2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A Statoil norvég energiavállalat megkapta az engedélyt arra, hogy használja a tengerfeneket Skócia keleti partja mellett - így megépülhet a világ első úszó partmenti szélerőmű-farmja. Ha beválik, olyan országok is telepíthetnek szélerőműveket a tengerre, amelyek partjainál eddig nem tette lehetővé az építést a technológia.

A Hywind projekt öt darab hat megawattos turbinából áll majd össze, amelyek a tengerfenékhez rögzített acélcsövek segítségével lebegnek majd a vízen 25 kilométerre Peterhead városától - számol be a Bloomberg.

A norvég vállalat által kiadott közlemény szerint a Crown Estate, vagyis a brit királyi birtokokat, ingatlanokat kezelő holding megadta a szükséges engedélyt, így a Statoil megkezdheti az építést. A parti és partközeli munkálatok várhatóan még idén megkezdődnek, a turbinákat 2017-ben szerelik fel.

A hír persze nem csak a norvégok számára bít nagy jelentőséggel: az úszó turbinák segítségével a mélyebb vizeken is lehetséges lesz partmenti szélerőmű-telepeket létesíteni, ami új lehetőségeket nyit meg Japán és a mediterrán országok előtt is. A Statoil már 2009-ben megkezdte a teszteket az első úszó turbinával a norvég partok mentén; a Híwind lesz az első, több turbinával felszerelt egység.

A projekthez egy kissé hatásvadász bemutatófilmet is készített a Statoil:

Ahol jó szelek fújnak

Nemrég a dán Dong Energy jelentette be, hogy megépítik ugyanebben a térségben a világ eddigi legnagyobb szélerőmű parkját. A Hornsea Project One névre keresztelt vállalkozás keretén belül a cég egy 407 négyzetkilométeren fekvő, hozzávetőlegesen 1,2 gigawatt kapacitású szélerőműparkot épít a brit partoknál. Így lesz megoldva egymillió háztartás energiaellátása >>

Ingyen energia azért nem létezik

Bár a megújuló energiaforrások szerepe óriási, Holoda Attila energetikai szakértő szerint ezekben sem feltétlenül helyes elvakultan hinni. Belegondolt már abba, hogyan készülnek a napelemek, vagy szélerőművek? Abba, hogy milyen energiákat fogyaszt a megalkotásuk? Amikor az ökológiai lábnyomokat hasonlítjuk össze, érdemes egy nagyot hátralépni, hogy onnan kalkuláljunk értéket - a megújulók sötét oldala >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elájul, ha meglátja, mennyit keres Lionel Messi
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 12:52
Évi 70 és 80 millió dollár közötti pénzt keres.
Makro / Külgazdaság Még a választás előtt megpróbálják eladni a Nemzetgazdasági Minisztérium épületét
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 10:58
Ez eddig a negyedik árverés és a negyedik kikiáltási ár: 35,1 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Leminősítette Budapest besorolását a Moody's
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 09:36
Legutóbb decemberben rontották a főváros osztályzatait.
Makro / Külgazdaság Felháborította Szijjártó Pétert az Európai Unió válasza az orosz olaj ügyében (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:52
A magyar kormány a szlovákkal közösen az Európai Bizottsághoz fordult a leállított Barátság kőolajvezeték és az orosz olajszállítások miatt, de Szijjártó Péter szerint felháborító válasz érkezett.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, beszakadt a munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:30
Az Egyesült Államokban februárban váratlanul 92 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta pedig 4,4 százalékra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Mindenki a Közel-Keletre figyel, de eközben így áll a venezuelai helyzet
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 14:00
Az Egyesült Államok és Venezuela megállapodott a diplomáciai és konzuli kapcsolatok újbóli felvételéről – erről a BBC számolt be.
Makro / Külgazdaság Két nap alatt 28 forintot emelkedhet a dízel ára
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 12:51
Csütörtökről péntekre 11 forinttal emelkedett a dízel átlagára, szombaton pedig további 17 forinttal emelkedik a nagykereskedelmi ár, amelyet a kutak átháríthatnak a tankolókra. A benzin nagykerára 7 forinttal nő szombaton.
Makro / Külgazdaság Elárulta a NAV, miért tartják Budapesten a hét ukrán pénzszállítót
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 11:17
Pénzmosással gyanúsítják azt a hét pénzszállítót, akik Ausztriából Ukrajába vittek volna 35 millió euró készpénzt és 9 kilogramm aranyat. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal azt is hozzátette, ebben az évben mennyi készpénzt és aranytömböt vittek Magyarországon keresztül Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Nem csak a napsütés miatt örülhetnek ma a Karmelitában
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 08:30
A csaknem két éve folyamatosan negatív ipari termelés ha árnyalatnyival is, de januárban éves szinten végre emelkedett. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: A Magyarországon áthaladó, Ukrajnának fontos dolgokat le fogjuk állítani
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 08:19
Pénteken beszélt erről a miniszterelnök a Kossuth Rádióban, és azt is elmondta, megfelelő választ kell találnia a kormánynak az ukrán vezetés részéről érkező zsarolásra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG