3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Magyarországot is elérte a nemzetközi üzemanyagárrobbanás, ezért a kormány védett árat vezetett be mindkét üzemanyagtípus esetében – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a kormány rendkívüli ülését követően. A Független Benzinkutak Szövetsége egészen mást javasolt, szerintük jelenleg még több a nyitott kérdés, mint a válasz. De vajon hogyan kerülhetők el az ellátási problémák?

A kormányfő elmondta, hogy a benzin esetében literenként 595 forint, a gázolajnál pedig literenként 615 forint az a maximális ár, ami fölé nem mehetnek a kiskereskedelmi árak. Emellett az állami kőolajkészleteket is felszabadítják.

A kormány a Barátság kőolajvezeték leállása miatt február 20-án már bejelentette, hogy „a hazai és régiós fogyasztók zavartalan üzemanyag-ellátása érdekében 250 ezer tonna kőolajat szabadít fel a biztonsági készletből. Az értékesítésre felajánlott mennyiség a teljes tartalék mintegy 40 százalékát teszi ki, visszapótlásáról legkésőbb augusztus végéig gondoskodni kell”. Ennek függvényében a teljes tartalék 625 ezer tonnának felel meg – számol be róla laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.hu.

A Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) elnöke a döntést követően a portálnak úgy reagált, hogy „olyan veszély nincs, hogy már holnap nem lesz elegendő üzemanyag, de ha nagyobb a fogyasztás, mint az utánpótlás, akkor hosszabb távon lehetnek problémák.” 

Gépész László hozzátette, hogy a legfrissebb információik szerint már 1400 olyan rendelés feküdt a Molnál, amit nem tudott teljesíteni. „Sok kisbenzinkúttól kaptunk olyan értesítést, hogy csúsznak a nagykereskedők a szállításokkal. Ezeknek az eseteknek a száma pedig folyamatosan növekszik” – fogalmazott. A szövetség logisztikai segítséget ajánlott a Molnak a nagyobb ellátási problémák elkerülése érdekében.

Gépész László azt is kijelentette, hogy amíg a nagykereskedelmi ár és a kiskereskedelmi ár ilyen szinten elválnak egymástól (a különbség literenként 60-70 forint is simán lehet), a töltőállomásoknak egyszerűen nem éri meg üzemanyagot beszerezniük. „Vagy kompenzációt vagy adóelengedést fognak kérni, vagy bezárnak. Senki sem fog veszteséggel üzemelni.”

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a részletszabályok miatt mindenképp meg kell várni a Magyar Közlönyben megjelenő rendeletet.

A teljes cikkből az is kiderül, hogy a védett árak helyett a Független Benzinkutak Szövetsége milyen intézkedést javasolt. De arra is választ kaphatnak, hogy milyen egyéb javaslatokkal élt még a szövetség az Energiaügyi Minisztérium felé, amik segíthetnek a feszült ellátási helyzet megoldásában.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újra megnyílhat egy másik fontos pénzcsap is Magyarország számára
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:42
Az uniós pénzek mellett a Norvég Alap is újra érkezni kezdhetnek..
Makro / Külgazdaság Rendszerszintű egyenlőtlenségek jellemezték a magyar választást
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 12:26
Állítják a voksolást megfigyelő civil szervezetek.
Makro / Külgazdaság Mi lesz a Mol szerbiai bevásárlásával?
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 10:59
Egyeztettek a NIS-üzletről Belgrádban.
Makro / Külgazdaság 50 milliárd dollárnyi olaj veszett oda a közel-keleti válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 09:44
500 millió hordó tűnt el a világpiacról.
Makro / Külgazdaság Nem hiába kongatják a vészharangot? Már a német pénzügyminiszter is aggódik a kerozinhiány miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 16:37
Bajban lesz a légiközlekedés, ha nem gyorsul fel az átállás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: ebben a választókerületben a Tisza nem fogadja el a választási eredményt
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 15:22
A választókerületben, ahol egy másik Magyar Péter nevű jelölt is indult.
Makro / Külgazdaság Euró, uniós pénzek, védett árak és piaci bizalom: mi várható a gazdaságban a Tisza-kormánytól? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. április 18. 14:40
Több olyan vállalást is tett az április 12-i választáson kétharmados többséget szerző Tisza Párt, amelyek új korszakot nyithatnak a magyar gazdaságpolitika történetében. Ennek talán legszimbolikusabb lépése az euró bevezetése lenne, ami ebben a ciklusban biztosan nem, inkább a 2030-as évek elején valósulhatna meg – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. 
Makro / Külgazdaság Vészesen fogynak a tartalékok, de az olcsó benzin velünk marad
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 11:24
Erre számíthatunk az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: megvan, ki lehet a Tisza Párt frakcióvezetője
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 09:47
Eddig a fővárosi frakciót vezette.
Makro / Külgazdaság Tovább emelkedett a Tisza Párt mandátumainak száma, megfordult az állás
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 09:11
A külképviseleti és átjelentkező választókon múlt az eredmény.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG