1p
Látványosan megnőtt az adósság idén, azt követően, hogy az állam átvette azokat az egészségügyi és oktatási intézményeket, amelyeket a csődbe ment városi és megyei önkormányzatok már nem tudtak finanszírozni.

A Napi Gazdaság írt arról, hogy újabb csúcsra ugrott a költségvetési intézmények lejárt tartozása, augusztusban a Magyar Államkincstár adatai szerint már 62,6 milliárd forint volt, ami 5,74 milliárddal magasabb a júliusi és 17 milliárddal az év eleji összegeknél. A kincstár ugyan hónapról hónapra csak a lejárt tartozásokat közli, ám becslések szerint a le nem jártakkal együtt ez már elérheti a 150 milliárdot is.

A költségvetési intézmények alulfinanszírozottságát mutatja, hogy hónapról hónapra nő a lejárt számlák állománya. A kincstár 872 költségvetési szervezetet tart nyilván, ezek közül 487-nek volt lejárt, 85-nek minősített tartozása, ami azt jelenti, hogy vagy 50 millió forintnál magasabb, vagy a tartozás meghaladja az eredeti költségvetés 3,5 százalékát.

Egyedül az Emberi Erőforrások Minisztériumának fejezete 41 milliárdos tartozást mutat, amely az összes adósság 65 és fél százaléka. Ebből a 40 milliárdból a betegellátást is végző négy egyetem adóssága 7,7 milliárd, a megyei és a fővárosi önkormányzattól átvett egészségügyi intézményeké 16,8 milliárd, a városoktól átvett kórházaké pedig 9,2 milliárd forint.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
Makro / Külgazdaság Több ezer dollárral drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:29
Megkezdődött a Himalája tavaszi mászószezonja, miközben Nepál szigorúbb szabályok és magasabb díjak bevezetését tervezi a Mount Everest meghódítására készülők számára.
Makro / Külgazdaság Még mindig hiába várjuk a feltámadást a magyar húzóágazattól
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:30
Februárban 665 millió euró volt Magyarország termékkülkereskedelmi többlete. A kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választás előtt
Kollár Dóra | 2026. március 30. 05:51
Árcsökkenést fedeztünk fel a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során.
Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
Makro / Külgazdaság Kegyetlen benzinár: 330 forinttal emelkedett az egységár Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 13:32
Az Egyesült Államokban már körülbelül egy dollárral lett drágább az üzemanyag egy egységre vetített ára az elmúlt időszakban. 
Makro / Külgazdaság Stresszteszt alatt a világgazdaság, kiállhatja a pofonokat?
Imre Lőrinc | 2026. március 29. 06:04
Súlyosan rányomhatja és részben már rá is nyomta a bélyegét az iráni háború a világgazdasági kilátásokra. A Gazdasági és Együttműködési Szervezet (OECD) szerint ugyan még rengeteg a bizonytalanság, de máris szertefoszlottak azok az elmúlt év végén látott remények, amelyek egy folyamatosan élénkülő globális gazdaságot vetítettek előre. A GDP-növekedés szinte biztosan alacsonyabb lesz a tavalyinál, az inflációt pedig máris több mint 1 százalékponttal magasabbra várja a szervezet a fejlett országokban, mint a konfliktus kirobbanása előtt.
Makro / Külgazdaság Romániában vigasztalódik a Nagy Márton által nem a hazai Top 5-be sorolt nagybank?
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 13:36
A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit – írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság Öt országban is a hazai védett áraknál olcsóbban tankolhatunk
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 10:48
Például a velünk szomszédos Szlovákiában és Szlovéniában – derül ki a legfrissebb Mfor Üzemanyagár-figyelőből.
Makro / Külgazdaság Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG