Egy spanyol nő "Trump egy idióta" táblát tart a Los Angeles-i tüntetésen, 2016. 11. 09-én. Forrás: EPA/Eugene Garcia |
A Reuters cikke szerint meglehetősen érdekes kinyilatkoztatást tett Donald Trump, saját elmondása szerint ő ugyanis a „legkevésbé rasszista ember a világon”, majd hozzátette, hogy nyitva hagyja a kérdést a DACA-ügyében. Tette mindezt azután, hogy néhány nappal ezelőtt szarfészeknek nevezte Haitit, Salvadort és az afrikai országokat, és nem érti, miért nem inkább a norvégok akarnak Amerikába menekülni. Most azonban ismét fordult a kocka, Twitter bejegyzésben fejtette ki álláspontját a kérdésben.
Never said anything derogatory about Haitians other than Haiti is, obviously, a very poor and troubled country. Never said “take them out.” Made up by Dems. I have a wonderful relationship with Haitians. Probably should record future meetings - unfortunately, no trust!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. január 12.
Trump meglátása szerint a demokraták a DACA fenntartásával csak pénzt akarnak elvonni az amerikai katonáktól, majd leszögezte: "én elnökként azt akarom, hogy olyan emberek jöjjenek országunkba, akik segítenek majd, hogy ismét erősek és nagyszerűek legyünk, és akik érdemekre alapozó rendszer szerint érkeznek. Nincs többé vízumlottó! Amerika az első!".
I, as President, want people coming into our Country who are going to help us become strong and great again, people coming in through a system based on MERIT. No more Lotteries! #AMERICA FIRST
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. január 14.
800 ezer fiatal életével szórakoznak
Ahogy arról már korábban írtunk, Donald Trump egyik váratlan bejelentése volt még tavaly, hogy felfüggeszti a Barack Obama által alapított programot igaz, szeptemberben kiegyezett arról, hogy további hat hónappal meghosszabbítja annak érvényességét, feltéve, ha a demokraták megszavazzák a határrendészeti módosításokat – például a fal építését.
A DACA-program (magyarul kicsit szerencsétlenül Elhalasztott Intézkedés a Gyermekkorban Érkezetteknek) fiataljait, a kitoloncolástól véd jelenleg több mint 800 ezer fiatalt az Egyesült Államokban, többségében mexikói és latin-amerikai gyerekeket. Őket a köznyelv a dreamer (álmodó) generációnak nevezi, és a gyerekek egytől-egyig az Államokat tartják a hazájuknak, épp csak hivatalos papírjuk nincs erről, ugyanis együtt érkeztek a bevándorló szüleikkel. Egy darabig úgy tűnt, hogy a demokratáknak mégis sikerül meggyőznie az elnököt, ám Trump hajthatatlan maradt, a kongresszus márciusig kapott haladékot a bevándorlási reform kidolgozására, utána megszűnik a program.
Vannak fennakadások a rendszerben
Korábban már az Obamacare eltörlésével kapcsolatban is felmerültek galibák, Trump beutazási rendeletét pedig nem kevesebb, mint háromszor dobták vissza a szövetségi bírák újragondolásra, így várható volt, hogy egy hasonló intézkedésnél sem kell sokat várni a kritikus hangokra. Ahogy korábban már írtunk erről, ismét egy szövetségi bíró személyében érkezett az akadály.
Ameddig ugyanis valamennyi szövetségi bíró nem fogadja el a módosítást, addig ez nem léphet életbe – vagyis ameddig nem fejeződnek be az eltörlés miatt elindított pereskedések és egyéb ügyek, addig nem függeszthető fel a DACA-program. Így a jelenlegi formájában egy két éves, lassú kivezetés valósulhat meg, tehát a gyerekek legalább 2020-ig nyertek időt, hacsak Trump valamilyen fondorlatos módot nem talál a márciusra tervezett kinyírására.