4p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kétnapos látogatáson van Washingtonban a magyar külgazdasági és külügyminiszter. Autóipari és gépgyártó vállaltokkal tárgyalt le milliárdos beruházásokat, de filmstábokat is csábított az országba.

Szijjártó Péter, a magyar külgazdasági és külügyi tárca vezetője az Egyesült Államokban szerdán újabb magyar-amerikai gazdasági megállapodásokat kötött, csütörtökön pedig részt vesz az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen küzdő nemzetközi koalíció képviselőivel tartott külügyminiszteri eszmecserén.

A kétnapos látogatáson Washingtonban tartózkodó miniszter szerdán jelentős amerikai agytrösztök és kutatóintézetek befolyásos vezetőivel folytatott eszmecserét, majd három - szintén jelentős, Magyarországon munkahelyeket teremtő - gazdasági megállapodást kötött amerikai nagyvállalatok vezetőivel.

Képmutató Európáról beszélt az amerikaiknak

A miniszter az MTI-nek elmondta, hogy a kutatóintézetek vezető munkatársai közt ott volt például Kurt Volker, a McCain Intézet igazgatója, Jeff Rathke, a CSIS európai programjának igazgató-helyettese, Robert Herman, a Freedom House alelnöke, Josh Walker, az APCO Worldwide egyik igazgatója és a Georgetown Egyetem professzora, Michael Czinkota.

Szijjártó Péter az európai helyzetről cserélt eszmét velük. Mint az MTI-nek kifejtette: elmondta a kutatóknak, hogy az Európai Unió történelmi kihívás előtt áll, tekintettel arra, hogy Európában a helyzet - ahogyan a miniszter fogalmazott - "nem normális". "Európa minden idők legsúlyosabb fenyegetésével néz szembe, és ha az az Európai Unió nem hajlandó feladni eddigi képmutató politikáját és nem hajlandó nevükön nevezni és megoldani azokat a problémákat, amelyek ide vezettek, akkor Európában még ennél is súlyosabb bajokkal nézünk szembe" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter a találkozón szólt a Brexitről és a terrorfenyegetettségről is. Mint hangsúlyozta: a britek várható kilépése az Európai Unióból és a súlyos terrorfenyegetettség azt jelenti, hogy az európai politikának igenis, meg kell változnia. "Az európai politikának az európai emberek érdekeinek megfelelően kell alakulnia, és az európai politikának képesnek kell lennie arra, hogy biztosítsa az emberek biztonságát" - szögezte le. Hozzátette: "Magyarország és a magyar kormány is azért tudott sikeres válaszokat adni súlyos kihívásokra, mert a magyar emberek biztonságát tartja szem előtt".

A külügyminiszter fontosnak tartotta hangsúlyozni a kutatóintézetek vezetőinek, hogy Magyarország erőteljes támogatója az Egyesült Államok és Európa közötti együttműködés még szorosabbra fűzésének, mind gazdasági, mind politikai értelemben.

Autóipari beszállító, mezőgazdasági gépgyártó és egy médiavállalat a trófeák közt

A magyar-amerikai gazdasági együttműködést sikertörténetnek nevezte Szijjártó Péter, és hangsúlyozta, hogy 1600 amerikai vállalat van jelen Magyarországon és mintegy százezer embernek adnak munkát. Szijjártó Péter tizenhárom amerikai vállalat tizenkilenc vezetőjével találkozott, és három megállapodást sikerült megkötni.

A miniszter arról tájékoztatta az MTI-t, hogy egy amerikai autóipari beszállítással foglalkozó vállalat 15 milliárd forintos beruházást hajt végre Magyarországon, amelynek nyugati vidékén ezzel 200 új munkahelyet hoz létre. Az új vállalat a Magyarországon és Közép-Európa más országaiban működő autógyárak beszállítója lesz. Arra a kérdésre, hogy melyik cégről is van szó, Szijjártó Péter közölte: "a bejelentést közösen tesszük meg a céggel, Magyarországon".

Szintén sikerült megállapodást kötni a világ legnagyobb mezőgazdasági gépgyártó vállalatával, amely 100 új munkahelyet teremtve gabonasilókat gyárt majd Magyarországon. Továbbá megállapodást írt alá az egyik legnagyobb amerikai médiavállalattal arról, hogy további filmek és tévésorozatok gyártását hozzák Magyarországra. A vállalat az utóbbi két évben 20 milliárd forintot költött Magyarországon filmgyártásra.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Parázs vita lehet ma a parlamentben
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 07:54
Húsz előterjesztés vitáját folytatja le hétfőn az Országgyűlés.
Makro / Külgazdaság A héten kiderül, mennyivel drágult hivatalosan az életünk
Privátbankár.hu | 2025. december 7. 14:31
A jövő héten jelenik meg az államháztartás november végi helyzetéről szóló gyorstájékoztató, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig ismerteti a novemberi infláció alakulását, az ipar és az építőipar teljesítményét is.
Makro / Külgazdaság Nemet mondott a magyar kormány – bukik az EU B-terve?
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 12:39
A kötvénykibocsátást elutasította Magyarország.
Makro / Külgazdaság Fontos döntés született Magyarországról, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 08:13
Megtörtént az év utolsó hitelminősítő felülvizsgálata.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, hogy milyen kartellezést lepleztek le a magyar hatóságok
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 11:24
Tiltott módon egyeztettek az érintett cégek.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: kiábrándító képet adnak gazdaságunkról a legújabb GDP-adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 10:59
Lényegében 2022 nyarától nem képes érdemi növekedést felmutatni a magyar gazdaság.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb benzint hoz a Mikulás az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 10:22
Az átlagárak tovább csökkenhetnek.
Makro / Külgazdaság Megjött az adat, ami eldöntheti, hogy merre mozdul a GDP az év végén
Imre Lőrinc | 2025. december 5. 08:30
Éves szinten nagyobb a csökkenés a szeptemberi mutatóhoz képest, havi alapon viszont ismét enyhén bővült az ipar teljesítménye októberben.
Makro / Külgazdaság Van egy kis gond: csak első ránézésre jött jó hír az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 16:40
Felemás számokat közöltek.
Makro / Külgazdaság Felemás számok jöttek az euróövezetből, mi történt a kiskereskedelemmel?
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 14:11
Stagnálás és növekedés is volt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG