3p
Az amerikai elnök szerint szándékosan gyengítették a devizát, miután Mario Draghi, az Európai Központi Bankot vezetője arról beszélt, hogy szükség lehet a pénzpolitika további lazítására, ha a gazdasági kilátások nem javulnak.

Donald Trump a Twitteren közzétett üzenetében írta: az Egyesült Államokkal szembeni versenyelőny szerzése motiválja a devizaleértékelésbe bocsátkozó gazdasági riválisokat.

"Mario Draghi éppen most jelentette be, hogy további gazdaságösztönző intézkedése jöhetnek, ami azonnal gyengítette az eurót a dollárral szemben, tisztességtelen módon megkönnyítve a versenyt az Egyesült Államokkal szemben. Ezt hosszú évek óta büntetlenül csinálják, csakúgy mint Kína és mások" - háborgott az amerikai elnök Twitter-bejegyzésében.

Draghi a portugáliai Sintrában tartott jegybanki konferencián kijelentette, hogy elképzelhetőnek tartja a kamatcsökkentést és az eszközvásárlások újraindítását, ezek az EKB monetáris eszköztárának részei. Hangsúlyozta, hogy a banknak ismét lazítania kell monetáris politikáját, ha az infláció nem kap lendületet. 

Az EKB-elnök kijelentéseire az euró negyedszázalékkal gyengült a dollárhoz képest, az irányadó tőzsdeindexek emelkedésre váltottak, a kötvényhuzamok pedig tovább csökkentek. 

Nem ez volt az első eset

Az amerikai elnök többször is devizaleértékelési játszmákkal vádolt olyan országokat, amelyek jelentős többletet halmoztak fel az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelemben. Arra hivatkozik, hogy a gyengébb deviza tisztességtelen versenyelőnyhöz juttat kereskedelmi partnereket, és árt az amerikai munkásoknak. 

Ha egy ország devizájának árfolyamát mesterségesen alacsonyan tartják, az exportelőnyt eredményez a vetélytársakkal szemben. A magasabb amerikai kamatok általában növelik a dollár értékét, ami viszont megdrágítja az amerikai vállalatok exportját.

Kapott a Fed is

Donald Trump nem bánik kesztyűs kézzel az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-vel sem. Többször bírálta a közelmúltbeli kamatemeléseket, és arra ösztökélte a nyíltpiaci bizottságot, hogy csökkentsen kamatot e heti ülésén. Elemzői várakozások szerint azonban a Federal Reserve nem nyúl hozzá a kamatokhoz kedden kezdődött, kétnapos tanácskozásán.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes, hogy egy év alatt mennyi magyarral lett kevesebb
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:58
A becsült természetes fogyás 52 200 fő 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Itt a friss GDP-szám: Nagy Mártonék erre nem lehetnek büszkék
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:30
2025 negyedik negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,7 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit Magyarországon. Az év egészében, szintén a nyers adatok alapján, 0,4 százalékkal, kiigazítással pedig mindössze 0,3 százalékkal bővült a GDP.
Makro / Külgazdaság Kapitány István: Készül a terv az euró bevezetésére
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:00
A Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője egyeztetés után bevezetné az eurót.
Makro / Külgazdaság Megremegett az olajpiac, a befektetők attól tartanak, hogy Trump Iránban is beavatkozhat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 19:52
Mintegy 3 százalékkal, öthavi csúcsra emelkedtek ma a világpiaci kőolajárak. A háttérben az áll, hogy egyre több amerikai hadihajó érkezik Irán partjaihoz, és nő a beavakozás kockázata. Ha ez megtörténne, az a globális olajkínálatra nagyon negatív hatással lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG