2p

Azerbajdzsán ágyúzni kezdte Örményországot, amely Oroszországhoz fordul segítségért.

A mára virradó éjszaka folyamán újra dörögtek a fegyverek az azeri-örmény határon.

"Az azerid haderő Több állását, óvóhelyét és megerősített állását vették tűz alá különböző kaliberű fegyverekkel, köztük tarackokkal az örmény hadsereg"

- közölte az azeri védelmi minisztérium, és hozzátette a támadásban "személyi és infrastrukturális veszteségek" is történtek. Válaszul az azeri haderó fegyvereket és egységeket vezényelt a határra, de hozzátették, akcióik "szigorúan helyi jellegűek és katonai célpontokra irányulnak".

Az örmény védelmi minisztérium ehhez képest így tájakoztatott:

"Folytatódik a heves tűzpárbaj - amely az azeri fél nagyszabású provokációja nyomán kezdődött. Az örmény fegyveres erők arányos választ adnak."

A Hegyi-Karabahban évtizedek óta zajló konfliktus évtizedek óta zajlik, az utolsó nagyobb fegyveres összeütközésre 2020-ban került sor, amikor aztán orosz nyomásra született fegyverszünet a két fél között. A török támogatást élvező Azerbajdzsán hadereje jóval erősebbnek számít, mint az örmény, ám Örményország maga mögött tudhatta Oroszországot is, amely általában valamilyen formában közbelépett eddig, ha az örmény erők nagyon szorult helyzetbe kerültek.

Szakértők szerint a mostani - feltehetően inkább az azeri oldalról kezdeményezett - összecsapás annak is a jele, hogy Azerbajzsán igyekszik felmérni, az Ukrajnában lekötött Oroszország mennyire akar vagy képes Örményország segítségére sietni.

Örményország tagja a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének, a volt szovjet tagállamok jó részét orosz vezetéssel összefogó katonai együttműködésnek is, ilyen formán jogosult is segítséget kérni a szervezet tagjaitól külső támadás esetén. Az örmény kormány a most kialakult helyzetben e szervezethez, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsához is fordult az azeri agresszió leállításáért.

Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök az éjszaka felhívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, illetve Emmanuel Macron francia elnököt és Antony Blinken amerikai külügyminisztert is, hogy a helyzetről egyeztessen. Blinken az ellenségeskedés azonnali befejezésére szólította fel a feleket.

(Reuters)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akkumulátorpályázat: nem csak a nyertesek fognak jól járni
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 19:32
A jövő év elején 100 milliárdos keretösszeggel hirdet a kormány energiatárolók létesítését segítő lakossági pályázatot. A Trend FM reggeli műsorában az energiatárolási kérdések voltak napirenden.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett a német gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 18:48
Nőttek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Újabb pofont kever le Oroszországnak Európa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 15:15
Itt van a szankciók újabb köre.
Makro / Külgazdaság India győzött, Japán vesztett: így teljesítettek a legnagyobb gazdaságok
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 12:25
Vegyesen szerepeltek a G20 országok gazdaságai 2025 harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Kedden döntenek Varga Mihályék: olyasmi történhet, amire hat éve nem volt példa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:35
Várhatóan nem születik meglepetés, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa keddi ülésén is változatlan szinten tartja az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Powell már vágja a centit, újabb hajmeresztő nyilatkozat Trumptól
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:20
Bár néhány napja kamatot vágott a Fed, ez Donald Trumpnak nem elég.
Makro / Külgazdaság Kell majd a tele tank karácsonyra, ezek az árak várnak ránk a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:00
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad holnaptól.
Makro / Külgazdaság Tényleg kemény csatába indul Brüsszelben Orbán Viktor – de most váratlanul sokan állhatnak mellé
Litván Dániel | 2025. december 15. 10:19
Hirtelen egész sokan lettek Orbán Viktor szövetségesei az orosz vagyon „ellopása” ügyében. De még nem elegen. Sorsdöntő napok következnek Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Reagált az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi gigahitelre
Imre Lőrinc | 2025. december 15. 08:50
Az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi finanszírozási tervvel kapcsolatos kérdésekre válaszolt.
Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG