3p

A magyaroknak kell dönteniük arról, miként és hogyan használják fel Magyarország uniós forrásait - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában.

Szijjártó Péter vasárnap reggel adott telefonos interjújában úgy fogalmazott:

"nem fogjuk elfogadni, hogy bárki bármilyen típusú politikai zsarolásnak vessen alá minket, bárki bármilyen módon zsarolni próbálja a magyar embereket az európai uniós források felhasználása tekintetében. Az úgynevezett jogállamisági mechanizmus erre ad lehetőséget: zsarolásra, politikai befolyásolásra".

Azt mondta, a most Brüsszelben zajló vita jóval többről szól, mint hogy a helyreállítási alap belső struktúrája hogyan néz ki. A vita arról szól, kik és milyen módon dönthetnek arról, hogy az uniós forrásokat hogyan használhassák fel.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: az európai uniós források a mi pénzeink is, ezért ennek elköltését nem lehet zsarolással, alaptalan vádakra épülő tisztázatlan eljárásokkal befolyásolni.

Az uniós források nem humanitárius adományok, nem a nyugat-európai országok nagyvonalúságának a nyomán álltak elő, hanem az európai, köztük a magyar emberek teljesítményének nyomán - mondta, hozzátéve: az uniós forrásokat tehát ennek alapján nekünk járnak.

Szijjártó Péter kiemelte: Magyarország minden olyan európai szerződést betartott és teljesített, amelynek nyomán jogosan várhatjuk el az uniós források fair, tisztességes és politikamentes elosztását.

A miniszter szerint az Európai Tanács úgy tudna az egész unió számára kedvező döntést elérni, ha az "észszerűség talajára lépne". Tehát ha nem olyan döntést hozna, amelynek nyomán igazságtalanul osztanák el az uniós forrásokat, és a szegényebb országok kevesebbet kapnának bizonyos forrásból, mint a gazdagabbak. Továbbá ha nem állítanának elő olyan helyzetet, amelyben a koronavírus-járvány miatti válságot jobban kezelő országokat büntetik, és ha nem azokat a politikákat honorálják, amelyek bizonytalansághoz, eladósodáshoz vezetnek - mondta Szijjártó Péter.

A miniszter úgy fogalmazott: "az Európai Tanács akkor hoz jó döntést, ha mindenfajta politikai zsarolásnak a lehetőségét kiveszi a rendszerből". Jelenleg ugyanis a jogállamisági mechanizmusnak az a helyzete állhatna elő, hogy ha valakinek Brüsszelben nem tetszik például Magyarország migrációs politikája, akkor el lehetne venni tőlünk európai uniós forrásokat - mondta Szijjártó Péter, kiemelve, hogy ez "botrányos", ezt nem engedhetjük meg, és ez az európai érdekekkel, értékekkel is szembemegy.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fejérben elég jelentősen vezet a Tiszás Csiszár Béla
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 20:18
Csiszár Béla, a Tisza Fejér vármegyei 1. választókerület képviselője jelentősen vezet vetélytársa előtt.
Makro / Külgazdaság A legkeletibb megyében is sokan szavaztak – de így is a lista vége felé maradtak
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 20:18
Csak 2022-höz viszonyítva néznek ki nagyon erősnek Szabolcs-Szatmár-Bereg megye részvételi adatai.
Makro / Külgazdaság Már özönlenek a választási eredmények
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 20:14
Még csak alacsony a feldolgozottság.
Makro / Külgazdaság Nagyon odatette magát Veszprém vármegye – őrületes részvételi adatok
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 20:14
A négy ottani választókerület közül kettőben már fél hétkor meghaladta a részvétel a 80 százalékot a mai országgyűlési választásokon.
Makro / Külgazdaság Kudarcot emlegetett a Mi Hazánk alelnöke
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 20:00
Így éreznék, ha nem jutnának be a parlamentbe.
Makro / Külgazdaság Mégsem mozgósítottak annyival jobban Magyar Péterék?
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 19:54
Nagyon kicsi a különbség.
Makro / Külgazdaság Megérkeztek a negyedik közvéleménykutató számai is
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 19:52
Az ATV-ben mondták be az Alapjogokért Központ friss számait is. 
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely szerint nagyon kellett a fideszes mozgosítás
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 19:45
A magas részvételi arány szerinte ezt mutatja.
Makro / Külgazdaság Hann Endre: kétharmadnál járhat a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 19:40
A Medián optimistább számokat mért, mint a 21 Kutatóközpont.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Sulyok Tamás a rekordmagas választási részvételről
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 19:31
Egyúttal azt is közölte, hogy rendben lezajlottak az országgyűlési választások.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG