2p

Az Európai Bizottság új egységes piaci válságkezelési keretet mutatott be, hogy jövőbeli vész- és válsághelyzetek esetén megőrizze az áruk, a szolgáltatások és a személyek szabad mozgását, valamint a kulcsfontosságú áruk és szolgáltatások folyamatos elérhetőségét.

Az új eszközök lehetővé fogják tenni a gyors és egységes reagálást, hogy újabb válságok esetén biztosítani lehessen az egységes piac nyitottságát, valamint azt, hogy a létfontosságú áruk továbbra is rendelkezésre álljanak - mondta el Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos a válságkezelési keret bemutatásakor.

Az Európai Bizottság új egységes piaci válságkezelési keretet mutatott be. Margrethe Vestager. Fotó: MTI
Az Európai Bizottság új egységes piaci válságkezelési keretet mutatott be. Margrethe Vestager. Fotó: MTI

Az új eszköz kiegyensúlyozott válságkezelési keretet hoz létre az egységes piacot fenyegető különböző veszélyek azonosítására és a piac zökkenőmentes működésének biztosítására. Új mechanizmust biztosít az egységes piac nyomon követésére, a különböző kockázati szintek azonosítására és a megfelelő válasz koordinálására. Létrejön egy tanácsadó csoport is, amely az Európai Bizottság és a tagállamok képviselőiből áll. Feladata az adott helyzet értékelése és a legmegfelelőbb válaszintézkedések ajánlása lesz - közölte.

Az uniós bizottság közleményéből kiderült, a testület ajánlhatja a tagállamoknak, hogy a válság idején fontos áruk rendelkezésre állásának elősegítésére bővítsék vagy módosítsák termelőkapacitásaikat, illetve gyorsítsák fel a termékek engedélyezésének folyamatát. Azt is ajánlhatja a tagállamoknak, hogy a normál körülmények között képzett stratégiai tartalékokat célzottan osszák el.

Rendkívüli körülmények között a brüsszeli testület célzott, adott esetben kötelező információkéréseket intézhet a gazdasági szereplőkhöz. Arra is felkérheti őket, hogy fogadják el a válság idején fontos termékekre vonatkozó elsőbbségi minősített megrendeléseket. Továbbá bizonyos termékek gyorsabb tesztelés és akkreditáció révén gyorsított forgalomba hozatalát rendelheti el, ami vészhelyzetben is biztosítani fogja elérhetőségüket - írták.

A javaslatot az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa fogja megvitatni. Elfogadása után a rendelet a kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba - közölte az Európai Bizottság.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Menetel a magyar gazdaság a béka feneke alá: már csak minimális növekedésre számít a szakértő
Herman Bernadett | 2025. június 16. 16:48
A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti – ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
Makro / Külgazdaság Ha a legsötétebb jóslatok jönnek be, durva infláció vár ránk
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 15:27
Az izraeli-iráni háború miatt komolyabban megugrott az olajár, egyes jóslatok 100-120 dolláros hordónkénti árat sem tartanak kizártnak. Munkatársunk a Trend FM reggeli műsorának vendége volt – a témák között a plázastop szigorítása is szerepelt.
Makro / Külgazdaság Ki nem találná, melyik országból jött a legtöbb menekült az unióba
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:49
Összességében csökkent a menedékkérők száma az első negyedévben, itt vannak a friss statisztikák.
Makro / Külgazdaság Nem lassít az Európai Bizottság – jön az összeütközés Magyarországgal?
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:18
Az uniós energiaügyi biztos nem enyhítene a korábban felvázolt, a magyar kormány által élesen kritizált intézkedéscsomagon.
Makro / Külgazdaság Rábólintott a kiárusításra Donald Trump, de az elemzők aggódnak az acélipari óriási miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 10:36
Zöld utat kapott a US Steel felvásárlása, de az amerikai kormány megőrzi a befolyását.
Makro / Külgazdaság Bajban a Boeing, de a távoli jövőt még optimistán látják
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 09:19
A kereslet csak kicsit fog csökkenni, de a saját teljesítményére vonatkozó előrejelzéseit lejjebb csavarta a cég.
Makro / Külgazdaság Félelmetes jelentés: egyre több a nukleáris fegyver a világban
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 08:52
Véget ér a nukleáris arzenálok csökkentésének korszaka a kutatóintézet szerint.
Makro / Külgazdaság Harcias hangulatban szállt repülőre Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 07:53
Nem hagyja elvenni az orosz energiát.
Makro / Külgazdaság Hány órát kell dolgozni? A német kancellár ősi recepttel élénkítené a gazdaságot, de az ötlet problémás lehet
Privátbankár.hu | 2025. június 15. 14:10
A nők ingyenes munkáját figyelembe kellene venni és lapot osztani nekik. 
Makro / Külgazdaság Békesi László: Arra nincs esélye a fővárosnak, hogy a kormány által inkasszált 10 milliárdot visszakapja
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 15. 06:04
A volt pénzügyminiszter, közgazdász a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 77. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG