Azaz eddig az időpontig a kormányzati apparátus felső szintjeit át kell adni, személycseréket kell végrehajtani, vagy újakat kell fölállítani a Fehér Házban, a Pentagonban, a Külügyminisztériumban, a nemzetbiztonsági szolgálatok és sok más hatóság élén. Nem véletlenül övezi most pattanásig feszült figyelem az új arcok megjelenését.
Az új mérvadó
Nem véletlenül kapták fel tehát sokan a fejüket Trump azon bejelentésére, hogy a konzervatív oldalt is megosztó Steve Bannon eddigi kampányfőnök lesz a Fehér Ház főstratégája. Bannon dolgozott korábban a Goldman Sachsnál mint befektetési bankár, társalapítója egy intézetnek, amely a kormányzati korrupciót szeretné felszámolni, valamint ő volt a vezérigazgatója a Breitbart News nevű konzervatív, általa az új amerikai szélsőjobboldalt megtestesítő ’alt-right’-hoz sorolt hírportálnak is.
|
| Káncz Csaba |
Rádióműsoraiban a republikánus pártelit ostorozása mellett különböző összeesküvés-elméletekről is rendszeresen beszélgettek. Bannon kinevezésével Trump intézményes hidat épített ki a pártvezetés és a kőkonzervatív szavazói bázis között. Harry Reid, a demokraták leköszönő szenátusi vezetője szerint Bannon kinevezése jelzi, hogy a fehér felsőbbrendűséget hirdetők a legmagasabban lesznek képviselve a kormányzatban.
Az Atlantic beszámolója szerint Bannon egyébként két éve még vehemensen támadta Obama elnököt a külpolitikája miatt.
Szerinte ugyanis Obama nem lépett föl elég agresszívan Moszkva ellen, hogy megállítsa Putyin Ukrajna-ellenes agresszióját. Bannon nem egy átlagos forrófejű alak, korábban a haditengerészetnél szolgált és posztgraduális fokozatot szerzett nemzetbiztonsági tanulmányokból a Georgetown Egyetemen.
A haditengerészettől az európai bázisokig
Eközben az EU külügyminiszterei tegnap kétségbeesetten mérlegelték, hogy milyen lépések szükségesek a populizmus további térnyerésének megakadályozására Európában. Különösen a jövő márciusi franciaországi elnökválasztást övezi egyre nagyobb figyelem és aggodalom. Ebben a feszült politikai helyzetben jelentette a radikális jobboldali német nyelvű portál, miszerint a brit Nigel Farage Trumpnál tett new yorki látogatása után már Maréchal Le Penen – vagyis Marine Le Pen pártelnök unokahúgán - keresztül a francia Nemzeti Fronttal is felvette kapcsolatát a megválasztott amerikai elnök stábja.
Sőt, a legfrissebb híradások szerint Bannon és a Breitbart most jó kinézetű európai populista jobboldaliakat keres, hogy kiépítse Trump itteni médiabirodalmát. A beszámoló szerint a franciaországi hídfőállás kiépítésére Bannon a fent említett 26 éves Maréchal Le Pent nézte ki. A Breitbartnak jelenleg Londonban és Jeruzsálemben vannak irodái és a Trump által biztosított hátszéllel szinte bizonyosan párizsi és berlini irodák felépítése következhet.
Ha Hollandia is célországgá válna, Geert Wilders tárt karokkal várná az irodát. A jelenleg a holland népszerűségi listákat vezető PVV párt vezére az RT orosz hírtelevíziónak kifejtette: „A politika már soha sem lesz ugyanolyan. Európai honfitársaimnak üzenem, nézzetek Amerikára, hogy mit csinál Amerika és azt mi is meg tudjuk csinálni!
Káncz Csaba jegyzete
Március 16. és június 3. között tartják a másodfokú perét a francia ex köztársasági elnöknek.


