3p

Több mint két éve nem nőtt ilyen alacsony tempóban az amerikai foglalkoztatottak száma.

Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoktól jelentősen elmaradva, 2023 márciusa óta a kevésbé nőtt a foglalkoztatottak száma májusban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint, amelyről az MTI számolt be.

A humánerőforrás-gazdálkodási, bérgazdálkodási és adózási szolgáltatásokat nyújtó intézet (Automatic Data Processing/ADP Research Institute) honlapján szereplő kimutatás szerint 37 ezerrel, 2023 márciusa óta a legkevésbé emelkedett a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban foglalkoztatottak száma májusban az Egyesült Államokban.

Elemzők jóval nagyobb, 115 ezres növekedést vártak az áprilisi 62 ezres bővülés után.

Májusban a 20-nál kevesebb alkalmazottat foglalkoztató cégeknél 6 ezerrel, a 20 és 49 közötti alkalmazotti létszámú cégeknél 7 ezerrel csökkent, az 50-249 fős középvállalatoknál 51 ezerrel bővült, a 250-499 alkalmazottat foglalkoztatóknál 2 ezerrel esett vissza, míg az 500 alkalmazottnál többet foglalkoztató nagyvállalatoknál 3 ezerrel csökkent a munkahelyek száma.

A bérek tovább emelkednek

Az állásukban maradók éves bérnövekedési üteme az előző hónapban jegyzettel megegyezően 4,5 százalék volt májusban, míg a munkahelyet váltók bérnövekedésének mértéke az előző havi 6,9 százalékról 7,0 százalékra emelkedett.

Az erős évkezdést követően a munkaerő-felvétel vesztett lendületéből, a bérnövekedés mértéke azonban alig változott, mind az állásukban maradók, mind a munkahelyet váltók éves bérnövekedési üteme esetében továbbra is erőteljes maradt – kommentálta az eredményeket Nela Richardson, az ADP vezető közgazdásza az MTI összefoglalója szerint.

A mezőgazdaság kivételével a gazdaság egészére vonatkozó májusi amerikai foglalkoztatási adatokat pénteken teszik közzé. A szakértők 130 ezres növekedést várnak az áprilisi 177 ezres emelkedés után. A munkanélküliségi ráta a szakértők várakozásai szerint az előző havival megegyezően, 4,2 százalékon állt májusban.

Trump tombol, csupa nagybetűvel

Az adatot Donald Trump amerikai elnök is kommentálta saját közösségimédia-oldalán, a Truth Socialön:

A felelősséget az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökére tolja – ismét kamatvágást követel, csupa nagybetűvel Jerome Powelltől. Emlékeztet: „Európa” már kilencszer is csökkentett a kamaton.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit nekik a háború! – moszkvai gigaépítkezések kezdődnek
Elek Lenke | 2026. január 8. 17:26
Tizenöt év alatt a moszkvai beruházások megnégyszereződtek, a város ipari zónájának területe 10 millióról 13 millió négyzetméterre nőtt, és ezt a számot a következő öt évben megduplázni tervezik.
Makro / Külgazdaság Elgázolta a piaci lakáshiteleket az Otthon Start – kell aggódni?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:06
Minden öt forintból négyet támogatással helyeznek ki a bankok, az arány korábban fordítva volt. De mennyire nagy baj ez?
Makro / Külgazdaság Újabb kriptós cég lép le Magyarországról, a pénz kiutalása sem megy egyszerűen
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:47
Aki kiutalná a pénzét, annak az ügyfélszolgálattal kell egyeztetnie. Tovább dőlnek a hazai kripto-dominók.
Makro / Külgazdaság Alig győzték az ajánlatokat: újabb 256 milliárd forintot zsebelt be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:24
Alacsonyabb hozamok mellett is a tervezett összeg sokszorosát értékesítette államkötvényből az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság Így szegényedtek el a nyugdíjasok az elmúlt 12 évben Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:46
Nyílik az olló a dolgozók bére és a nyugdíjak között, ezen a 13. havi és a 14. havi nyugdíj bevezetése sem változtat. A nyugdíjak egyre alacsonyabbak a bérekhez képest. 
Makro / Külgazdaság A mosoly fagy az arcára annak, aki csütörtökön tankol
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:27
Hideg van, de legalább egyre olcsóbb a benzin.
Makro / Külgazdaság A lengyeleknél már összejött, amiről a magyar kormány csak álmodik
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:33
Gyere haza, lengyel fiatal program nélkül is özönlenek haza a lengyel vendégmunkások – sőt a britek is mennek velük.
Makro / Külgazdaság Újabb gyomrost kaptak a hazai kriptósok
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:03
Már péntektől kivonul a magyar piacról egy népszerű alkalmazás.
Makro / Külgazdaság Megint felvett 3 milliárd eurónyi hitelt a magyar kormány – de milyen kamatra?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:39
Sikeres volt az eurókötvény-kibocsátás, nagy érdeklődés mellett alacsonyabb kamatra vettek a befektetők.
Makro / Külgazdaság Budapesten szinte lépni sem lehetett a külföldiektől
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:30
A magyarok viszont kevesebbet utaztak novemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG