3p

Figyeli az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz a magyar kormány - és ezek alapján fog cselekedni.

A Budapest Fórum a Fenntartható demokráciák építéséért külpolitikai konferencia szerda délutáni szekciójának nyitóbeszédét tartotta David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete.

"Ne azt nézd, amit a kormány mond, hanem amit tesz"

- kapta a tanácsot a nagykövet, mielőtt budapesti állomáshelyére érkezett, idézte fel David Pressman beszéde elején. Hozzátette, hogy korábban hallgatólagosan elfogadta az amerikai diplomácia, hogy a magyar kormány mást mond, mint amit tesz, és hajlandóak voltak túllépni a retorikainak minősített túlzásokon.

David Pressman budapesti amerikai nagykövet beszél a Budapest Forum konferencián
David Pressman budapesti amerikai nagykövet beszél a Budapest Forum konferencián
Fotó: Klasszis Média

Azonban a nagykövet szerint egyre inkább - aggasztó módon - egybeesik a magyar kormány retorikája és a kormány intézkedései.

"Elértük a pontot, hogy egy Budapesten a demokráciáról rendezett konferencián, illetve Washingtonban is egyre többen megkérdezik, hogy Magyarország még demokrácia-e"

mutatott rá David Pressman.

Ezzel kapcsolatban felidézte a Szuverenitásvédelmi Hivatal tevékenységét, amely a demokrácia két pillérét, a szabad sajtót és a civil társadalmat vette célba első vizsgálataival.

"Valamit véd a Szuverenitásvédelmi Hivatal, de az nem Magyarország szuverenitása"

- jelentette ki a nagykövet.

Iványi Gábor példáján azt is felidézte, hogy a kormányzati retorikának, a kormánysajtó lejárató kampányainak nagyon is valós következményei vannak, jogi és egzisztenciális szempontból is.

David Pressman végül saját, fél évvel ezelőtti, a Magyarország NATO-tagságának évfordulóján tartott beszédét idézte fel. Akkor a nagykövet azt kérte a magyar vezetéstől, hogy „az átláthatóság, a párbeszéd, a pártatlanság és a demokrácia iránti elkötelezettség” irányába mozdítsák el a két ország kapcsolatát.

"Az eltelt hat hónap világosan megmutatta, hogy a magyar kormány mit választott - és ez nem az átláthatóság, a pártatlanság és a demokrácia iránti elkötelezettség"

- mondta Pressman, rámutatva, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárásai, Orbán Viktor moszkvai látogatása, az Iványi Gábor elleni eljárás mind ebben a hat hónapban történtek, "ez nem egy évtized mérlege".

Arra figyelmeztette a nagykövet a magyar vezetést, hogy a "csak szavak" kifogása immár nem működik. Ha pedig a magyar kormány arra számít, hogy Donald Trump győzelme esetén majd minden helyreáll a két ország viszonyában, az veszélyes játék. Arról beszélt, hogy nem szabad egy stratégiai szövetséget két erős személyiség személyes szövetségévé szűkíteni. "Ha nem a várakozásaik szerint alakul az elnökválasztás, akkor nincs B-terve a magyar kormánynak. Ez nem racionális" - mondta a nagykövet.

"Amit korábban egy szemforgatással elintéztünk, azt most szem előtt kell tartani. Komolyan kell venni a magyar kormány szavait, és ezeknek megfelelően cselekedni"

- zárta a beszédét David Pressman, megismételve azt a korábbi figyelmeztetését, hogy az Egyesült Államok nem fogja tétlenül nézni a magyar vezetés a nyugati szövetségi rendszereket, illetve a magyar demokráciát aláásó intézkedéseit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG