2p
Amellett, hogy Matolcsyék az alapkamathoz ismételten nem nyúltak, a Magyar Nemzeti Bank emelte az idei GDP- és infláció-előrejelzését.

A korábban várt 4,2 százalékkal szemben 4,4 százalékos GDP-bővülést vár a jegybank, míg a várható infláció mértékét 2,5 százalékról 2,8 százalékra emelte.

A friss inflációs jelentés szerint jövőre a GDP 3,5 százalékkal, 2020-ban 2,8 százalékkal bővül majd, miközben az infláció 2019-ben 3,1 százalékra nő, 2020-ban pedig 3,0 százalék lesz.

A korábbi, márciusi inflációs jelentés alapján jövőre 2,9, 2020-ra 3,0 százalékos fogyasztói áremelkedést vártak, a jövő évtől azonban fokozatosan lassuló GDP-növekedési ütemet prognosztizáltak: 2019-ben 3,3 százalékos, azt követően 2,7 százalékos gazdasági növekedést várt az MNB.

Elhagyták a tartós szót

A Magyar Nemzeti Bank egyetlen horgonya az infláció, amely ugyan az olajár-változás miatt átmenetilleg 3 százalék fölé emelkedik, de 2019 közepétől fenntartható szerkezetben éri el a célt - fogalmazott a monetáris tanács keddi kamatdöntése után, egyben az eddigi indoklásokban szereplő „tartós” kifejezés elhagyásával jelezték: az inflációs cél fenntartható eléréséhez az alapkamat, valamint a laza monetáris kondíciók fenntartása továbbra is szükséges.

A testület szerint végig, a monetáris politika 5-8 negyedéves horizontján a jelenlegi laza monetáris kondíciók már nem tudnak fennmaradni. Azt is ismertették, az árfolyam alakulása csak közvetve, annak az inflációs folyamatokra gyakorolt hatásán keresztül befolyásolja a tanács helyzetértékelését.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepő posztot tett ki Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. december 31. 11:22
Január 5-re nemzetközi sajtótájékoztatót hirdetett Orbán Viktor, de úgy tűnik, még erre az évre is maradt mondanivalója. Az év utolsó napján délután 1 órakor élő interjút ad közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Uniós pénzből épül meg Moldova első autópályája – Székelyföldre is el lehet majd jutni rajta
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 15:33
A végpont a román-moldáv határon túl lesz.
Makro / Külgazdaság Jobb év vár 2026-ban a nyugdíjasokra
Dobos Zoltán | 2025. december 30. 14:33
Nyugdíjemelés lesz, érkezik a tizenharmadik havi nyugdíj és a tizennegyedik havi juttatás egyheti összege is. De vajon érkezik-e nyugdíj-kiegészítés, és várhatnak-e nyugdíjprémiumot idős honfitársaink az előttünk álló évben?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 60 milliárdot az Orbán-kormány, de némi zavar is volt az erőben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:43
Volt olyan kincstárjegy a keddi aukción, amire nem érkezett elég ajánlat. De emelkedtek vagy csökkentek az átlaghozamok?
Makro / Külgazdaság Május előtt nem mondanak ítéletet a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 12:09
Közzétették a menetrendet a hitelminősítők.
Makro / Külgazdaság Év végére még kapnak egy gyomrost az autósok a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 10:47
Már érezhető a legutóbbi áremelkedés hatása.
Makro / Külgazdaság Adókedvezmény jár a hálózat fejlesztéséért – itt a rendelet
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:44
Akár 80 százalékos adókedvezményt is lehet szerezni a következő öt évre – de kinek?
Makro / Külgazdaság A külföldieknek beruházási paradicsom vagyunk, a hazai kkv-knak jön a támogatás
Imre Lőrinc | 2025. december 30. 09:27
Látszólag szöges ellentétben állnak egymással Szijjártó Péter szavai és a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy 2025-ben minden idők harmadik legtöbb külföldi befektetése érkezett Magyarországra, miközben a KSH szerint közel két éve csökken a nemzetgazdasági beruházások volumene. A jelenség hátterét, valamint az év legfontosabb, vállalkozásokat segítő intézkedéseit laptársunk, az Mfor.hu foglalta össze.
Makro / Külgazdaság Bóvli lett Budapest, Karácsony Gergely szerint ez a kormány politikájának következménye
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:03
A befektetési szint alá ontotta Moody's a főváros besorolását, a főpolgármester szerint „ezt nem fogja megúszni” a kormány.
Makro / Külgazdaság Mindent borít az állítólagos ukrán dróntámadás
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 08:49
Putyin életére törtek volna az ukránok? Zelenszkij tagad, Trump dühös, az oroszok „felülvizsgálják” álláspontjukat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG