3p
Gyönyörűen kínos ügy Amerikában, nem szavazták meg a büdzsét, mindezt Trump beiktatásának évfordulóján.
Donald Trump Forrás: MTI/EPApool/Michael Reynolds

Az Egyesült Államokban a szenátus nem szavazta meg az előírt éjféli határidőig a kormányzati hivatalok és ügynökségek munkájának finanszírozását biztosító törvényt. A szenátorok éjfél után is próbáltak még tárgyalni és egyeztetni, de Mitch McConnell, a republikánus frakció vezetője a pódiumhoz lépett, és hivatalosan bejelentette a szavazás kudarcát. A szenátus 50:49 arányban utasította el a törvényjavaslatot.

Mindenki a másikat ekézi

McConnell a demokratákat okolta a kudarcért, cinikus döntésnek minősítette a demokrata politikusok voksait, válaszában azonban Chuck Schumer, a demokrata párti szenátorok csoportjának vezetője megjegyezte, hogy republikánusok is voksoltak a törvény ellen.

A Fehér Ház szintén a demokratákat tette felelőssé. A demokraták törvénytisztelő állampolgárokat ejtettek túszul meggondolatlan követeléseikkel. A demokraták a politikát helyezték a nemzetbiztonságunk, a katonacsaládjaink, a hátrányos helyzetű gyerekek és országunk azon képessége elé, hogy minden amerikait egyformán szolgálhassunk - fogalmazott Sarah Huckabee Sanders szóvivő.

Trumpnak muszáj lesz engednie

Az alkudozás és a vita négy hétig tartott, és Donald Trump elnök még péntek délután is egyeztetett a Fehér Házban Chuck Schumerrel. A demokraták ahhoz kötötték az igenlő voksot, hogy a törvény foglalja magában az illegális bevándorló szüleikkel gyermekként az Egyesült Államokba érkezett és itt felnőtt mintegy 700-800 ezer fiatalt védő DACA-program folytatását, ezt azonban a republikánus politikusok visszautasították.

Trump tavalyi beiktatásának kapcsán írtunk a korábbi elnökök legfurcsább ceremóniáiról a Privátbankár.hu-n. >>>

A közvetlenül a szavazási kudarc után a szenátusban mondott rövid beszédében Schumer azt mondta, hogy a Fehér Házban folytatott megbeszéléseiken Donald Trump elnök kihátrált egy kétpárti kompromisszumos megoldásból, amelynek az lett volna a lényege, hogy a DACA-program folytatásáért cserében a demokraták megszavazták volna az amerikai-mexikói határra tervezett fal építésének finanszírozását.

A voksoláskor öt demokrata párti politikus a republikánusokkal együtt szavazott, öt republikánus pedig a törvényjavaslat ellen foglalt állást. A republikánusok a kormányzati munka finanszírozásának hosszú távú megoldását szeretnék elérni. A szavazáson betegsége miatt nem volt jelen John McCain republikánus szenátor.

A kormányzati hivatalok elvi leállása éjfélkor megkezdődött, és ez egybeesik Donald Trump elnöki beiktatásának egyéves évfordulójával. Legutóbb 2013-ban fordult elő, hogy finanszírozás híján a kormányzati hivatalok és ügynökségek leálltak. Akkori ez tizenhat napig tartott.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Uniós pénzből épül meg Moldova első autópályája – Székelyföldre is el lehet majd jutni rajta
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 15:33
A végpont a román-moldáv határon túl lesz.
Makro / Külgazdaság Jobb év vár 2026-ban a nyugdíjasokra
Dobos Zoltán | 2025. december 30. 14:33
Nyugdíjemelés lesz, érkezik a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizennegyedik havi juttatás egyheti összege is. De vajon érkezik-e nyugdíj-kiegészítés, és várhatnak-e nyugdíjprémiumot idős honfitársaink az előttünk álló évben?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 60 milliárdot az Orbán-kormány, de némi zavar is volt az erőben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:43
Volt olyan kincstárjegy a keddi aukción, amire nem érkezett elég ajánlat. De emelkedtek vagy csökkentek az átlaghozamok?
Makro / Külgazdaság Május előtt nem mondanak ítéletet a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 12:09
Közzétették a menetrendet a hitelminősítők.
Makro / Külgazdaság Év végére még kapnak egy gyomrost az autósok a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 10:47
Már érezhető a legutóbbi áremelkedés hatása.
Makro / Külgazdaság Adókedvezmény jár a hálózat fejlesztéséért – itt a rendelet
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:44
Akár 80 százalékos adókedvezményt is lehet szerezni a következő öt évre – de kinek?
Makro / Külgazdaság A külföldieknek beruházási paradicsom vagyunk, a hazai kkv-knak jön a támogatás
Imre Lőrinc | 2025. december 30. 09:27
Látszólag szöges ellentétben állnak egymással Szijjártó Péter szavai és a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy 2025-ben minden idők harmadik legtöbb külföldi befektetése érkezett Magyarországra, miközben a KSH szerint közel két éve csökken a nemzetgazdasági beruházások volumene. A jelenség hátterét, valamint az év legfontosabb, vállalkozásokat segítő intézkedéseit laptársunk, az Mfor.hu foglalta össze.
Makro / Külgazdaság Bóvli lett Budapest, Karácsony Gergely szerint ez a kormány politikájának következménye
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:03
A befektetési szint alá ontotta Moody's a főváros besorolását, a főpolgármester szerint „ezt nem fogja megúszni” a kormány.
Makro / Külgazdaság Mindent borít az állítólagos ukrán dróntámadás
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 08:49
Putyin életére törtek volna az ukránok? Zelenszkij tagad, Trump dühös, az oroszok „felülvizsgálják” álláspontjukat.
Makro / Külgazdaság Ki hozza a csákányt és a lapátot a mesterséges intelligenciához?
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 18:28
Mi a válasz a 21 ezer milliárd dolláros kérdésre?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG