3p

Ezek az elmúlt órák legfontosabb háborús és azzal kapcsolatos fejleményei.

  • Volodimir Zelenszkij kedden meglátogatta az ukrán csapatokat a donyecki Avdiivkában – közölte az ukrán elnök hivatala. Zelenszkij meghallgatta a parancsnokok beszámolóit a harctéri helyzetről, és kitüntetéseket adott át a katonáknak.
  • Zelenszkij és Kevin McCarthy, az Egyesült Államok képviselőházának elnöke kedden telefonbeszélgetést folytatott, amelyben megvitatták Ukrajna fegyverszükségletét, valamint az Oroszországgal szembeni szankciók fokozását. Zelenszkij a Twitteren azt mondta, köszönetet mondott McCarthynak a kongresszus kétpárti támogatásáért.
  • A moszkvai bíróság elutasította Evan Gershkovich amerikai újságíró fellebbezését, hogy kiengedjék az előzetes letartóztatásból, ami azt jelenti, hogy legalább május 29-ig egy volt KGB-börtönben marad, amíg az ellene indított kémügyet vizsgálják. Gershkovich tagadja a kémkedés vádját.
  • Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a jövő héten New Yorkban tárgyal António Guterres ENSZ-főtitkárral a fekete-tengeri gabonaexport-megállapodásról, néhány héttel azelőtt, hogy a paktum lejárhat, hacsak nem teljesítik a saját exportjával kapcsolatos orosz követeléseket.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ukrán katonák társaságában a kelet-ukrajnai Donyecki területen húzódó front közelében lévő Avdiivkában 2023. április 18-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ukrán katonák társaságában a kelet-ukrajnai Donyecki területen húzódó front közelében lévő Avdiivkában 2023. április 18-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat

  • Lengyelország bejelentette, hogy kamerák és mozgásérzékelők ezreit telepíti az orosz kalinyingrádi enklávéval közös határa mentén, hogy megakadályozzák a Varsó szerint Moszkva által szervezett illegális migránsátlépéseket. Mariusz Kaminski lengyel belügyminiszter elmondta, hogy a rendszer csatlakozik a 200 kilométeres határon épülő szögesdrót-kerítéshez.
  • Az orosz erők fokozzák a nehéztüzérség alkalmazását és a légicsapásokat Bahmutban – közölte kedden a kijevi szárazföldi erők parancsnoka. Oroszország jelentős veszteségeket szenved a csatában – mondta.
  • Egy orosz tüzérségi támadásban egy ember meghalt, és további kilenc megsebesült Herszonban – közölték regionális tisztviselők. A hatóságok szerint a város központjában lévő piacot ütötték el.
  • A svéd Absolut vodka gyártója bejelentette, hogy beszünteti az összes oroszországi exportot, miután Svédországban és a közösségi médiában fellángoltak a márka bojkottjára irányuló felhívások – jelentette az AFP francia hírügynökség.
  • Oroszország “még nem” tervezi a Wikipédia blokkolását – mondta digitális ügyekért felelős minisztere kedden, miközben a moszkvai bíróság újabb bírságot szabott ki az online enciklopédiára, amiért nem távolította el az Oroszország által illegálisnak ítélt tartalmat.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Német, kínai és tajvani szárnyakra ült rá a magyar ipar
Imre Lőrinc | 2026. július 5. 13:44
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei inflációs előrejelzéséhez képest jóval szerényebb mértékben (hiszen azt 3,8 százalékról 1,8 százalékra, drasztikusan csökkentette), de a 2026-os hazai GDP-prognózisát is módosította. A jegybank a júniusi Inflációs jelentésében már 2 százalékos növekedéssel számol, ami jövőre 3 százalékra pöröghet fel. Az év elején valóban láthattunk már egy élénkülést a gazdaságban, de az egyik húzóágazatunk teljesítménye mögött több érdekesség is meghúzódik.
Makro / Külgazdaság Foci-vb: ünneprontók ünnepe
Privátbankár.hu | 2026. július 5. 08:28
Két rendkívül unalmas mérkőzésen Marokkó és Franciaország jutott elsőként a legjobb nyolc közé az Egyesült Államok 250-ik születésnapján.
Makro / Külgazdaság Elárulta a szakértő, hogy miben a legerősebbek és a leggyengébbek a magyar cégek – Interjú
Imre Lőrinc | 2026. július 4. 10:24
A magyarországi kis- és középvállalkozások szakmai tudása kiemelkedő, de hatékonyságuk alapján az európai uniós mezőny alján találhatók – mondta el a Privátbankárnak adott interjúban a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója. Fehérváry Tamást az Ipar Napjai szakkiállításon arról is kérdeztük, hogy az új kormányzati ciklusban hogyan lehetne átalakítani a támogatott hitelek rendszerét, ami részben már el is indult, a Széchenyi Kártya Program likviditási célú hiteleinél ugyanis eltörölték a 3 százalékos kamatplafont.
Makro / Külgazdaság Teljesen leáll a debreceni Semcorp-fóliagyár, amíg nem javítják meg a tűzoltó-berendezést
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 18:11
A tűzvédelmi hatóság azonnali hatállyal minden tevékenységet megtiltott a Semcorpban.
Makro / Külgazdaság Újabb számokat posztolt az államtitkár Szijjártó Péter magángép-bérléseiről
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 17:44
A korábbi külügyminiszter eddig nem reagált arra, hogy négy év alatt 4 milliárd 865 millió forintot fordított bérlésre.
Makro / Külgazdaság Elviselhetetlen volt a hőség Belgiumban, nagyot ugrott a halálozások száma
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 16:01
Szombaton tetőzött a hőhullám Belgiumban, csak aznap 572 halálesetet tulajdonítottak a hőségnek. Összesen 1222-vel többen haltak meg az erre az időszakra vonatkozó átlagnál.
Makro / Külgazdaság Ismét támogathatja az elektromosautó-vásárlást a kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 14:29
Megjöttek az uniós források, a Helyreállítási Alapból pedig zöldítenék a vállalkozók autóflottáit. 
Makro / Külgazdaság Itt az első nagy projekt a feloldott európai uniós forrásokból: Vitézy Dávid jelentette be
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 13:30
Aláírta a budai fonódó villamoshálózat folytatásának 32,2 milliárd forint értékű európai uniós támogatási szerződését Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter.
Makro / Külgazdaság Megállt a vészjósló folyamat a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 11:40
Szombattól nem változik sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Magyar Péter által felvázolt rémisztő hiánnyal kapcsolatban Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 3. 11:19
A pénzügyminiszter a Magyar Hangnak adott interjút.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG