolyan hátráltathatná a NATO Oroszország elleni fellépési kísérleteit” is

– nyilatkozta korábban Jan Hallenberg külpolitikai szakértő a Dagens Nyheter svéd napilapnak. Svédország nem tagja a NATO-nak, ezért ha Putyin el akarná foglalni a szigetet, a svéd hadsereg csak magára számíthatna.

Más országok sem érezhetik magukat biztonságban egy baltikumi konfliktus esetén. A finn Åland és a dán Bornholm is fontos szigetek lehetnek a Balti-tenger ellenőrzésének szempontjából.

Åland elfoglalásával az oroszok megszereznék az irányítást mind a Finn-öbölben, mind a Balti-tenger északi részén

– mondta Jacob Westberg nemzetbiztonsági szakértő szintén a Dagens Nyheternek. (Finnország sem tagja a NATO-nak – a szerk.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sasszemekkel figyelik az amerikai munkaerőpiacot – a vártnál jobb hír jött
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 17:25
A vártnál kellemesebb adat érkezett.
Makro / Külgazdaság Kiszámíthatatlan szabályozási környezet? Kiakadt az OKSZ az árrésstop meghosszabbítása miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 16:48
A szakmai szervezet elítélte a lépést.
Makro / Külgazdaság Már az lenne meglepő, ha Varga Mihályék nem csökkentenének kamatot februárban
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 12:18
A vártnál is kedvezőbben alakult az infláció januárban Magyarországon. A KSH 2,1 százalékos éves áremelkedési ütemet mért a decemberi 3,3 százalék után. Az elemzők egyre biztosabbak abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank a február 24-i kamatdöntő ülésén csökkenti a 6,5 százalékon álló irányadó rátát. Kamatvágásra 2024 szeptembere óta nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Háborús veszély vagy esély: Törökország és Görögország nehéz döntések előtt áll
Bózsó Péter | 2026. február 12. 10:30
Görögország és Törökország vezetői szerdán Ankarában találkoztak, hogy enyhítsék a két ország közti feszültséget. Ankara háborús fenyegetése egy EU-tagállam ellen továbbra is megakadályozza az ország részvételét az európai védelmi architektúrában és az EU-csatlakozásban.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentés érkezett a 2Connect és a Yettel összefogásáról
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 09:52
Ez a piaci modell ösztönzi és hatékonyabbá teszi az infrastruktúra-fejlesztést.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést jelentett be az árrésstopról Nagy Márton minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:58
Február végén lejárt volna az intézkedés határideje.
Makro / Külgazdaság Megjött a friss inflációs adat: közel nyolc éve nem volt ilyenre példa
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 08:30
A fogyasztói árak átlagosan 2,1 százalékkal haladták meg 2026 januárjában az egy évvel korábbi értéket, a decemberi 3,3 százalékot követően. Egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal emelkedett az infláció az év első hónapjában. 
Makro / Külgazdaság Trump a béke embere? Sosem ment ilyen jól az amerikai hadiiparnak
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 05:46
Az elhúzódó orosz-ukrán háború és az októberig tartó gázai konfliktus az egyik, Donald Trump intézkedései a másik oldalon. 2025 folyamán több katalizátora is volt az amerikai védelmi ipar szárnyalásának, ami idén tovább folytatódhat. Európa ugyanis csak most kezd el igazán fegyverkezni, ami vélhetően további nagy megrendelésállomány-növekedést és az árbevételek megugrását jelentheti a világ legnagyobb hadiipari cégei számára.
Makro / Külgazdaság Ez lesz a Budapest-Belgrád vasútvonal első napja
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 17:21
Még 31 nap van hátra, és utazhatunk a Budapest-Belgrád gyorsvasúton – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A vonatok 160 kilométeres óránkénti sebességgel fognak közlekedni.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Észak-Magyarországnál még sok török vidéki régió is fejlettebb
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:13
A Miskolc központú Észak-Magyarország fejlettségi szintje nem csak Kelet-Szlovákiáétól marad el, hanem Montenegróétól és sok törökországi vidéki régióétól is. Az Eurostat friss adataiból az is kiderült, hol csökkent a GDP, még ha az országos recessziót el is kerültük. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG