4p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

India miniszterelnöke egy napon beszélt telefonon Putyinnal és Zelenszkijjel, nyolc nap börtönt kapott Oroszországban egy nő, mert a szavazólapra azt írta: NEM A HÁBORÚRA. Háborús összefoglaló

  • Oroszország megkínozta és önkényesen fogva tartott embereket a megszállt Ukrajnában, megteremtve a „félelem klímáját” és elnyomva az ukrán identitást – áll az ENSZ szerdai jelentésében. A jelentés, amely az ENSZ emberi jogi hivatala szerint több mint 2300 interjún alapult, azzal vádolta Moszkvát, hogy „széles körben megsérti” az emberi jogi törvényeket.
  • Az ENSZ-jelentés azt is közölte, hogy Oroszország megpróbálta elnyomni az ukrán identitást a gyerekek körében, és az iskolai tananyagot oroszra cserélte, amely „bizonyítani” akarta Moszkva invázióját – tette hozzá a jelentés. 
  • Az Európai Bizottság folyósította az első 4,5 milliárd eurós támogatást az EU új Ukrajna Eszköze keretében. 
  • A hatóságok szerdán azt is közölték, hogy Belgorod kiterjeszti az iskolák és főiskolák bezárását egy jelentős evakuálási terv miatt. Az intézkedéseket egy nappal azután jelentették be, hogy Gladkov nyilvánosságra hozta mintegy 9000 gyermek evakuálására vonatkozó terveit a régióból.
  • Putyin szerdán megígérte, hogy támogatást nyújt az otthonaikat és vállalkozásaikat vesztett belgorodi civileknek. 

A 72. ukrán gépesített dandár katonái gyakorlatoznak a kelet-ukrajnai donyecki régióban húzódó front közelében 2024. március 18-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt
A 72. ukrán gépesített dandár katonái gyakorlatoznak a kelet-ukrajnai donyecki régióban húzódó front közelében 2024. március 18-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt
Fotó: MTI/EPA

  • Oroszország és Ukrajna azt mondta, hogy kedden késő este és szerda hajnalban számos légitámadást visszavertek, és a határ menti régiók heves rajtaütései miatt mindkét oldalon ki kellett evakuálni a civileket. Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy szerda délelőtt körül 13 ukrán rakétát fogtak el Belgorod régió felett.
  • Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy Ukrajnára utaljanak át évi 2,5-3 milliárd eurós nyereséget abból, amit az orosz jegybanki eszközök Európában befagyasztottak. A Kijev számára évente rendelkezésre álló pontos összeg a globális kamatoktól függ, mivel a nyereség a 27 tagú EU-ban különböző devizákban van. 
  • Az EU külpolitikai főképviselője, Josep Borrell azt javasolja, hogy az EU az Európában befagyasztott orosz vagyonból származó bevételek 90 százalékát fordítsa Ukrajna  fegyvervásárlására az Európai Békeprogramon keresztül. Oroszország szerdán bírálta a tervet, mondván, hogy ez több évtizedes perekhez vezet. Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint Borrell azon javaslata, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételeket Ukrajna finanszírozására fordítsák, banditizmusnak és lopásnak minősül.
  • Narendra Modi indiai miniszterelnök szerdán külön telefonbeszélgetést folytatott Putyinnal és Volodimir Zelenszkijjel, de más-más időpontban. Ukrajna külügyminisztere, Dmitro Kuleba a jövő héten Indiába látogat. Oroszország inváziója óta ez lenne az első ukrán tisztségviselő látogatása.
  • Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma szankciókat vetett ki a két személyre és két szervezetre, mert kémgyanús tevékenységeket folytattak. 
  • Az EU szerdán ideiglenes megállapodást kötött az ukrán élelmiszertermelők piacaihoz való vámmentes hozzáférés meghosszabbításáról 2025 júniusáig – igaz, a gabonaimport új korlátozásával. A lengyel tiltakozó vezetők azt mondták, hogy nem elégedettek a megállapodással. A lengyel rendőrség szerdára 580 tervezett tüntetésről tudott, amelyeken a becslések szerint 70 ezer ember vesz majd részt.
  • A francia védelmi minisztérium dezinformációnak és felelőtlennek nevezte az orosz külügyi hírszerző szolgálat vezetőjének kijelentéseit, miután azt sugallta, hogy Párizs kétezer katonát készül küldeni Ukrajnába. 
  • Az ukrán fegyveres erők vezérkara szerint Oroszország 433 090 katonát veszített Ukrajnában az invázió 2022. február 24-i kezdete óta. 
  • Ukrajna évi 2 millió drónt tudna gyártani – a jelenlegi termelés dupláját – az Egyesült Államok, más nyugati kormányok és magánszemélyek további pénzügyi támogatásával – állítja az ország digitális átalakulásért felelős minisztere. 
  • Nyolc nap börtönbüntetésre ítélt szerdán egy orosz bíróság egy szentpétervári nőt, aki Putyin ukrajnai kampánya ellen tiltakozó szavazólapra „nem a háborúra”-t írt az elnökválasztás során ..
  • Az ukrajnai fogságba esett külföldi katonák azt mondják, hogy a szegénység elől utaztak el Ázsiából, a karibi térségből és Afrikából, de becsapták őket, és végül Oroszországért harcolnak a fronton. Az ukrán tisztviselők azt mondták, hogy ugyanúgy bánnak velük, mint az orosz hadifoglyokkal.
  • A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntése, miszerint kitiltja az orosz sportolókat a júliusi párizsi olimpia nyitóparádájáról, nem tünteti fel jó színben a NOB-t - mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán. (The Guardian)
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Márton fellebbezni készül a Budapestnek kedvező ítélet miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:44
A miniszer vitatja a bírósági döntést a 10 milliárd forint visszafizetéséről. Felhívta Karácsony Gergely figyelmét arra, hogy 2019 óta még több állami pénzből gazdálkodhat a főváros.
Makro / Külgazdaság Kamatostul visszakapja a főváros
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:09
Az Államkincstárnak 10 milliárd forintot kell visszafizetnie, erről döntött a bíróság.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az árrésstop vége? Csillag Istvánt kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:41
A volt gazdasági és közlekedési miniszter június 25-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A japán jegybankot nem rázta meg a közel-keleti háború – így döntött
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:27
A japán jegybank (BoJ) az elemzők által vártnak megfelelően, egyhangú döntéssel évi 0,5 százalékon, 2008 óta a legmagasabb szinten tartotta irányadó kamatát kedden.
Makro / Külgazdaság Menetel a magyar gazdaság a béka feneke alá: már csak minimális növekedésre számít a szakértő
Herman Bernadett | 2025. június 16. 16:48
A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti – ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
Makro / Külgazdaság Ha a legsötétebb jóslatok jönnek be, durva infláció vár ránk
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 15:27
Az izraeli-iráni háború miatt komolyabban megugrott az olajár, egyes jóslatok 100-120 dolláros hordónkénti árat sem tartanak kizártnak. Munkatársunk a Trend FM reggeli műsorának vendége volt – a témák között a plázastop szigorítása is szerepelt.
Makro / Külgazdaság Ki nem találná, melyik országból jött a legtöbb menekült az unióba
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:49
Összességében csökkent a menedékkérők száma az első negyedévben, itt vannak a friss statisztikák.
Makro / Külgazdaság Nem lassít az Európai Bizottság – jön az összeütközés Magyarországgal?
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:18
Az uniós energiaügyi biztos nem enyhítene a korábban felvázolt, a magyar kormány által élesen kritizált intézkedéscsomagon.
Makro / Külgazdaság Rábólintott a kiárusításra Donald Trump, de az elemzők aggódnak az acélipari óriási miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 10:36
Zöld utat kapott a US Steel felvásárlása, de az amerikai kormány megőrzi a befolyását.
Makro / Külgazdaság Bajban a Boeing, de a távoli jövőt még optimistán látják
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 09:19
A kereslet csak kicsit fog csökkenni, de a saját teljesítményére vonatkozó előrejelzéseit lejjebb csavarta a cég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG