3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Varga Mihály hiába ígért sikeres találkozót, nem úgy tűnik, hogy hajlandóak lennének békülni az uniós pénzügyminiszterek.

Az Európai Unió tagországai megosztottak abban a kérdésben, hogy hogyan kellene kezelni Orbán Viktor magyar miniszterelnök provokációit. A dpa német hírügynökség a Yahoo által idézett körkérdése szerint a 27 uniós pénzügyminiszter közül legfeljebb tíz jelenik meg a pénteki és szombati, budapesti egyeztetésen. A tanácskozáson természetesen ott lesz Varga Mihály magyar pénzügyminiszter, de nem jelenik meg Christian Lindner német tárcavezető és több uniós kollégája sem. Mint írják: a távolmaradások oka különböző, de Orbán Viktor egyoldalú intézkedései szerepet játszanak bennük. 

A szervezők szerint a pénzügyminiszterek legutóbbi informális találkozóin – Belgiumban, Spanyolországban és Svédországban – legalább 25 ország képviseltette magát miniszteri szinten.

Szerdán Varga Mihály az uniós pénzügyminiszteri csúcstalálkozóról tartott sajtótájékoztatón azt mondta: minden adott ahhoz, hogy az Ecofin-találkozó sikeres legyen. Szerinte a magyar elnökséget a kezdete óta több irányból igyekeztek akadályozni, ezek a támadások érintették a pénzügyminiszteri találkozót: több európai vezető részéről felmerült a bojkott ötlete, de az ellehetetlenítési szándékok nem értek célt. Varga Mihály szerdán ismertette, hogy a tanácskozáson minden uniós tagország képviselteti magát miniszteri vagy államtitkári szinten, és minden tagállam jegybankja küld vezető tisztségviselőt. Kérdéseinket elküldtük a Pénzügyminisztériumnak arra vonatkozóan, hogy konkrétan mely országok képviseltetik magukat miniszteri szinten és melyek nem. Válaszukkal bővítjük cikkünket.

Július óta Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának félévente változó soros elnökségét, így az informális miniszteri találkozók szervezése is Magyarországra hárul. Alig néhány nappal azután, hogy Magyarország átvette a soros elnökség stafétáját, Orbán Viktor uniós szinten is nagy felháborodást keltett azzal, hogy Moszkvába utazott Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz úgy, hogy arról az Európai Unióval előzetesen nem egyeztetett.

Moszkvai látogatását az ukrajnai konfliktus megoldását célzó „békemisszióként” jellemezte, majd elutazott Hszi Csin-ping kínai állam- és pártvezetőhöz és Donald Trump volt amerikai elnökhöz is. Nemrégiben  a magyar kormány azzal váltotta ki Brüsszel rosszallását, hogy kilátásba helyezték: menekülteket és migránsokat visznek Brüsszelbe az európai menekültpolitika elleni tiltakozásul.

Nyár végén az uniós országok külügyminiszterei Budapest helyett Brüsszelben tartották nem hivatalos ülésüket, amelyet hagyományosan a soros elnökséget adó országban szoktak megrendezni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy mutató, amiben lehagytuk Ausztriát
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 17:57
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,8 százalékra lassult decemberben a novemberben jegyzett 4,0 százalékról – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Eldőlt, mikor indul el Debrecenben a kínai akkumulátorcég
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 16:30
Az EVE Power Hungary Kft. január végén toborzási kampányt indít Debrecenben és a környező településeken: mintegy 400 új munkavállaló, elsősorban technikus, mérnök és támogató munkatárs felvételét tervezik az épülő debreceni gyárukba, amely a BMW Group beszállítója – jelentették be a gyár vezetői kedden sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Bejött az átállás, nagy formában az amerikai munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 15:20
Az amerikai magánszektorban a munkahelyek száma átlagosan heti 8 ezerrel nőtt a december 27-én véget ért négy hétben az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet kedden közzétett kimutatása szerint.
Makro / Külgazdaság Európai bankvezér a Privátbankárnak: stratégiai hiba lenne, ha nem vennénk fel Ukrajnát az Európai Unióba
Imre Lőrinc | 2026. január 20. 14:26
Az összes európai uniós ország szerepet játszhat az ukrajnai újjáépítésben a háborút követően. Azok az államok viszont előnybe kerülhetnek, amelyek Ukrajna jövőbeli biztonságához is nagyobb mértékben járulnak hozzá – mondta el a Privátbankárnak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) pénzügyi intézményekért felelős ügyvezető igazgatója Bécsben, a 31. alkalommal megrendezett Közép- és Kelet-európai Fórumon. Francis Malige szerint szigorú szabályok felállítására van szükség az újjáépítés kapcsán, különösen a közpénzek elköltését illetően. Emellett stratégiai hibának nevezte, ha Ukrajna a jövőben nem válna az Európai Unió tagjává. Interjú.   
Makro / Külgazdaság Oroszország számára előnyös lenne a Mol-NIS üzlet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:56
Szergej Lavrov szerint ezzel jól járnak.
Makro / Külgazdaság Leesett az elemzők álla ettől a német adattól – itt a fordulópont?
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:39
Messze túlszárnyalta a várakozásokat a fontos mutató.
Makro / Külgazdaság Újabb 30 milliárd forintot kapott az Orbán-kormány, de 37 is lehetett volna
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:07
Változatlan hozammal értékesítették a kincstárjegyeket.
Makro / Külgazdaság A világ vezérigazgatói is aggódva várják ezt az évet
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 10:43
Harmaduk sem vár bevételnövekedést. Mesterséges intelligencia, vámok, kiberkockázatok is hozzájárulnak a borús hangulathoz.
Makro / Külgazdaság Kínából rendel? Akkor készüljön, vége a jó világnak!
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:46
A vásárlók, a webshopok és a logisztikai cégek is meg fogják érezni az új uniós szabályozást.
Makro / Külgazdaság Tételes beszámoló helyett már csak nyilatkozatot kér a kormány a pénzért cserébe
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 09:04
Bizonyos támogatások esetén elég lesz ezzel igazolni, hogy jól költötték el az állam pénzét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG