3p

A legfrissebb hírek szerint nagy bajban vannak a várost védő orosz csapatok.

Ahogy már reggeli háborús hírösszefoglalónkban is jeleztük, az ukrán erők a nehéz terepviszonyok (az esők miatt sártengerré változott vidék) ellenére is haladnak Liman körülzárásával.

Az azóta beérkezett hírek szerint ez tulajdonképpen megtörtént, és az Oszkil-folyó keleti oldalán még korábban kialakított hídfőállást minden irányban ki tudták szélesíteni az ukránok. Déli irányban ez azt jelenti, hogy Kolodjezi felszabadításával már a Limant védő orosz csapatok hátában vannak, és ha nem is ellenőriznek még teljesen minden, a városba vezető útvonalat, a Limant Kreminnával összekötő főút már biztosan nem járható orosz részről.

A hírek szerint Putyin azt a parancsot adta ki ezen a fronton harcoló csapatainak, hogy egyetlen lépést sem hátrálhatnak, és úgy tűnik, hogy Liman orosz védői - akiknek egy része az izjumi ukrán körülzárásból tudott még korábban kimenekülni - bevárták, amíg elvágják a menekülési útvonalaikat. Pontosan nem tudjuk, milyen létszámú orosz erőket zárhatnak így körbe az ukránok, de feltehetően jelentős, több száz, vagy akár több ezer fő lehet a város környéki védelmi állásokban.

Ráadásul az ukránok további fontos településeket is fenyegetnek a front más szakaszain: Borova keleti összeköttetéseit is elvághatják, illetve Kupjansz környékén is sikerült kiszélesíteniük hídfőállásaikat.

Az orosz hadvezetés talán abban reménykedik, hogy a már a frontokra érkező, frissen besorozott tartalékosokkal feltöltött egységek lehetővé teszik az ellentámadást, ám ezek feltehetően sem olyan kiképzést, sem olyan felszerelést nem kaptak, hogy támadó hadműveletekben bevethetők legyenek.

Egy tegnap nyilvánosságra került videón például egy most behívott tartalékos beszél arról, hogy egy-két napon belül Herszonba küldik őket egy harckocsiezred kötelékében.

"Hivatalosan közölték velünk, hogy nem lesz semmilyen kiképzés, mielőtt a háborús zónába küldenek minket. Az ezred parancsnokai is megerősítették ezt. Szeptember 29-én Herszonba küldenek minket. Gondolkozzatok el ezen, döntsétek el magatok, mit kezdtek ezzel. Nem volt lövészet, nem volt elméleti kiképzés, semmi"

- mondta el az orosz katona, akit sikerült is beazonosítania Mark Krutov szakértőnek, aki azt is kiderítette, hogy minden bizonnyal a Moszkva környékén állomásozó 2. gárda-lövészhadosztály egységéhez tartozik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A nap képe: nem egyedül vonatozott Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 15:49
A miniszterelnök Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszterrel közösen szállt fel egy menetrendszerinti vonatra.
Makro / Külgazdaság Sokkoló adatot közölt a Pénzügyminisztérium a hiányról
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 12:52
Június végén a hiánycél 80,2 százalékát érte el a központi alrendszer deficitje.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor: a jogállam helyreállítását ígérte
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:37
A volt kormányfő szerint Sulyok Tamás volt Magyarország utolsó legitim köztársasági elnöke.
Makro / Külgazdaság Megint drasztikusan drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:11
A kiskereskedelemi átlagárakban nem biztos, hogy megjelenik.
Makro / Külgazdaság K&H: több mint kétszeresére nőtt az új terméket tervező vállalatok aránya
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 09:13
A vállalatok 57 százaléka számolt be jelentősebb digitális fejlesztésről, ami a kutatás történetének legmagasabb értéke.
Makro / Külgazdaság Nem tágít a jegybank: újabb kamatcsökkentésre utalt Varga Mihály
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 16:45
Varga Mihály két fő okkal indokolta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának júliusi, 25 bázispontos kamatcsökkentését, amivel az irányadó ráta több mint 4 éves mélypontra, 5,75 százalékra süllyedt. A döntés egyhangú volt, a közel-keleti háború kiéleződése ellenére sem volt olyan tanácstag, aki kamattartásra szavazott volna.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Varga Mihályék, ismét változik az alapkamat
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 14:01
Ahogy azt Varga Mihály jegybankelnök az előző, június 23-i kamatdöntő ülésen is jelezte, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa júliusban is 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Kicsattannak a német gazdasági szereplők
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 12:59
Rég nem voltak ennyire optimisták a meghatározó német gazdasági szereplők.
Makro / Külgazdaság Elsőre lehetetlen küldetésnek tűnik, de van, ami reményt adhat Kármán Andráséknak
Imre Lőrinc | 2026. július 21. 10:57
A költségvetési szabályok megsértése miatt már két éve van folyamatban túlzottdeficit-eljárás a magyar kormánnyal szemben, habár ennek a megszüntetése alapkövetelmény lenne az euró bevezetéséhez. A számok alapján egyelőre ez inkább csak vágyálomnak tűnik, de jó hír, hogy az Európai Bizottság inkább a tendenciára kíváncsi.
Makro / Külgazdaság Újabb gigászi hitelösszeg folyhat be Zelenszkijéknek
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 10:42
Már meg is született erről a döntés az érintett nemzetközi szervezetnél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG