2p
James Mattis, az Egyesült Államok védelmi minisztere szerint "tragikus lenne" egy katonai megoldás Észak-Korea ellen.

A miniszter pénteken a Pentagonban (védelmi minisztériumban) tartott sajtótájékoztatón fejtette ki álláspontját, nemcsak Észak-Koreáról, hanem a szíriai és az afganisztáni helyzetről, illetve az ott követendő amerikai politikáról is szólt. A tájékoztatón jelen volt Joseph Dunford tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke, valamint Brett McGurk, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen harcoló nemzetközi koalícióhoz delegált különmegbízott is.

Mattis miniszter Észak-Koreáról szólva leszögezte: "elképzelhetetlen méretű tragédia" lenne egy Észak-Korea elleni katonai akció, az Egyesült Államok a nemzetközi közösséggel összefogva az Észak-Korea körül kialakult helyzet diplomáciai megoldásán dolgozik. Mattis konkrétan Kínát, Japánt, Dél-Koreát, valamint az ENSZ-t említette Washington partnereiként.

Az afganisztáni várható csapatnövelésről szólva a tárcavezető közölte: még nem tette meg ajánlásait Donald Trump elnöknek. A Fehér Ház ugyanis még áprilisban kérte: a Pentagon dolgozzon ki javaslatot arra, hogy milyen létszámú csapatnöveléssel lehetne katonai áttörést elérni a tizenöt éve tartó háborúban. Amerikai sajtóhírek szerint Trump tanácsadói szerint 3000-5000 fővel kellene növelni az amerikai és a koalíciós erők létszámát.

A védelmi miniszter közölte: Szíriában az amerikaiak vezette nemzetközi koalíció jelenleg éppen azon dolgozik, hogy körbevegye az Iszlám Állam (IÁ) terroristáit, ezt követően pedig megindítsa a katonai hadműveleteket a terrorcsoportok megsemmisítésére. Brett McGurk hozzátette: már megvan a pontos terv arra, miként stabilizálják Rakka városát az IÁ terroristáinak kiűzése után.

Joseph Dunford tábornok kérdésre válaszolva kitért a szír kormány által támogatott erők elleni – a héten végrehajtott – amerikai csapásra is. A vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője elmondta: egyfajta megelőző, "védelmi" csapásról volt szó, amelyre nem kerül többé sor, amennyiben az amerikai erőket nem éri fenyegetés. James Mattis azzal egészítette ki Dunfordot, hogy az amerikaiakat Szíriában e héten ért támadást irániak irányították, bár azt nem tudni, hogy a támadásban részt vettek-e iráni katonák is.

(Korábbi cikkünk Koreáról koreai szemmel itt olvasható.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bóka János lehet az új Gulyás Gergely?
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 17:34
Állítólag Bóka János, a volt uniós ügyekért felelős miniszter a legesélyesebb jelölt, akit a pártelnök, Orbán Viktor is támogat.
Makro / Külgazdaság Négy éve nem volt erre példa az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 16:25
Az Egyesült Államokban a termelői árak 0,3 százalékkal csökkentek júniusban az előző hónaphoz képest, miközben az elemzők stagnálásra számítottak. Ez volt az első havi visszaesés 2025 augusztusa óta, és a legnagyobb csökkenés 2025 áprilisa óta – közölte az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala (U.S. Bureau of Labor Statistics).
Makro / Külgazdaság Giga nagyságú fegyverexportot engedélyezett a német kormány az első fél évben
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:39
A német kormány mintegy 13,87 milliárd euró értékű fegyverexportot engedélyezett az év első felében, a legnagyobb kedvezményezett Ukrajna volt 2,5 milliárd eurónyi szállítmánnyal – közölte a német gazdasági minisztérium szerdán.
Makro / Külgazdaság Ukrajna évi 10 millióról 20 millióra növeli dróngyártási kapacitását
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 15:19
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Makro / Külgazdaság Otthagyja a politikát, ide tart Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:51
A volt külgazdasági és külügyminiszter lemond parlamenti mandátumáról, és a kínai multicéghez szerződik. 
Makro / Külgazdaság Átalakítják Kármán Andrásék az Orbán-kormányok alatt megszokott rendszert
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:00
Az európai uniós források lehívása érdekében az államháztartási szabályok módosítását kezdeményezte a kormány. Az Országgyűlés honlapján olvasható törvényjavaslat szerint az ország költségvetését a kormánynak ismét ősszel kell majd benyújtania a parlamentnek.
Makro / Külgazdaság Friss előrejelzés jött: ennyivel nőhet idén a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:20
A kedvezőtlen nemzetközi környezetben idén 2 százalék körül alakulhat a GDP-növekedés Magyarországon a Kopint-Tárki szerdán közzétett konjunktúrajelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Mennyi vagyon szerezhető vissza a NER-től? Ezt is kérdezzük Ligeti Miklóstól a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:02
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója július 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Elérte a benzin ára a korábbi védett szintet, a dízel még olcsóbb
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 11:35
Ezúttal nem módosulnak a nagykereskedelmi üzemanyagárak idehaza.
Makro / Külgazdaság Több éve nem látott szintre lassult a kínai gazdasági növekedés
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 07:59
A helyi statisztikai hivatal 2022 óta nem regisztrált olyan lassú növekedést a kínai gazdaságban, mint az idei második negyedévben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG