3p

A piaci várakozásoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a mai ülésén sem nyúlt a 0,6 százalékos jegybanki alapkamathoz. Az indoklást a 15 órakor megjelenő közleményben ismerhetjük meg.

A 0,6 százalékos jegybanki alapkamat mellett a július óta változatlan többi kondícióhoz sem nyúlt a Monetáris Tanács. Így az egy napra a kereskedelmi bankok által az MNB-nél elhelyezett betétek kamata is negatív, -0,05 százalék maradt, az egynapos és egyhetes, fedezett hiteleké pedig 1,85 százalékos.

A tanács döntése megfelel a piaci várakozásoknak. Az Equilor Befektetési Zrt. ma reggeli elemzésében arra számított, hogy a 15 órakor kiadandó közleményben a hazai jegybankárok ismét hangsúlyozhatják, hogy az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása, mellette pedig támogatják a pénzügyi stabilitás fenntartását, és a kormány gazdaságpolitikáját.

A Szabadság téren a helyzet változatlan. Fotó: MTI
A Szabadság téren a helyzet változatlan. Fotó: MTI

Az egyhetes betéti eszköz jelenleg a legrugalmasabb monetáris politikai eszköz, mellyel a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülésre reagálnak, és amíg az inflációs kockázatok indokolják, az alapkamat és az egyhetes betéti eszköz kamata között különbséget tartanak fenn. Az infláció januárban a magas bázis miatt visszafogott volt (2,7 százalékot ért el), bár a tartós tendenciákat tükröző maginflációs mutató magas maradt.

Amennyiben a befektetői optimizmus tartós marad a piacokon, és tovább növekszik a feltörekvő piacokkal szembeni bizalom, nem lehet kizárni, hogy az első félévben az egyhetes betéti eszköz kamatszintjét visszaviszik 0,6 százalékra - vélik az Equilornál, ugyanakkor erre való utalásra a közleményben még nem számítanak. Új monetáris politikai eszköz bevezetésére, vagy a jelenlegi keretrendszer komolyabb módosítására legkorábban a következő, március 23-án esedékes kamatdöntő ülésen lehet számítani, amikor megjelenik a friss inflációs jelentés, benne a jegybank makrogazdasági előrejelzéseivel.

A kamatdöntő ülések napján megszokott forgatókönyv szerint a forint árfolyama a mai nap elején nem változott, az euróval szembeni árfolyama reggel 8 óráig a 359-es szint környékén tanyázott. Azt követően egy egységet gyengülve közel került a 360 forinthoz, hogy aztán közel másfél egységgel erősödve délután 1 órakor már 358,5 körül álljon, s bár azután valamelyest visszakorrigált, a kamatdöntés előtti percekben egy euró még így is 359 forintnál olcsóbban cserélt gazdát.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez lesz a Budapest-Belgrád vasútvonal első napja
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 17:21
Még 31 nap van hátra, és utazhatunk a Budapest-Belgrád gyorsvasúton – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A vonatok 160 kilométeres óránkénti sebességgel fognak közlekedni.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Észak-Magyarországnál még sok török vidéki régió is fejlettebb
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:13
A Miskolc központú Észak-Magyarország fejlettségi szintje nem csak Kelet-Szlovákiáétól marad el, hanem Montenegróétól és sok törökországi vidéki régióétól is. Az Eurostat friss adataiból az is kiderült, hol csökkent a GDP, még ha az országos recessziót el is kerültük. 
Makro / Külgazdaság A fogadók szerint feltűnt egy harmadik esélyes miniszterelnök-jelölt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 14:52
Magyar Péter és Orbán Viktor kormányfői esélyeire régóta tesznek kisebb-nagyobb összegeket a Polymarketen, azonban tegnap óta egyre többen fogadnak Kapitány Istvánra is.
Makro / Külgazdaság Egyre mélyebbre úszik a hitelekben a világ legeladósodottabb országa
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:27
Japán államadóssága rekordszintre emelkedett a múlt év végén.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonhoz fordultak a cukrászdák, megjött a válasz
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:04
A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel szerdán.
Makro / Külgazdaság Visszatért a régi mumus Kínában
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 07:40
Kínában az elemzők által vártnál jelentősebben lassult az éves infláció januárban, a havi szintű növekedés megegyezett a decemberivel – áll a statisztikai hivatal szerdai jelentésében. Ismét felerősödött a deflációs veszély.
Makro / Külgazdaság Csalódást okozó decemberi szám látott napvilágot Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 17:21
Az Egyesült Államokban nem változott a kiskereskedelmi forgalom decemberben havi szinten, szemben az elemzők által várt növekedéssel, míg éves összevetésben az előző havinál is kisebb lett a növekedés.
Makro / Külgazdaság Összeolvadnak Gattyán György „legnagyobb” vállalkozásai
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 15:01
A milliárdos pártja nem indul a választáson, cégei pedig elbocsátanak, illetve a Legnagyobb Vállalkozásnál is összeolvadásról döntöttek.
Makro / Külgazdaság Kezdhet Vlagyimir Putyin aggódni – csökkent Oroszország külkereskedelmi többlete tavaly
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 13:21
Oroszország külkereskedelmi többlete 139,3 milliárd dollár volt tavaly, 8,17 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – áll az orosz szövetségi vámhivatal keddi jelentésében.
Makro / Külgazdaság Véget ért a hazai állampapírok hegemóniája? Klasszis Klub Live Szabó Lászlóval
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 11:03
A Hold Alapkezelő társalapítója, a cég felügyelőbizottságának elnöke február 18-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG