1p
A Moody's és a Standard&Poor's után a harmadik hitelminősítő, a Fitch Ratings is a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába vágta Magyarország hosszú távú devizaadósságának besorolását.

Magyarország hosszú lejáratú devizaadósságát egy fokozattal rontotta a Fitch Ratings, a "BB+"-os besorolást a hitelminősítő ráadásul negatív felülvizsgálattal látta el. Ezzel a harmadik hitelminősítő is a bóvli kategóriába sorolta Magyarországot.

A forint esni kezdett a leminősítés hírére
Még több grafikon itt >>>



Giró-Szász meglepődött
A kormányszóvivő meglepődött a Fitch döntésén. A bankbetétekről tartott sajtótájékoztatója után Giró-Szász András reagált a hitelminősítő döntésére. Azt mondta, meglepő lépés ez, hiszen a forint ma erősödött és a CDS-árazásunk is csökkent a rekordszintről. A kormányszóvivő kiemelte, hogy számtalan nyilatkozat hangzott ma el arra vonatkozóan, hogy a kormány minél gyorsabban megállapodna a Valutaalappal.

A Moody's tavaly november végén, a Standard&Poor's decemberben sorolta Magyarországot a befektetésre nem ajánlott, úgy nevezett bóvli kategóriába. Pedig december közepén még úgy lehetett tudni, hogy a Fitch lesz a második, ráadásul sajtóértesülések szerint egyből két fokozottal is rontotta volna a hitelminősítő Magyarország besorolását. Ez végül akkor nem történt meg, de meglepetésre a Standard&Poors's lépett, ami azért volt meglepő, mert a hitelminősítő korábban úgy nyilatkozott, megvárja a magyar kormány mire jut az IMF-fel és az EU-val a hitelkeretről szóló megállapodással.

A hitelminősítő a külső növekedési és finanszírozási környezet meredek romlásával indokolta a döntést - ezekre a kockázatokra már tavaly novemberben felhívták a figyelmet, mint a mostani jelentésükben írják, ezek a félelmek beigazolódtak. A magyar növekedésre adott korábbi 0,5%-os prognózisukat -0,5%-ra rontották.

A hitelminősítő szerint a növekedési kilátások romlásához hozzájárult az unortodox magyar gazdaságpolitika, mely megbonyolította az IMF/EU-tárgylásokat is, a befektetői bizalom ezért is fogytán van, a pénzügyi nyomás egyre nagyobb az országon - írja a hitelminősítő elemzése.
Kiemelik, Magyarország idei külső refinanszírozási igénye 4,6 milliárd euró, amit 2013-ban és 2014-ben is magas számok követnek.

Hirtelen gyengülni kezdett a forint

A leminősítés hírér hirtelen esni kezdett a forint az euróval és a svájci frankkal szemben, így nagyjából visszatért a reggeli szintekre. A bankközi devizapiacon egy euró most ismér 319,6 forintot ér, holott nap közben az árfolyam a 315,5 forintos "mélységet" is elérte. A frankra 259,2 forinton is születtek ma jegyzések, de az alpesi deviza megint 262 forint felett van.

A magyar államadósság besorolása
S&P Moody's Fitch
BB+/B
(negatív kilátással)
Ba1
(negatív kilátással)
BB+
(negatív kilátással)



Hiába változott a kormányzati retorika

Délelőtt a kormányfő fogadta Simor Andrást, az MNB elnökét, kettejük megbeszélésen részt vett Matolcsy György, Fellegi Tamás és Varga Mihály is. A konzultáció utáni sajtótájékoztatón a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy az IMF-tárgyalások újrakezdődjenek, és hogy az IMF/EU-páros minél hamarabb meg tudjon állapodni egy - valószínűleg - készenléti hitelkeretről. A piacok az elmúlt két napban erős nyomás alá helyezték a magyar kormányt, hogy kikényszerítsék a mielőbbi megegyezést. Soha nem volt ilyen gyenge a forint, a csődkockázatunk mutatója is soha nem látott magasságba emelkedett, miközben a hosszú távú állampapírok hozamai is meredeken emelkedtek. Tegnap Fellegi Tamás rendkívüli sajtótájékoztatón üzent a befektetőknek, Magyarország megértette a piacok üzenetét. Ma a kormányfő ismételte meg, hogy nyitottak és megállapodásra törekednek, a jegybank függetlenségét tiszteletben tartják.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már hivatalos, hogy megvárja az új kormányt a magyar ipar a felfutással
Imre Lőrinc | 2026. április 8. 16:06
A vártnál jóval erősebb januári teljesítmény után februárban ismét csalódást keltett a magyar ipar. Ráadásul a közel-keleti háború okozta energiaárrobbanás hatásai még nem is látszódtak meg a visszaesésben. Ha minden jól alakul – és a feltételes mód itt duplán indokolt –, akkor 2026-ban talán véget érhet az ipar három éve tartó vesszőfutása.
Makro / Külgazdaság Ez a szektor még hónapokig érezheti a Hormuzi-szoros lezárásának hatásait
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:36
Sokáig tarthat, míg helyreáll az ellátás.
Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Somogyi Zoltántól – élő adás a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:16
A Political Capital szociológus alapítójával való beszélgetést fél 2-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság A turkálókban sokkal jobban nőtt a forgalom, mint az élelmiszerboltokban
Vámosi Ágoston | 2026. április 8. 12:21
Nem tud lépést tartani a fogyasztás a reálkeresetek növekedési ütemével, összesítve az élelmiszerboltokban volt a legkisebb a bővülés az egy évvel ezelőttihez képest. Ezek a fő megállapításai az elemzőknek a KSH februári kiskereskedelmi adatait nézve.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy drágább lesz-e tankolás
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 11:38
A védett ár természetesen marad.
Makro / Külgazdaság A Tisza győzelme mára piaci konszenzussá vált?
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 10:54
A befektetők számára a legrosszabb forgatókönyvet egy vitatott választási eredmény jelentené. 
Makro / Külgazdaság Kijózanító adat jött a magyar iparból
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:50
Az előző év azonos időszakához képest 1,5, az előző hónaphoz viszonyítva 1,8 százalékkal csökkent az ipari termelés februárban Magyarországon – közölte első becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Pedig januárban a kiigazított adatok szerint még éves alapon is 0,3 százalékkal bővült az ágazat teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem az élelmiszerek húzták a magyar kiskereskedelmet februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 4,1 százalékkal bővült, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,3 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Várható volt, de akkor sem jött jókor ez az adat a kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az infláció gyorsult, a februári 1,4-ről márciusra 1,8 százalékra, ami alapvetően annak köszönhető, hogy a tavaly március 17-én bevezetett árrésstop levitte a bázist.
Makro / Külgazdaság Még 4 nap a választásokig! Ma élőben kérdezhet Somogyi Zoltántól
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 07:36
A Political Capital szociológus alapítója a szokásosnál két órával korábban, 13:30-kor lesz a Klasszis Klub Live vendége. Akit ezúttal sem csak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG