2p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Megvonhatják a kedvezményes kereskedelmi egyezményekre jogosító státuszt Oroszországtól, magas vámok, importtilalmak jöhetnek az orosz termékekre.

Joe Biden újabb, Oroszországot sújtó szankciókat jelentett be magyar idő szerint péntek délutáni beszédében. Az amerikai elnök kijelentette, hogy az Egyesült Államok "tárt karokkal" várja az ukrán menekülteket, és további támogatást helyezett kilátásba Ukrajna számára.

Leszögezte viszont, hogy Amerika nem fog háborúzni Oroszország ellen Ukrajnában. "Az Egyesült Államok és Oroszország közti direkt konfrontáció a harmadik világháborút jelentené, ezt igyekeznünk kell elkerülni" - mondta.

Kijelentette viszont, hogy Vlagyimir Putyin Ukrajna elleni háborúja máris kudarcot vallott.

"Abban reménykedett, hogy harc nélkül uralma alá hajthatja Ukrajnát. Kudarcot vallott. Remélte, hogy megtörheti az európai ellenállást. Kudarcot vallott. Azt remélte, meggyengítheti a transzatlanti szövetséget. Kudarcot vallott. Azt remélte, megoszthatja az amerikai demokráciát az álláspontjaink mentén. Kudarcot vallott.

Az amerikai nép egységes. A világ egységes, és az ukrán emberek mellett állunk. Nem fogjuk hagyni, hogy autokraták és reménybeli császárok szabják meg a világ haladásának irányát. A demokráciák felnőttek a pillanathoz, a béke és a biztonság oldalán sorakozik fel a világ. Megmutatjuk erőnket, és nem fogunk meginogni."

Az újabb szankciók közül a legnagyobb hatása annak lehet, hogy Biden bejelentése szerint szövetségeseikkel együtt lépéseket tesz Oroszország MFN-státuszának (most favored nation) visszavonására. Ez azt jelentené, hogy megvonnák Oroszországtól a nemzetközi kereskedelmi egyezményekben a kiemelt, legkedvezőbb egyezményekre jogosító státuszt, ezzel megnyitva az utat ahhoz, hogy az államok magas vámokat vessenek ki az orosz termékekre, vagy akár meg is tiltsák azok importját.

Ez önmagában nem változtatna Oroszország kereskedelmi kapcsolatain, de erős jelzést küldene a világ országainak. Az Egyesült Államok már korábban megtiltotta az orosz olaj és gáz importját, Kanada pedig egyoldalúan felfüggesztette Oroszország MFN-besorolását, és gyakorlatilag minden Oroszországból érkező árura 35 százalékos vámot vetett ki.

Biden arról is beszélt, hogy "megtették az első lépéseket" az orosz vodka, tengeri hal és gyémánt importjának betiltásának irányába.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Dróntámadás érte a Barátság vezeték egy fontos pontját
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 16:27
Egy szivattyúállomást támadtak drónok.
Makro / Külgazdaság Nagyon pipa lesz, ha meglátja, hogyan alakul a benzin ára
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 12:02
Erre lehet számítani akutakon, már a keddi naptól.
Makro / Külgazdaság Szerdától olcsóbbak lehetnek a hitelek?
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 09:57
Az Mfor Elemzői Konszenzus nem hozott egységes eredményt: egyesek már kedden várnak kamatcsökkentést az MNB-től, mások csak márciusban.
Makro / Külgazdaság Kibújt a szög a zsákból: ezért is stagnálhatott a gazdaság tavaly
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 08:30
A növekedés egyik fő motorja lefulladt: a tavalyi negyedik negyedévi beruházások a nyers adatok szerint 1,3, szezonálisan kiigazítva 1,7 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint 2024 azonos időszakában – tette közzé a KSH.
Makro / Külgazdaság Ennyi volt, szertefoszlik egy álom: nem lesz elektromos Lambo
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 08:24
Úgy ítélték, hogy ezeket bizony el kell engednie a vállalatnak.
Makro / Külgazdaság Léket kapott a MAGA-terv: sorra faképnél hagyják a nagyhatalmak az USA-t
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 06:14
Kína még ráadásul fel is szólította az egyoldalú intézkedések kapcsán az Egyesült Államokat.
Makro / Külgazdaság Trump mondott egy kövéret, és újra elsütötte kedvenc fegyverét
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 08:25
Az lehet, hogy hallott Trump globális vámjairól, de az már a múlté. Újra emel az elnök.
Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG