2p
Komoly gazdaságélénkítő lépésekre készül hamarosan a kormány, de a részletekről semmit sem árult el Varga Mihály. Hogy jön majd össze az éveken át tartó 4 százalék feletti növekedés?

Jönnek a gazdaságélénkítő lépések - egyelőre konkrétumok nélkül

Rövid időn belül több gazdaságélénkítő intézkedést ígért Varga Mihály a Magyar Idők csütörtöki számában, konkrétumokról azonban nem esett szó. Annyit árult el: az intézkedésekkel hatékonyabban kiaknázhatók az ország gazdasági tartalékai, és 2019 után is stabilan fenntartható marad a 4 százalék feletti növekedés.

Az EBRD nemrég optimista, 3,8 százalékos becslést adott a magyar GDP éves növekedésére 2018-ra, de messze nem olyan optimisták, mint a kormány, amely 4,3 százalékos növekedést vár. Még nagyobb az eltérés az EBRD illetve más elemzők és a kormány várakozásai között hosszabb távon: míg előbbiek a mostaninál is lassabb bővülést várnak, a kormány a következő 4 évre stabilan legalább 4 százalékos növekedést vázolt fel. Varga szerint azonban a múltban is az volt a jellemző, hogy az elemzőknek kellett felzárkózniuk a magyar kormányzati előrejelzésekhez, ezért arra számít, hogy év közben tovább javulnak az értékelések.

Nem tetszik a kormánynak az EBRD iránya

A nemzetgazdasági miniszter az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank éves közgyűlésén vett részt; az interjúban elmondta, hogy Magyarország aggodalommal figyeli a pénzintézet jelenlegi politikájának irányát -  a gazdaságilag fejletlenebb európai államok felzárkózásának segítése helyett mostanában Európán kívül, ázsiai, afrikai vagy közel-keleti beruházási lehetőségeket keres.

Fellélegezhetnek a magyar bankok - semmire sem készül a kormány?

Az állam és az EBRD korábban 15-15 százalékos részesedést vásárolt a magyar Erste Bankban, Varga elmondása szerint jelenleg nincs tervben, hogy felülvizsgálják a tulajdonlást - magyarán nem készülnek eladni a részesedést. Ugyanígy "a bankrendszert érintő egyéb lépések nincsenek tervbe véve", a jelenleg még állami tulajdonban lévő Budapest Bank értékesítése előkészületben van.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
Makro / Külgazdaság Ilyen még soha nem történt a magyar kereskedelemben
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:47
Csökkent a terminálok száma – de miért?
Makro / Külgazdaság Mélypontok közelében tántorog a jen
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:19
Hiába volt a kamatemelés?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG