2p

Ezúttal a 2022-es költségvetésről szóló törvényjavaslatban.

Bár a munkavállalói szervezetek aggódnak amiatt, hogy nem teljesül az idei évközi minimálbér-emelés feltétele, a szociális hozzájárulási adó (szochó) csökkentése, lapunk a kormány konvergenciaprogramjában rátalált azokra a részekre, amelyek azt jelzik, hogy a kormány számol ezzel az intézkedéssel. Most pedig a 2022-es költségvetési törvényjavaslat tartalmaz ezt igazoló terveket.

Egy kis apró jöhet még júliusban
Egy kis apró jöhet még júliusban

A jövő évi büdzséről szóló, már a parlament előtt lévő előterjesztésben az szerepel, hogy 2022 közepén 0,5 százalékponttal csökken a szochó mértéke. Ez azért fontos információ, mert jelenleg 15,5 százalék a munkaadók által fizetett adó, és a hatéves bérmegállapodás (amit még 2016-ban kötött a kormány a munkáltatói érdekképviseletekkel) alapján 2022-re 12 százalékra kell csökkennie a szochónak - amennyiben teljesül a reálbérre vonatkozó feltétele a megállapodásnak (mely szerint akkor lehet szó adómérsékléről, ha a meghatározott időszakra vonatkozó reálbér legalább 6 százalékkal emelkedik).

Ezt a feltételt azonban rugalmasan kezelik, a szochó tavaly nyáron is csökkent 2 százalékponttal, pedig akkor, a járványhelyzet közepén a béreknél nem állt fenn az előbb említett követelmény.

Szóval most, 2021 első negyedének végén ott tartunk, hogy a szochóból még 3,5 százalékpont van vissza, hogy elérjük a célul kitűzött 12 százalékot. Ebből 0,5 százalékpontot 2022-re tervez be a kormány - derül ki a jövő évi költségvetési törvényjavaslatból. Vagyis 2 százalékpontnak kell még beállítani az időzítését, de olyan sok lehetőség nincs, leginkább 2021-ről lehet szó.

Ez is azt bizonyítja tehát, hogy a kormány számol még idei szochó-csökkentéssel, így pedig sor kerülhet az évközi minimálbér-emelésre. Ennek mértéke 1 százalék lehet, az év eleji 4 százalékosra tervezett, de tárgyalások elhúzódása miatt valójában 3,6 százalékot elérő emelést követően. Arra legalább jó lesz az évközi korrekció, hogy ismét legyen reálértéke a minimálbérnek, merthogy az infláció idén 3,6 százalék lehet a kormány frissített előrejelzése szerint, pont annyi, mint a teljes munkaidőben adható legkisebb bér év eleji emelése.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Kínában is megtorpant az autóeladás
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 14:23
Kínában három éve a legkisebb ütemben, 3,9 teljes, 23,7 millió darabra nőtt a személygépkocsik kiskereskedelmi eladása tavaly. Egy évvel korábban, 2024-ben az éves növekedés 5,3 százalék volt – közölte a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA).
Makro / Külgazdaság Visszavettek a tempóból a románok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 13:49
Romániában 2,6 százalékkal kevesebb személygépkocsit gyártottak tavaly mint egy évvel korábban – közölte a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
Makro / Külgazdaság Már az euróbevezetés első hetében boldogok lehetnek a bolgárok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 10:37
A Bolgár Értéktőzsde jelentős árfolyamemelkedéssel reagált az euró január elsejei bevezetésére, az idei első kereskedési héten a bolgár börze legrégebbi indexe, a Sofix 14,4 százalékkal 18 éves csúcsra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Egyelőre hiába unszolja Trump az amerikai olajcégeket venezuelai beruházásokra
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 08:12
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra szólította fel a nagy amerikai olajvállalatok vezetőit, hogy legalább 100 milliárd dollár értékben ruházzanak be Venezuela olajiparának újjáépítésébe.
Makro / Külgazdaság A bécsi kutató megbecsülte az EU-Mercosur megállapodás ausztriai hatását
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:25
Oliver Reiter közgazdász, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézetének (wiiw) munkatársa fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Többen dolgoznak az Egyesült Államokban, de van, akiknek ez sem elég
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:45
A vártnál kevesebb munkahely jött létre, de a munkanélküliség csökkent decemberben.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán békekötést is befolyásolhatja Trumpék venezuelai akciója
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:25
Az elmúlt napok legfontosabb katonai és politikai fejleménye a venezuelai elnök elfogása volt. Az akcióval Donald Trump egyértelműen erőt mutatott, szemben a korábbi hónapok tétlenségével. Ez akár Moszkva számára is fontos üzenet lehet, ráadásul az oroszok számára gazdasági szempontból is sok érv szólna a béke mellett.
Makro / Külgazdaság Most a vásárlók cáfoltak rá az elemzőkre
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 13:05
Havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben novemberben.
Makro / Külgazdaság Mi történik? Zúdulnak a külföldi autók Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 10:15
Tavaly a Datahouse adatai alapján 128 155 használt autó érkezett külföldről, ez 15,5 százalékkal több, mint 2024-ben – közölte a jóautók.hu pénteken az MTI-vel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG