3p
Nem is olyan régen engedték szabadon a WikiLeaks-nek szivárogtató Chelsea Manninget, helyette most újabb nevet kell megtanulnunk: Reality Winner. Tegnap megjelent egy cikk, amely szerint megint kiszivárgott valami az NSA-tól, és egyre biztosabbá válik, hogy tényleg megtámadták a hackerek az amerikai szavazógépeket.
EPA/OLIVIER DOULIERY

A 25 éves georgiai volt katonanő ellen tegnap emeltek vádat, miután kiderült, hogy ő volt az Intercept internetes lapnak szivárogtató névtelen forrás. A cikk szerint egyébként az orosz katonai hírszerzés hackerei legalább egy szavazórendszert gyártó céget megtámadtak, valamint rengeteg adathalász üzenetet küldtek ki a területi választási biztosoknak.

Reality Leigh Winner a Nemzetbiztonsági Ügynökségnek dolgozó egyik georgiai vállalat szerződéses munkatársa volt, így megfelelő biztonsági vizsgálat után hozzáférhetett az NSA titkosított dokumentumaihoz is.

Az NSA-től kiszivárogtatott dokumentum azonban nem szól arról, hogy a hackertámadásnak volt-e bármi kihatása a választási eredményekre.

Winner, aki korábban hat évet a katonaságnál töltött és jól beszél farszi és pastu nyelven, elismerte, hogy szándékosan szivárogtatott ki titkos adatokat és információkat, és kiderült az is, hogy összesen hatan másolták ki folyamatosan a titkosított anyagokat, ám csak ő állt kapcsolatban a hírportállal.

A The Intercept május végén bejelentkezett az NSA-nél, hogy a dokumentációra hivatkozva további információkat kérjen az orosz szálak vizsgálatairól. A portál kommunikációs vezetője szerint valaki névtelenül juttatta el hozzájuk a hírszerzési adatokat.

Assange kiállt mellette

Hétfőn este Julian Assange, a WikiLeaks  alapítója és szerkesztője felhívást tett közzé, amelyben Winner támogatására szólította fel a közvéleményt. Megítélése szerint Reality Leigh Winnert azért vádolják, mert volt bátorsága segíteni a valóság megismerésében.

A Wikileaks ma egyébként már arról írt Twitteren, hogy információik szerint az Intercept egyik munkatársa buktatta le Winnert, lévén megadta a kiszivárogtatott jelentés számát, a dokumentumot, és az irányítószámát az NSA-nak, akik ezután már viszonylag könnyedén megtalálták a nőt.

A most kikerült dokumentumok lemásolásáért és közzétételéért egyébként a legnagyobb kiszabható büntetés 10 év.

A WikiLeaks ma egyébként már lényegében "vérdíjat" tűzött ki a Winnert lebuktató riporterre:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Min kellene és min lehetne változtatni április után? László Csabával erről is beszélünk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 11:11
A volt pénzügyminiszter január 14-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média immár 6. évfolyamába lévő egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Itt a nagy 2025-ös autólista: a Toyota, a Suzuki és a Ford is győztesnek érezheti magát
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 09:16
Megosztott a magyar autó- és kishaszongépjármű-piac. A Toyota nyerte az összesített piaci versenyt, de a haszon-gépjárműveknél csúnyán kikapott a Fordtól.
Makro / Külgazdaság Meglepetést hoztak a novemberi ipari termelői árak
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:45
Az ipari termelői árak 2025. novemberben átlagosan 2,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól és 0,3 százalékkal az előző havi áraktól.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak, de csökken a munkaképes korú népesség is
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 08:30
Novemberben 4,4 százalék volt a munkanélküliségi arány, de kilencvenezerrel kevesebben dolgoztak, mint két évvel korábban. Közel öt éve nem volt ennyire kevés gazdaságilag aktív, és dolgozó férfi Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Trump akár a hadsereget is bevetné, hogy megszerezze Grönlandot
Privátbankár.hu | 2026. január 7. 07:28
Úgy tűnik, egyelőre nem érdekli az amerikai elnököt, hogy Grönland esetleges megszerzése miatt megromolhat a kapcsolata több NATO-tagállammal. Továbbra is vásárlásban gondolkodik, de lehetségesnek nevezte a hadsereg bevetését.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot nem tűzi ki a MAGA sapkájára Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 17:01
Az amerikai gazdasági aktivitás növekedése lassulást mutatott decemberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Inflációs meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 15:40
Németországban 1,8 százalékra, 2024 szeptembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az éves infláció decemberben az előző havi 2,3 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden közzétett előzetes adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az EU-ból
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 12:37
Lassult az euróövezet gazdasági növekedése decemberben.
Makro / Külgazdaság Mi még egy hetet várhatunk arra, amit a franciák már most tudnak
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 10:17
Lassul az infláció, csak 0,8 százalékkal emelkedtek éves szinten az árak decemberben Franciaországban. 
Makro / Külgazdaság Megint jött egy rossz hír a KSH-tól: romlott az egyenleg
Privátbankár.hu | 2026. január 6. 08:36
A kormányzati szektor III. negyedévi hiánya 909 milliárd forint volt, a GDP 4,2 százaléka. Az egyenleg 95 milliárd forinttal, 0,2 százalékponttal kedvezőtlenebb az egy évvel korábbinál – írja a KSH.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG