4p

Az augusztusi főszezonban is a kikötőkben vesztegel a kormány nyaralóhajó-flottájának közel a fele, ősztől pedig hatalmas akciókkal próbálnák rávenni a magyarokat, hogy béreljék ki a méregdrágán vett hajókat. A lényeg azonban a kikötők építése volt, amihez nem is kell vendég.

A cikk eredetileg laptársunk oldalán, a Privátbankár.hu-n jelent meg.

Eredetileg gazdag magyar és külföldi turistákra apellálva látott nagy fantáziát a kormány a tiszai nyaralóhajós turizmusban, ezért nem sajnált 4,6 milliárd forintot elkölteni a szükséges infrastruktúra kiépítésére. Optimistán úgy kalkuláltak: 7-8 éven belül megtérül a befektetés. A koronavírus-járvány azonban jelentős nehézségeket okozott, áprilisban gyakorlatilag minden külföldi előfoglalást visszamondtak. Most azonban próbálják sikerként eladni a történetet.

Sikerrel indult júliusban a Mahart nyaralóhajózási programja, jelentős az érdeklődés, a hajók kihasználtsága augusztusban 62 százalékos - közölte Révész Máriusz, aktív Magyarországért felelős kormánybiztos egy csütörtöki sajtótájékoztatón, Budapesten.

Félsiker. Fotó: turizmus.com
Félsiker. Fotó: turizmus.com

Mivel 20 nyaralóhajóról van szó, a 62 százalék igazából azt jelenti, hogy 12-13 hajót sikerülhet kiadni néhány napra augusztusban. A flotta közel fele pedig a kikötőkben ringatózhat. A hajózás ma elsősorban a felső-középrétegek szórakozása Magyarországon. Elsősorban aligha a magyar, hanem inkább a külföldi utazóközönséget célozta meg a kormány a Hollandiában és Németországban népszerű nyaralóhajózással (bár ott nem az állam, hanem magáncégek foglalkoznak ilyesmivel), az árak is euróban vannak megadva. Egy hétvégére 1500-2000 euróért már vihető is a hajó. Ez mintegy félmillió forintot jelent. A Balaton is drága augusztusban, de azért 300-350 ezer forintból egy négycsillagos hotelben egy hetet nyaralhat két ember.

Döntően magyar vendégek veszik igénybe a szolgáltatást, a külföldi vendégek aránya 10 százalékos - fogalmazott a kormánybiztos.

Ősztől pedig a 60 százalékos kihasználtság is visszaesik, nem véletlen, hogy 20-35 százalékos akciókkal próbálja rávenni a kormány a magyarokat, hogy hajózzanak el Tokajból Sátoraljaújhelyre. Maguk a hajók nem rosszak: a 20 egységből álló magyar flottát az Estivale család Quattro, Sixto és Octo típusai alkotják. A 2-4-8 személyes hajók mindegyike két ággyal kiegészíthető. Hamarosan pedig SZÉP-kártyával is lehet fizetni.

A kormány által megszavazott 4,6 milliárd forintot azonban félházas kihasználtságtól függetlenül is prímán el lehetett költeni. Például csak a tokaji nyaralóhajó-bázis kivitelezése 300 millió forintba került: az állami Mahart Magyar Hajózási Zrt. közbeszerzését az Újlaki Építő Kft. nyerte meg, amely az Óbuda Group cégcsoport kivitelező vállalata. Az Óbuda Group pedig mindent épít, a referenciái között a kormány szívéhez oly közel álló építmények szerepelnek, mint a Duna Aréna vagy a Puskás Aréna, ahol a mérnöki tanácsadó, projektmenedzseri, tervellenőri, műszaki ellenőri munkákat kapták meg.

Valószínűleg tehát nem a nyaralóhajóktól lesz nyereséges a Mahart Zrt., amelynek tavalyi beszámolója még nem elérhető, de 2018-ban is mintegy 20 millió forintos veszteséggel zártak. Nem úgy, mint a Mahart-PassNave Személyhajózási Kft., amely felett a tulajdonosi jogokat az állami Magyar Turisztikai Ügynökség gyakorolja, de tulajdonos benne a Hableány-balesetben is érintett Viking Sigyn szállodahajót üzemeltető Viking River Cruises, amely egy Svájcban bejegyzett, norvég tulajdonú hajózási cégóriás. A Mahart-Passnave 2019-ben 4,1 milliárd forintos forgalom mellett 1,5 milliárd forintos profittal zárt, amit nem vettek ki a cégből.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kellemetlen csapást vihetett be Ukrajna Oroszországban
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 17:46
A határtól messze találtak el egy célpontot.
Makro / Külgazdaság Pénteken jöhet jó hír a Magyar-kormány számára
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 15:47
Az EU-s pénzügyminiszterek üléséről jöhet jó hír.
Makro / Külgazdaság Van, akinek egyre jobban fáj az erős forint
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 15:05
A forint erősödése az exportáló cégek közül azoknak fájhat, akik nem importból szerzik be a nyersanyagokat, félkész termékeket, nem merülnek fel devizában költségeik – vagy nem fedezik pénzügyi eszközökkel a devizakockázatukat. A turizmusban gondot okozhat, ha csökken a külföldi érdeklődés vagy a magyarok közül többen választanak külföldi úticélokat. Munkatársunk a Trend FM műsorában arról is beszélt: a forinterősödés az élelmiszerárak csökkenését is okozza, ami viszont mindenkinek jó hír.
Makro / Külgazdaság Egy-két fecske csinál nyarat a magyar iparban, de az erős forintnak most nem örülhetünk
Imre Lőrinc | 2026. július 6. 12:05
Pozitív meglepetést okozott az elemzők körében az ipar májusi teljesítménye. A kiigazított adatok alapján több mint 3 és fél éve nem láthattunk ilyen robusztus növekedést, mégis, az áprilishoz viszonyított 2,3 százalékos bővülés talán még kiemelkedőbbnek számít. Persze kockázatok is akadnak szép számmal: a külső kereslet alakulása, az erős forint, vagy éppen, hogy még mindig csak „egy-két fecske csinál nyarat” a magyar húzóágazatban.
Makro / Külgazdaság Megint lecsap az autósok réme a benzinkutakra
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 11:36
Nem tartott sokáig az eddigi állapot a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Nem fogják vissza magukat: ontani kezdik a kőolajat ezek az országok
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 10:07
Döntöttek, de bármikor fel is függeszthetik a lépést a piaci mozgásoktól függően.
Makro / Külgazdaság Pörgött a magyar kiskereskedelem májusban, ez a szektor húzta felfelé
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 08:40
Áprilishoz képest 0,7 százalékkal, tavaly májushoz képest 4,8 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene. A legnagyobb arányban az üzemanyag-forgalom volumene növekedett.
Makro / Külgazdaság Több mint 3 és fél éve nem látott adat érkezett a magyar iparból
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 08:30
Az előző év azonos időszakához mérten az ipari termelés a nyers adatok szerint 0,4 százalékkal mérséklődött, míg munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal nőtt májusban Magyarországon - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ennél jelentősebb növekedést a kiigazított adatok alapján legutóbb több mint 3 és fél éve, 2022 decemberében láthattunk. Akkor 5,7 százalékkal bővült a szektor teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Újabb bombahír érkezett a boltokból: ennyit spórolnak most a magyar családok egy nagybevásárlásnál
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2026. július 6. 05:43
Tavaly nyárhoz képest újabb komoly árcsökkenést jelez a hazai hipermarketekben a Privátbankár Árkosár-felmérés – az élelmiszerárak továbbra is lefelé húzhatják a hazai inflációt. Sokadik jelzés ez a kormányzatnak az árrésstop kivezetésének időszerűségére, de egyelőre a politikai szempontok érvényesülnek – csak nehogy a végén a magyar beszállítók igyák meg a levét a késlekedésnek.
Makro / Külgazdaság Német, kínai és tajvani szárnyakra ült rá a magyar ipar
Imre Lőrinc | 2026. július 5. 13:44
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei inflációs előrejelzéséhez képest jóval szerényebb mértékben (hiszen azt 3,8 százalékról 1,8 százalékra, drasztikusan csökkentette), de a 2026-os hazai GDP-prognózisát is módosította. A jegybank a júniusi Inflációs jelentésében már 2 százalékos növekedéssel számol, ami jövőre 3 százalékra pöröghet fel. Az év elején valóban láthattunk már egy élénkülést a gazdaságban, de az egyik húzóágazatunk teljesítménye mögött több érdekesség is meghúzódik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG