4p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

November 10. óta, azaz majdnem három hónapja halasztják azokat a műtéteket az egészségügyi veszélyhelyzet miatt, amelyek nem életbevágóan fontosak. Rápillantottunk a kórházi várólistákra, mit tükröznek a számok az egy hét híján egy negyedév számainak tükrében.

Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere tavaly rendelte el az egyre növekvő számú koronavírusos beteg folyamatos ellátásának biztosítása érdekében a halasztható műtétek - ideértve az egynapos sebészetet is – felfüggesztését november 10-től. Kivételt képeznek a rendelkezés alól a sürgősségi ellátások, amelyek nélkül a beteg közvetlen életveszélybe kerülne, illetve súlyos vagy maradandó egészségkárosodást szenvedne.

Továbbra is meg kell kapniuk a szükséges ellátást a rákbetegeknek, menniük kell tovább a szervezett onkológiai szűrővizsgálatoknak, nem maradhatnak el a fontos kardiológiai ellátások, biztosítani kell meddőségi kezeléseket is, és szervátültetéseket is lehet végezni a járványügyi óvintézkedések szigorú betartása mellett.

A csípőprotézis műtétre várók listája a harmadik legnagyobb. Fotó: Depositphotos
A csípőprotézis műtétre várók listája a harmadik legnagyobb. Fotó: Depositphotos

Jelenleg kis híján 30 000 fő várakozik összesen valamilyen műtétre az országban, ezek természetesen nem mindegyike elektív. Az, hogy melyek a halasztható műtétek, azokról a számok megugrása beszél. Ebben a pillanatban jelenleg a legtöbb ember szürkehályog műtétre vár. A legmagasabb várólisták tehát a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) statisztikája szerint a mai napon a következő műtéteknél tapasztalható:

  1. Szürkehályog műtétek: november 9-én sem várakoztak kevesen (8731 fő), míg január 28-án már 9737 fő várakozik. Növekedés: 1006 fő.
  2. Térdprotézis műtétek: november 9-én 5712 fő, jelenleg pedig 6503 fő szerepel a várólistán. Növekedés: 791 fő.
  3. Csípőprotézis műtétek: november 9-én 4516 fő, 2021. január 28-án azonban már 5260 fő. Növekedés: 742 fő.
  4. Sérvműtétek: november 9-én 655 fő, míg jelenleg 736 fő várakozik. Növekedés: 81 fő.
  5. Jelentős kiterjesztett gerincműtétek: november 9-én 106 fő, január 28-án már 153 fő vár. Növekedés: 47 fő.
  6. Gerincsérv műtétek: november 9-én 34 fő, a mai napon viszont már majdnem ennek duplája, 60 fő várakozik. Növekedés: 26 fő.
  7. Varixműtétek: november 9-én 59 fő, jelenleg 83 fő vár. Növekedés: 24 fő.
  8. Nem rosszindulatú pajzsmirigy műtét: november 9-én 16 fő, jelenleg 34 fő vár. Növekedés: 18 fő.
  9. Orrmelléküregekkel kapcsolatos műtétek: november 9-én 53 fő, január 28-án 72 fő vár. Növekedés: 19 fő.

Viszont nem szabad szó nélkül elmenni amellett, hogy egyes (nem elektív) műtéteknél sikerül a stagnálást, vagy a várakozók létszámának csökkenését produkálni. A következő műtéteknél a leglátványosabb a csökkenés:

  1. Diagnosztikus szívkatéterezés és koszorúér stent beültetés: november 9-én 1210 fő várt, január 28-án pedig 1033 fő. Csökkenés: 177 fő.
  2. Rádiófrekvenciás katéterabláció és a szív elektrofiziológiás vizsgálat: mindkét műtéttípusra egyaránt november 9-én 485 fő várt, jelenleg pedig 406 fő. Csökkenés: 72-72 fő.
  3. Transzkatéteres szívbillentyű beültetés: november 9-én 338 fő, január 28-án 301 fő várakozik. Csökkenés: 29 fő.

Azt viszont nehéz megérteni, hogy ha egyes műtéttípusoknál nő a várakozók létszáma, - nem is kevéssel -, akkor miképpen lehetséges, hogy a tényleges várakozási idő alig mozdul valamit, legalábbis nem a műtétek számának megugrásával arányosan. Sőt, egyes operációknál egyenesen csökken!

Például: legtöbben szürkehályog műtétre várnak az országban, ezért az lenne a logikus, hogy nő a tényleges várakozási idő. Ehelyett november 9-én még 54 nap volt, míg ma, január 28-án 46 napot ír a NEAK. 

Vagy: a második legnagyobb várólistás térdprotézis műtétre a tényleges várakozási idő a novemberi 155 napról csupán 157 napra módosult, így ez is egymásnak ellentmondó adatsor. Végül a harmadik műtét, amelyre a legtöbben várakoznak, a csípőprotézis operációk, itt szintén csökkent a tényleges várakozási idő: a novemberi 96-ról 89-re csökkent a napok száma. 

Kérdésünket elküldtük a NEAK-nak. Amint megérkezik válaszuk, cikkünket frissítjük.

Mindeközben Angliában csaknem 4,5 millió ember várakozik műtétekre, s ez az adat a legrosszabb statisztika, mióta 2007 óta nyilvántartásokat vezetnek – írja az itv.com. Az angliai Royal College of Surgeons elnöke mindezt úgy kommentálta, hogy a koronavírus a várólistákban is érezteti „vészes hatását”.  Az adatok szerint azoknak a száma, akiknek 52 hétnél hosszabb ideig kellett várniuk a kórházi kezelés megkezdésére Angliában, 192 169 fő volt 2020 novemberében - ez a naptári hónapok legmagasabb száma 2008 májusa óta.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb pofon Ukrajnának? Pert indít a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 15:54
Ukrajnának szánt támogatások kifizetését támadja meg a kormány.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor magával vitte nyaralni a GDP-bővülést? Irigykedhetünk a horvát adatra
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:59
Ez volt a 18. negyedév sorozatban, amikor bővült a gazdaság, és az első negyedévhez képest is tudtak még javítani.
Makro / Külgazdaság Megint bezsebelt az Orbán-kormány 20 milliárdot, ráadásul kicsit olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:46
Ajánlat még többre is lett volna.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől drágulás jön a benzinkúton – de nem mindenkinek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 11:39
Most a benzinesek az egyenlőbbek.
Makro / Külgazdaság Már megint kerekedhet az elemzők szeme: mi történik Németországban?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 11:18
Rossz irányba mennek a dolgok?
Makro / Külgazdaság Megállt a Tisza áradása? Itt egy új közvélemény-kutatás
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:46
Nem tudott nyáron új szavazókat szerezni Magyar Péter pártja?
Makro / Külgazdaság Meghökkentő tényt közölt az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:30
A nonprofit szektorban dolgozók jóval többet vihettek haza júniusban, mint a vállalkozásoknál és a költségvetésben alkalmazottak.
Makro / Külgazdaság Mit tehet a Tisza, ha megnyeri a választást? Ma délután Klasszis Klub Live a Transparency ügyvezetőjével
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 08:03
Martin József Péter 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Tényleg itt a büntetés az orosz olajért
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 06:44
Életbe lépett az Indiára kivetett büntetővám – ez fájni fog.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály szépen felbeszélte a forintot
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 26. 16:23
Az alapkamatot 6,5 százalékon hagyó monetáris tanácsi döntés után tartott elnöki sajtótájékoztató alatt a hazai fizetőeszköz viszonylag jelentősebbet drágult az euróval és a dollárral szemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG