2p

Többhavi stagnálás és csökkenés után szeptemberben nőtt egy kissé a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző havihoz képest az euróövezetben.

Szeptemberben szezonális kiigazítással a piaci várakozásoknak megfelelő 0,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző havihoz képest mind az euróövezetben, mind az Európai Unióban - közölte keddi jelentésében az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.

Szeptemberben nőtt egy kissé a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző havihoz képest. Fotó: privatbankar/Mester Nándor
Szeptemberben nőtt egy kissé a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző havihoz képest. Fotó: privatbankar/Mester Nándor

Augusztusban havi bázison nem változott a kiskereskedelmi volumen sem az euróövezetben, sem az EU-ban. Júniusban és júliusban pedig csökkent a forgalom havi bázison, tükrözve ezzel az emelkedő hitelköltségek, a makacsul magas infláció és az Európa-szerte mélyülő energiaválság közepette erősödő fogyasztói aggodalmakat.

A nem élelmiszeripari termékek értékesítése 1,0 százalékkal nőtt szeptemberben az euróövezetben, szemben az augusztusi 0,2 százalékkal. Az online kereskedelem 2,6 százalékkal ugrott meg, szemben az augusztusi 4,1 százalékos csökkenéssel. Az élelmiszerek, italok és dohányáruk forgalma pedig 0,4 százalékkal emelkedett, míg augusztusban 0,7 százalékkal csökkent. Eközben az üzemanyag-értékesítés szeptemberben ismét csökkent, mégpedig 0,6 százalékkal havi bázison, míg augusztusban 2,1 százalékkal nőtt.

Az egy évvel korábbihoz képest 0,6 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi volumen az euróövezetben és 0,3 százalékkal csökkent az EU-ban. Augusztusban 1,4 százalékos volt az éves volumencsökkenés az euróövezetben és 0,9 százalékos az EU-ban. Szeptemberre éves bázison a kiskereskedelmi forgalom volumenének a ténylegesnél nagyobb, 1,3 százalékos csökkenését várta a piac.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van ilyen? Trump a királyi látogatás után törölt egy fontos vámot
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 14:09
Ha nem is bontanak pezsgőt, de ennek koccintás lesz a vége.
Makro / Külgazdaság Megvan a válasz: ennyi napra elegendő az ország üzemanyag-tartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:32
Töltik vissza a készleteket. 
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:18
Maradt a 2 százalékos betéti ráta. 
Makro / Külgazdaság Újabb rossz hír Európából: gyenge lett a GDP
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:45
A vártnál lassabb ütemben nőtt az euróövezeti GDP az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság A Közel-Kelet fűti az európai inflációt: 3 éve nem láttunk ilyen adatot
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:00
A várakozásokat is felülmúlta a drágulás üteme az euróövezetben: az áprilisi infláció 3 százalékra, 2023 szeptembere óta a legmagasabbra gyorsult. A háttérben elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése áll, amit a közel-keleti feszültségek fűtenek.
Makro / Külgazdaság Vakarják a fejüket az elemzők a friss GDP-adat láttán
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 12:40
Bár a vártnál erősebben kezdte az évet a magyar gazdaság, a 2026-os előrejelzéseket ez nem módosítja felfelé. A Tisza-kormánytól várható élénkítés hatásait ugyanis az iráni háború keresztülhúzhatja.
Makro / Külgazdaság Aggódhatnak az állásukért az állami cégek NER-es vezérei
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:45
Főleg Kapitány István és Vitézy Dávid dönthet a sorsukról.
Makro / Külgazdaság Besegített az erős forint, de így sem örülhetünk ennek az adatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:00
Márciusban a külkereskedelmi termékforgalom aktívuma 924 millió euró volt, 773 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Euróban kifejezve az export értéke 3,6 százalékkal, az importé 11 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Varga Mihály az MNB-alapítványokról: „Igyekszünk menteni, ami ebből menthető”
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:10
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reputációját helyre kell állítani, a rendőrségi ügyekben a jegybank készen áll arra, hogy segítsék az igazságszolgáltatás munkáját. Emellett szeretnék a feleslegessé vált ingatlanjaikat értékesíteni – egyebek mellett ezekről beszélt Varga Mihály jegybankelnök.
Makro / Külgazdaság Most jött: több mint három éve nem láttunk ilyen GDP-számot Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 1,7 százalékkal bővült a GDP idehaza az első negyedévben, 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ennél magasabb, éves szintű növekedési ütemet legutóbb 2022 harmadik negyedévében láttunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG